Köşk Belediye Başkanı Nuri Güler’den özel açıklamalar

AK Partili Köşk Belediye Başkanı Nuri Güler'den Gazete Aydın Haber Koordinatörü Hasan Kadife'ye samimi özel açıklamalarda bulundu.

Hasan Kadife
Hasan Kadife Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde Köşk Belediye Başkanı seçilen Nuri Güler, belediyeyi bir enkaz olarak devraldıklarını ve 1.5 yıllık süreç dahilinde 80 milyon liralık borç yüküne rağmen önemli işlere imza attıklarını söyledi. Kendisinden önceki dönemde yapılan hizmetlerin bedelleri ödenmediği için belediyenin borç batağına sürüklendiğini belirten Başkan Güler, ortaya koydukları mali disiplin sonucunda bugüne kadar yaklaşık 18 milyon liralık borç ödediklerini ve belediyeye vatandaşın nezdinde tekrardan itibar kazandırdıklarını vurguladı.

Kendisinden önceki belediye başkanı partilisi Rıfat Kadri Kılınç’ın yerine AK Parti Genel Merkezi tarafından başkan adayı gösterilen ve zorlu bir seçim yarışının ardından 31 Mart 2019’da Köşk Belediye Başkanı seçilen Nuri Güler, göreve başladığından bu yana geçen sürece ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Görevi devraldığında belediyenin hareket kabiliyetinden yoksun durumda olduğunu ve personele 9 aylık maaşlarının ödenmemesiyle birlikte sokaktaki çöplerin toplanması konusunda bile çalışanlarda hevesin kalmadığını gözlemlediklerini söyleyen Başkan Güler, mali disiplin için düğmeye basmalarının ardından 1.5 yıllık süreçte çok ciddi mesafeler kat ettiklerini belirtti. Geleceğe umutla baktıklarını söyleyen Başkan Güler, görev süresinin kalan 3.5  yıllık zaman diliminde ciddi yatırımlara imza atacaklarının sözünü verdi.

“BÜTÇE TAMAMEN İFLAS ETMİŞ DURUMDAYDI"

Görevi devraldıklarında belediyenin hareket yeteneğinin kalmadığını saptadıklarını belirten Başkan Güler, “Örneğin şantiyede yürüyen araç dahi yok gibiydi. Belediyeyi teslim aldığımız günden bu yana sadece şantiyedeki araçların tamiratı için bile 700 bin lira ödedik. Greyderin tekerleği yoktu ve deposuna mazot koyamaz durumdaydık. Bazı kamyonların da mesela lastikleri sökülmüştü, yürümüyordu. Şantiyeyi komple bakımdan geçirdik. Şantiye ne kadar güçlü olursa merkez dışı mahallelerimizden, bahçe yollarına kadar daha etkin hizmet gider. Belediyeyi devraldığımızda adeta hizmet durmuş durumdaydı. Personelimiz 9 aylık maaşını alamamış durumdaydı ve bütçe tamamen iflas etmişti. İller Bankası payımızda hiç gelmez olmuştu yani sıfıra düşmüştü. Biz böyle bir tabloyla belediyeyi devraldık. Düşünün araçların yürümesi için depolarına koyacak mazot parası kalmamıştı belediyenin. Sokakta çöpler toplanacak ancak personele maaş verilmediği için çalışanlarımızda heves dahi kalmamıştı” dedi.

“BENİM İÇİN İNANILMAZ BİR HAYAL KIRIKLIĞI OLDU”

Ortadaki mali tablo karşısında çaresiz ve boş durmadıklarını söyleyen Başkan Güler, “Bizim belediye başkanı olmamızın ardından kaynak yaratmamız gerektiği konusunda fikir oluştu. Milletvekillerimizle ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılarımızla toplantılar yaptık ve belediyenin durumuyla ilgili bilgi aktarımında bulunduk. Benim için belediyeyi bu kadar kötü durumda devralmak inanılmaz bir hayal kırıklığı oldu. Ben hayatımda böyle bir şey görmedim. Belediyenin bütün gayrimenkullerinin tamamı hacizliydi. Araçların üzerinde hala haciz var. Her hangi bir gayrimenkulü satıp borç ödeme durumu da yoktu yani tıkanmış durumdaydı. 2012-2016 yılları arasında  parklara alınan oyuncakların bir kuruşunu dahi ödememişler. 2009’dan kalma personel şirketine borç var. Personellerin maaşları ödenmiş ama 1 milyon 500 bin liranın üzerinde hizmet alım yöntemiyle alınan personel borçları duruyor. Aylık periyotlara böldük, paramız oldukça o şirkete para ödüyoruz. O hizmet alım şirketinin üzerinde 1 milyon liranın üzerinde borç hala duruyor. Geriye dönük olarak şirkete 1 milyon liraya yakın ödeme yaptık. Halihazırdaki personellerimizin maaşlarını da zamanında ödüyoruz” diye konuştu.

“YAPILAN HİZMETLERİN BEDELİ ÖDENMEMİŞ”

Köşk Belediyesi’nin önceki dönemde hayata geçen hizmet binası ile çevre düzenlemesinin tamamen İller Bankası’ndan kredi kullanılarak yapılmış olduğunu aktaran Başkan Güler, “Otopark da aynı şekilde yapılmış. Bu kredilerin hiçbiri de ödenmemiş. Yani geçtiğimiz dönemlerde bedeli ödenmeden bir şeyler yapılmış. Hizmet binası yapılmış ama parası ödenmemiş. Böyle olduğu için ötelenen borçlar sanki bizim belediye başkanı olmamız planlanmış gibi karşımıza çıktı. İller Bankası’ndan kesintilerin başlamasıyla birlikte belediyenin kasasına para gelmiyordu. Düşünün biz böyle bir belediye devraldık. Hizmet yapılmış gibi görünüyorsa da yapılan hizmetlerin bedeli ödenmemiş. Geriye dönük baktığımızda esasen Köşk’e Devletin kamu yatırımları gelmiş durumda. Örneğin buraya gençlik merkezi, kapalı spor salonu, stadyum, devlet hastanesi, sanat okulu, Anadolu lisesi ve imam hatip lisesi binalarıyla bazı köylerimize sıfırdan okul binaları yapılmış. Üniversite binası, kaymakamlık binası yapılmış. Hükümetin aslında AK Partili belediyeyle aynı frekansta olması bir avantaj. Bu avantajdan istifa edilmiş ancak bunun haricinde belediye imkanlarıyla yapılacak hizmetler borçlanarak yapılmış” dedi.

“BELEDİYENİN TÜM GELİRLERİNİ ARTTIRDIK”

Süreç dahilinde olumsuz tablo karşısında mali disiplin için düğmeye bastıklarını ve bazı düzenlemelere gittiklerini söyleyen Başkan Güler, “Halihazırda parke taşından dolayı 2.5 milyon liralık borç söz konusu. Yani taşlar eskimiş durumda ama paraları halen ödenmemiş. Biz böyle bir belediye devraldık. Biz gelince kaynakların tükendiğini görünce parayla alakalı çözüm bulmak için belediyenin imkansızlıklarını devletimizin ve hükümetimizin yetkililerine anlattık. Sağolsun onlar da bize yol gösterdi ve kısmen de destek oldular ama yeterli değil. Biz belediyenin tüm gelirlerini artırdık. Kiraları hemen günün şartlarına uyarladık. İnşaat ruhsat harçlarıyla yapı kullanım izin belgeleriyle ilgili meclis kararları alarak belirli bir gelir kapısı oluşturduk. Eskiden bu konular çok önemsenmemiş ve gelir gibi görülmemiş. Biz buralardan önemli destek aldık. Yine bazı firmalarımızdan da destek aldık. Seçilmemizin akabindeki ilk Ramazan Ayı’nda vatandaşlarımız da belediyeye itimat edip geçen seneki Ramazan Çadırı’nın tüm masraflarını karşıladılar. Biz de hizmetleri aksatmadan devam ettik” diye konuştu.

“YİKOB’TAN CİDDİ DESTEKLER ALDIK"

“Seçildiğimiz günden bu yana bütün şartları zorlayarak personel maaşlarının tamamını hiç aksatmadan ödedik” diyen Başkan Güler, “Şantiyede işlemeyen ve yürümeyen araç bırakmadık, yeniledik. Bununla birlikte şantiyemize 6-7 araç ilavesinde de bulunduk. Yeni bir çöp arabası aldık, önümüzdeki günlerde arazözümüz de geliyor. Şantiyemize bir tane çift kabin araçla iki adet de hizmet aracı kazandırdık. Bunlar önemli, araçlar olmayınca köylere ulaşamıyorsunuz ve talepleri karşılayamıyorsunuz. Bu arada Aydın Valiliği kanalıyla Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’ndan (YİKOB) da ciddi destekler aldık. Belediye başkanı olur olmaz 15-20 bin metrekarelik şehir merkezimize taş döşemesi yaptık. O zaman için belediye başkanı olduğumda devlet hastanesi yeni yapılmıştı ve yol çalışmasına başlanmamıştı. Orada 4 bin metrekarelik parke yol döşemesi yaptık. İstasyon Caddesi’ni bakımdan geçirdik. Eski Bakanımız Atilla Koç’un şahsi gayretleriyle yaptırdığı namazgahın da çevre düzenlemesini tamamladık. Valilik de bu konuda bize destek oldu. Bunların haricinde Valiliğimizin 1 milyon liralık da ayrı bir destekleriyle köylerimizde yıkılan istinat duvarlarını yaptık” dedi.

“HİZMETE EN UFAK BİR AKSAKLIĞIMIZ YOK"

Halihazırda mahallelerdeki yol çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Başkan Güler, “Geçtiğimiz süreçte Akçaköy’de yayla yolunu bitirdik. Çiftlik Mahallemizde 10 bin metrekarelik yol çalışması ve Cumaderesi Mahallesi’nde yol döşeme çalışmalarıyla Yavuzköy’deki mezarlık düzenlemelerini gerçekleştirdik. Mezarlıklarımızın birçoğunun uzun zamandır bakımları yapılmamıştı. İlçemizde bakımsız tüm mezarlıkları komple elden geçirdik. Belediye başkanı olduğumuzdan bu yana da hiç aksatmadan çevre ilaçlamalarını da sürdürüyoruz. Hizmette en ufak bir aksaklığımız yok. Şikayetlerin tamamıyla ilgileniyoruz. Bununla beraber şehir merkezimizde iki parkımızı bitirdik ve bir tane düğün salonu yaptık. Şimdi 8 dönüm üzerine yeni bir park daha yapıyoruz. Bu parkımızın içinde altı cafe ile restoran üstü 700 metrekare genişliğinde düğün salonu olacak bu binanın ihalesini de hazırladık. Orada da çevre düzenlemesini yapıyoruz. Demek istediğim göreve gelmemizle birlikte önemli işlere de imza attık, atmaya da devam ediyoruz. Atıl kalmış, çevre düzenlemesi yapılmış ancak çalıştırılamamış parklar vardı.  Bu parkları da hizmete açtık” diye konuştu.

“KALICI ESERLER İÇİN DÜĞMEYE BASTIK”

Köşk merkezde yaşayan vatandaşların sıklıkla şikayetçi olduğu sokaklarda yol tadilat çalışmaları yaptıklarını belirten Başkan Güler, “Kendi öz kaynaklarımız yetersiz olunca Karayolları’ndan da destek aldık. Kanal yoluna kadar 3 kilometrelik sıcak asfalt çalışması yaptık. Uzun zamandan beri 10 senedir çay kenarında şikayet edilen yolu da sıcak asfalt kaplamasıyla bakımdan geçirdik. Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndan çocuk parklarının yapılmasıyla alakalı 1 milyon liralık bir destek almıştık. Bununla ilgili olarak hem park hem de ayrıca parklarda oturma grupları, çöp kovaları ve çevre düzenlemelerini de gerçekleştirdik. Yine geçtiğimiz yıl Ramazan Ayı’nda çocuklarımıza özel park kurarak gönüllerince eğlendirdik. Yani buna rağmen çok ciddi yatırımlar yaptık. 6 Eylül 2019’da da güzel bir konser programı tertip ettik. İnsanlarımıza da fevkalade katılım sağladılar. Yani şunu açık yüreklilikle söyleyeyim ki biz vatandaşa karşı, ‘Borçluyuz, bir şey yapamıyoruz’ imajını yıktık. Kalıcı eserler için de düğmeye bastık” dedi.

