Koronavirüs korkusu yaşayan Aydınlılar jeotermal paniği yaşamaya başladı

Aydın’ın özellikle Efeler ilçesinde zaman zaman etkili olan koku yine kendisini hissettirdi. Jeotermal firmalarının kaçak gaz salımı yaptıkları iddia edildi.

Gazete Aydın
Gazete Aydın Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Koronavirüs salgını nedeniyle evlerinden çıkmayan Aydınlılar, bu kez de kokuyla uğraşmaya başladı. Zaman zaman jeotermal firmalarından yapılan kaçak gaz salımı nedeniyle kenti saran çürük yumurta kokusu yine kendini hissettirdi.

Koronavirüs salgını nedeniyle evlerinde oturan, temiz hava almak için balkonlarına çıkan Aydınlılar bu kez de çürük yumurta kokusu nedeniyle camlarını açamaz hale geldi. İyice tedirgin olan vatandaşlar, jeotermal firmaları tarafından yapılan kaçak gaz salımının önüne geçilmesini istedi.

Özellikle Efeler ilçesinde hissedilen yoğun koku vatandaşlar arasında panik yarattı.

Başkan Çerçioğlu 60 gün süre verip ölçüm sonuçlarını açıklamıştı

Daha önce jeotermal firmalarını uyaran Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, yaptırdıkları ölçüm sonuçlarını açıklamıştı.

Başkan Çerçioğlu, “Biz güzelim turunç çiçeklerinin kokusu yerine çürük yumurta kokusu duyuyoruz. Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından ARTEK ve TÜBİTAK tarafından Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin yeterlilik raporlarını yayınlıyorum. Hidrojen Sülfür renksiz, çürük yumurta kokusu olan zehirleyici bir gazdır. Nefes darlığı, KOAH ve akciğer kanserine neden olur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sınır değerini 20 mikrogram m3 olarak belirlemiş. Biz iki türlü ölçüm yaptık. Bir sabit bir de geçici. Bütün ölçümlerimizin yerleri bellidir. Koordinatları hepsinin mevcuttur. Sınır değeri neydi, 20’ydi. Germencik’te sınır değeri 2 ölçümde de üstünde. İncirliova’da 3 noktada üstünde. Efeler sınır değerinin üstünde. Sultanhisar sınır değerinin üstünde. TÜBİTAK, diğer firma ve Büyükşehir Belediyesi’nin ortak ölçümleridir. Koordinatlarını veriyorum; İtiraz ederler. Bizim amacımız Aydınlılar olarak havamızın kalitesinin daha iyi olmasını istiyoruz. Çürük yumurta kokusunu duymak istemiyoruz. Çürük yumurta kokusu bizi rahatsız ediyor. Bizim derdimiz bu. Yoksa, amacımız bağcıyı dövmek değil. Ülkemizin enerjiye ihtiyacı var, farkındayız. Ama bu üretimi yaparken insan sağlığına zarar vermemeniz gerekiyor. Bizim mücadelemiz bu. Ölçüm yapan kurumlar. %67 olması gerekenden daha fazla Germencik’te. Efeler’de %20 daha fazla. TÜBİTAK’a da itiraz edecek halleri yok herhalde. Ben daha ne yapayım. Buharkent- Salavatlı bölgesinde bir tık altında çıktı sınır değerlerinin. Ölçümlerimiz 365 gün devam edecek. Her gün ölçüm yapmaya devam edeceğiz. Aydın halkıyla da paylaşacağız. Değerleri yüksek olan firmalar, cebinizden daha fazla para harcayıp zehirlemeyin kardeşim bizi. Biz bu mücadelemizi yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

22 Mart 2020 - Gündem

Muhabir Gazete Aydın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi


Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?
403 Erisim Engellendi

Error 403 Erisim Engellendi

Erisim Engellendi

Guru Meditation:

XID: 35016523


Varnish cache server