"Elektrik Şirketleri fırsattan istifade edip faturaları şişiriyorlar."

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, elektrik şirketlerini “fatura fırsatçısı” olmakla suçladı. Ahmet Akın, “Millet canının derdine düşmüş, evde oturdukça kabaran faturaları nasıl ödeyeceğini düşünürken, şirketler fırsattan istifade edip faturaları şişiriyorlar. Bu hangi vicdanın ürünüdür? Ortalarda görünmeyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i göreve çağırıyorum” dedi.

Gazete Aydın
Gazete Aydın Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

CHP’li Milletvekili Ahmet Akın, geçen yıl mayıs aylarında faturalardaki bazı kalemlerin “karartıldığı” için şirketlerin vatandaşa sattığı elektrik fiyatları üzerinden istedikleri gibi bedel biçebilme fırsatları doğduğunu söyledi. Mayıs – Haziran 2019 dönemindeki bir elektrik faturasında “dağıtım bedeli” açık bir şekilde yer bulurken mevzuattaki değişiklikle daha sonraki dönemlerde “dağıtım bedeli” kaleminin yer almadığını anlatan Ahmet Akın, şunları söyledi:

“Elektrik en son Ekim 2019’da zamlandı. Faturalar için yapılan mevzuat değişikliğinden ve zamlardan önce ‘elektrik tüketim bedeli’ 0,263304 TL’di. ‘Dağıtım bedeli’ olarak da 0,17114700 TL yazılıdır. Ancak bugün vatandaşa gönderilen faturalarda ‘dağıtım bedeli’ kalemi yok. Enerji tüketim bedeli olarak da 0,574385 TL yazıyor. Elektrik en son Ekim 2019’da zamlandı ve birim fiyatı bugün de geçerli olan fiyat yani 0, 348202 TL. Dağıtım bedeli ise 0,225831 TL. Neredeyse 2 katı! Bugün bu bedeli vatandaş faturalarında göremediği gibi ‘elektriğe zam geldi’ gibi duyuran da yok. Yani şeffaflıktan uzak vatandaş tamamen şirketlerin insafına bırakılmış bir durumda.”

20 Nisan 2020 - Siyaset

Muhabir Gazete Aydın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi


Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?