“İLÇEMİZE MİLLET BAHÇESİ KAZANDIRACAĞIZ”

Halihazırda üç adet park planladıklarını ve Millet Bahçesi ile alakalı olarak sadece projesine 100 bin lira para ödediklerini belirten Başkan Güler, “Millet Bahçesi için 80 dönümü tahsis edilmiş olan alanın üzerine 40 dönüm daha tahsis ederek proje hazırlıyoruz. Devlet Su İşleri’nin ıslah ettiği Köşk Çayı’nın çevresinde hazineye ait olan ve bir kısmında mera vasfını kaybetmiş arazilerden tahsisler yaptırıyoruz. Köşk’te yaşayan insanların çocukları ve aileleriyle hoşça vakit geçirecekleri, güzel bir Millet Bahçesi’ni ilçemize kazandıracağız. Kestane Pazarı ve kapalı pazaryeri ile ilgili de hazırlıklarımız var. Esnafımıza halihazırda geçmişe dönük olanlar hariç tek bir kuruş borcumuz yok. Yaptırdığımız bütün işlerin bedelini de ödüyoruz. Kendi dönemimizde yaptırdığımız her işin bedelini ödüyoruz. Hiç kimseye borç takmıyoruz ve borçlanmıyoruz. Bu Köşk Belediyesi’nin görüntüsü itibariyle alışık olunan bir durum değil ama bunu başardık. Geçmiş dönemde belediye kabiliyetli yönetilmedi. Halbuki bir tüccar gibi gelir-gider dengesi iyi hesap edilseydi bugün Köşk Belediyesi’nin başına bazı sıkıntılar gelmezdi. Belediye müsrif tüccar gibi yönetilmiş” diye konuştu.

“GELECEĞE UMUTLA BAKIYORUZ”

Köşk’te yaşayan vatandaşların belediye karşı bakış açısının önceki döneme göre çok değiştiğini ve artık belediyeye bir güveninin de oluştuğunu kaydeden Başkan Güler, “Biz seçimlerde, ‘Bir itibar sorunu var’ diyorduk. Biz evvela Köşk Belediyesi’nin itibarını iade edeceğiz sonra da adaleti tesis edeceğiz dedik ve çok şükür bu duyguyu da insanlara yerleştirdik. Çok ciddi mesafeler katettik. Köşk Belediyesi halihazırda yönetimsel sorunlarını halletmiş durumdadır. Geleceğe umutla bakıyoruz. Önümüzdeki 3.5 yıllık zaman dilimi içerisinde artık yatırımlarımız da bir bir hayata geçecek. Açıkçası ben kısa sürede çok önemli işler yaptığımızı da söyleyebilirim.  Belediyeyi devraldığımızda 73 milyon liralık borç vardı. Bu faizleriyle beraber 80 milyon liraya yakın bir borçtu. Bizim öngöremediğimiz faizler de var. Bu Köşk Belediyesi’nin bütçesine göre çok ciddi bir borç stoğudur. İller Bankası Bölge Müdürü bana Köşk Belediyesi’nin Türkiye’de kişi başına düşen borç olarak bakıldığında en borçlu belediyeler arasında olduğunu söylemişti. Biz İller Bankası’ndan kasamıza para düşmüyor diyoruz ama aslında bu paralar borca gidiyor. Bu güne kadar aşağı yukarı da 18 milyon liranın üzerinde de borç ödedik” dedi.

“BİZİM KAVGAMIZ AYDIN İÇİNDİR”

“İlçe Belediye Başkanı olarak Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile gayet iyi ilişki halindeyiz” diyen Güler, “Ben açıkçası şunu da söyleyeyim; Bireysel kavgalara karşıyım. Bizim kavgamız Aydın içindir. Milletvekillerimiz haklı olarak Aydın’ın muhalefet milletvekilleri de dahil Aydın’ın sorunlarıyla dertlenmek durumundalar. Onlar Aydın’ın sorunlarıyla dertlenirken Büyükşehir Belediye Başkanı’na da eleştirel bazda yaklaşmaları da normal. Genel idare vasıtasıyla çözülecek sorunlar dışında yerel yönetimden beklenen çözümler de var. Belediye başkanları sorun çözmek için var. Sorunsuz şehirde yaşamak herkes gibi bizlerin de ideali. Trafik, su sorunu olmayan bir şehirde, ne bileyim geniş yolların olduğu bir şehirde yaşamak isteriz. Yani bazı yolların asfaltlanmasını, şehiriçi trafiğin rahatlaması için planlama yapılmasını biz de isteriz ama bizim tasarruf etme gücümüz belli. Benim 40 milyon liralık bütçem varsa büyükşehirin 2 milyar liralık bütçesi var. Ben 1 lira harcayabiliyorsam büyükşehir 50 lira harcama gücüne sahip. Bu güç planlı ve rantabl kullanılsa Aydın’ın sorunları çözülür. Yine hükümetle de uyum içinde çalışılsa aliyyül ala olur” dedi.

15 Eki 2020 - 19:04 - Siyaset

Muhabir Hasan Kadife


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi


Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?