Bugun...


Gülcan CÜNLÜ

facebook-paylas
RAKAMLARLA 2019 GELİŞİ...
Tarih: 26-12-2018 02:39:00 Güncelleme: 26-12-2018 02:39:00


RAKAMLARLA 2019 GELİŞİ...

Çok değil, sayılı günler sonra 2018'i geride bırakıyoruz. Şimdi böyle bir cümlede söyleyivermek, çok kolay geliyor insana. Rakam olarak geride bırakıyoruz 2018. Lakin, yaşanılan herşey bizimle birlikte ilerlemeye devam ediyor tabi.
Bu gerçek, başlı başına bir dram zaten.
Madem yeni bir yıla doğru gidiyoruz, geçmekte olduğumuz yılda neler yaşadık onları konuşalım. Kısaca:

* Ocak ayında Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu destek olup, "Zeytin Dalı Harekatı" nı başlattı. Günlerce Afrin de neler olup bittiğini konuştuk. Bazılarımız biliyordu işin özünde ne olduğunu, bazılarımız ise sadece medyanın aşıladıklarıyla ayakta kaldı.

* Şubat ayında ise "Soyağacı Sorgulaması" bomba gibi düştü ülke gündemine. Daha birinci dereceden yakın akrabalarını tanımayanlarımızın çoğu, 1800'lü yıllara  kadar uzanan soyunu didik deşik etti. Hatta bu durum öyle bir hal aldı ki, yoğun ilgi sebebiyle sistemin saatlerce kilitlendiği anlar oldu.

* Yaptığı çalışmalarla adını birçok yerde duyduğumuz fizik profesörü Stephen Hawking, ALS hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti.
Ölüp giden, yok olan bir yaşamın ardından bile, kendine mizah payı çıkaranlarımız oldu.

* Hala kendi içimizde bir arpa boyu katedemediğimiz, sağcıydı, solcuydu, Türk'tü, Kürt'ü, dediğimiz herhangi zamanlarımızın birinde, 24 Haziran da erken seçim haberini öğrendik. Böylelikle ülke gündemini birden partilere ve parti adaylarına bırakıverdik.
Partiler birçok şehirde mitinglerini gerçekleştirmeye devam ederken, CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin her mitingi, destansı ilgilere şahit oldu.Ama sonuç..

*  Sonra birgün, normal zamanlar da hava durumunu kontrol ederken, birden dolar'ı ve euro'yu kontrol ederken bulduk kendimizi.
Bir daha çıktı! Bir daha çıktı! derken, hiçbir yayın kanalı kendine manşet aramak zorunda kalmadı.
Zaten biliyorsunuz ama, biz katakuliyi seven bir milletiz.
Bazıları, çok büyük karlar elde etti bu artışlardan.
Bazıları ise "keşke daha önce" ile başlayan cümleler kurup durdu.

* Tamamlanmasının ardından, tamı tamına 500 uçak kapasiteli, dünyanın en büyük havalimanı olarak anılacak "İstanbul Havalimanı" açıldı. Hatta, adını bile çok zor bulduk. Ama olsun, Dünyanın en büyük havalimanına, Türkiye olarak çok ihtiyacımız vardı.

* "Kayıp Aranıyor" adı altında birçok çocuk ismi duyduk, lakin hiçbirini canlı canlı teslim edemedik yuvasına. Ağladık ve küçük küçük mezarlar kazdık ellerimizle, el birliğiyle. Elimizden gelen bu diyerek avunduk.

* Bazen çevremizden, bazen de medyadan sayısız kadının çaresizliğini duyduk, ve çoğuna geç kalışımızı. Bir türlü akıllanmadık, adaleti hep yanlış yerlerde ve yanlış insanlar da aradık.

Bütün bunları düşününce, şunu farkediyor insan.
Sanki dönüp dolaşıp, hep birbirine benzer olaylar yaşayıp, onları konuşup, onlara ağlıyoruz. Attığımız her adımın, yaptığımız her yatırımın, gelecek için olduğunu öne sürüp, aynı kısır döngüde yuvarlanıyoruz.
Şimdi görünürde 2019 var. Herkesin binbir türlü beklentisi var iken işi çok zor yeni yılın.
İllaki duymuşsunuzdur. Herşey'in başı sağlık diye bir tabir vardır. Ama "önce sağlık" demek çok az insanın aklına geliyor.
Sizler ne istersiniz bilmiyorum.
Ama ben bütün insanlık için, "önce sağlık" diliyorum yeni yıldan.
Yaşadığımız süre boyunca daha çok şeye şahit olacağız, o yüzden önce sağlığı olmalı bir insanın.
Birgün "patatesin" kilosunu, diğer gün "portakalın" ensesine binenleri konuşacağız.
Konuşturacaklar, devam edecekler tabi ki. Hergün farklı bir gündem yaratacaklar. Sizlerin bu gündemi; bol tartışmalı, bol hakareti, bol kavgalı meclis toplantıların da duymanız mümkün, bulmaca çözmek için aldığınız gazete sayfalarında da okumanızda. Zaten sadece bu tercihi size bırakırlar. Fazlasını beklemekle şaşkınlık etmeyin derim.

Yeni yılın, kime para getireceğini, kimin ismini yükseltip, kimin ismini yere sereceğini bilmiyorum. Ama dilerim, herkese sağlık, merhamet ve edep getirir ilk önce.
Yaşantınızı bir parça daha yaşanılır kılmak için. Dilerim bu saydıklarımızla sizin olsun 2019.
Bunlar olmasa, sadece bir rakamdan ibaret nasıl olsa.
Sevdiklerinizi hep sağlıklı göreceğiniz, çocuklarınızın başarılarıyla gurur duyacağınız, gülümsemekten ve umut etmekten korkmayacağınız, doğru insanlara güvenebileceğiniz bir yıl olsun 2019.
Sizleri, gerçek mutluluğa götürecek yollarda yürümekten vazgeçmeyin lütfen.

Yeni yılınız huzur ve barış ile dolu olsun.
2019 hepimize hoş gelsin.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI