Çeştepe, Nazilli ve Çine hayvan pazarları açıldı : El sıkıp sallamak yasak

Aydın Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, koronavirüs tedbirleri nedeniyle kapatılan hayvan pazarlarının yeniden açılmasını kararlaştırdı. Alım satım işlemlerinde geleneksel hale gelen tokalaşma işlemi yapılmayacak.

Gazete Aydın
Gazete Aydın Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Koronavirüs tedbirleri kapsamında geçtiğimiz ay kapatılan hayvan pazarları yeniden açılıyor. Aydın Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından alınan kararda, altyapı yetersizliği nedeniyle Dalama hayvan pazarının kapalı kalmasına, Nazilli, Çeştepe ve Çine hayvan pazarlarının faaliyetlerine başlamasına karar verildi.

Hayvan pazarlarında şu tedbirlerin alınması kararlaştırıldı:

Hayvan pazarlarında maske takmak zorunludur. Maskesi bulunmayanlara işletmeci tarafından girişte maske temin edilecektir.
Giriş ve çıkışlar tek noktadan ve farklı kapılardan yapılacak, girişlerde vatandaşların vücut ısıları dijital ısı ölçer ile ölçülerek vücut ısısı 38 dereceden fazla olanların girişine izin verilmeyecektir. Giriş ve çıkış bölümleri yönlendirici levhalar ile düzenlenecektir. Giriş-çıkışlarda ve hayvan pazarı içerisinde ihtiyaç duyulan muhtelif yerlerde el dezenfektanı bulundurulacaktır.
Pazar içerisinde bulunan WC ve lavabolar temiz tutulacak, bu noktalarda sıvı sabun, peçete, otomatik kurutma makinası gibi malzeme ve gereçler yeteri kadar bulundurulacaktır.
Pazar içerisinde fiziki temastan kaçınılacak (el sıkışarak pazarlık yapma vb.)  sosyal mesafe sürekli korunacaktır. Hayvan pazarında sosyal mesafeyi olumsuz etkileyecek kalabalık olması halinde, işletmeci tarafından vatandaşlar kontrollü şekilde içeriye alınacaktır.
 Hayvan pazarlarında görevli Resmi Veteriner Hekimlerin bulundukları bölüme vatandaşların girişleri yasaktır. Veteriner Hekimler ile vatandaşın direkt temasını önlemek için evrak alış-verişinin yapıldığı bölüm şeffaf bariyerli olacaktır. Veteriner Hekimler için yeteri kadar eldiven, maske, siperlik, el dezenfektanı ve tek kullanımlık önlük bulundurulacaktır.
Giriş ve çıkışların daha kontrollü olmasını sağlamak ve oluşacak yoğunluğu kontrol altında tutmak amacıyla, 02/03/2020 tarih ve 2020/01 sayılı Aydın İli Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyon Karar’ ında “2-a. İlimizde bulunan hayvan pazarlarının 01 Nisan- 31 Ekim 2020 tarihleri arasında  sabah 06:00, 01 Kasım 2020- 31 Mart 2021 tarihleri arasında sabah 07:00 da açılmasına,” belirtilen pazar açılış saatlerine riayet edilecektir.

19 Mayıs 2020 - Sağlık

Muhabir Gazete Aydın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi


Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?