Bugun...


Neslihan KURT

facebook-paylas
HASAT
Tarih: 06-08-2019 22:25:00 Güncelleme: 06-08-2019 22:25:00


Güz hep hasat mevsimidir. Hala var olan çiftçi hasadı kaldırır tarladan. Üniversiteli genç emeklerinin karşılığını, gideceği şehri, geleceğini inşa etmek için girdiği sınavlar sonrası aldığı puanla belirler geleceğini güzün.. Anneler babalar evlatları için verdikleri emekleri hep bir sonraki hasada atarlar; evlat yetiştirmek zorludur. Tıpkı bir çiftçinin tohumu toprağa verip; emek emek, çapasıydı, suyuydu, gübresiydi diye didinmesi gibidir.

Mevsimlere baktığımızda da güzü iyi karşılarsak kışı da rahat geçiririz. Kaygımız olmaz. Kısacası genç iken neye emek verirsek, karakış yaşlılıkta da o kadar rahat edeceğiz aslında. Öyle bir duygu kaplıyor ki insanı gafletle.. “yok canım daha erken biraz daha" deyip oyalandığımızdan kıymetli zamanımızı boşa harcayıp gidiyoruz aslında. Zamanımızın paradan daha kıymetli olduğunu son demlerde fardedebiliriz. Okurum bazen yaşlıların bir bir yazdığı keşkeleri.

Benim de bir keşkem var, ötesi olmaması için emek sarfederim. Hasatlar keşkelere kalmamalı bir sonraki hasada zaman varken ve her seferinde tarlaya aynı ürün ekilmezken.. Bazen de nadasa bırakmak gerekiyor toprağın dinlenip daha verimli olması için. Bizler için de hastalık ve tedavi süreçleri olabilir elbet. Hiçbirşeyin asla bizim planladığımız gibi olmayacağını da baz alırsak yaşarken yine en kıymetlimiz zaman.. dünü geri alamadığımız, anın su gibi akıp gittiği zaman.. Sana bahçedilmiş güzel bir hayat varken, en güzelini en iyisini yaşamak gibi bir alternatifin varken, neden senin de yüreğinle ektiklerin yeşermesin.

Hasadın bereketli, karakışın huzurla geçmesin.. Savurmasına inat rüzgara karşı tohum ekebiliyorsan toprağa.. Sen iste yeter ki iste.. Neden olmasın?

Sevgiyle..

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI