Aydın ‘JES Raporu’nu bekliyor

Aydın’da proje alanında işletme aşamasında bulunan 28 adet Jeotermal Enerji Santrali’nin (JES) mercek altına alındığı araştırmada, paydaş katılım toplantıları kapsamında yapılan çalıştaylardan çarpıcı sonuçlar çıkarken, Aydın kamuoyu bu ay içerisinde açıklanacak nihai rapora dikkat kesildi.

Gazete Aydın
Gazete Aydın Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası iş birliğiyle devam eden ‘Jeotermal Kaynakların Kümülatif Etki Değerlendirmesi Projesi’nin ‘Nihai Raporu’nun bu ay içerisinde kamuoyuyla paylaşılacağı açıklandı. Aydın’da proje alanında işletme aşamasında bulunan 28 adet Jeotermal Enerji Santrali’nin (JES) mercek altına alındığı araştırmada, paydaş katılım toplantıları kapsamında yapılan çalıştaylardan çarpıcı sonuçlar çıkarken, Aydın kamuoyu bu ay içerisinde açıklanacak nihai rapora dikkat kesildi.

JES’lere kredi desteği sağlayan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın sponsor olması nedeniyle türlü eleştirilere neden olan ‘Jeotermal Kaynakların Kümülatif Etki Değerlendirmesi Projesi’nin nihai raporu ile ilgili sona gelindi. Geçtiğimiz Haziran ayında kapsam raporu kamuoyuna açıklanan projede JES’lerin bazı avantajlarının yanı sıra tarımsal, çevresel, sağlık ve diğer konularla ilgili dezavantajlarına dönük puanlamalara yer verilirken, nihai raporda JES’lerin, hava, toprak, yer altı ve yüzey suları, çöküntü, depremsellik, tarım, yerel/bölgesel iklim, görsel etki, doğal özellikler, sağlık, güvenlik, yerel ekonomi, istihdam, turizm, kültürel miras, arazi istimlak ve yer değiştirme üzerine etkileriyle ilgili tespitlerle çözüm önerilerine, objektif ve detaylı bir şekilde yer verilmesi beklentisi oluştu.

“BU AY İÇİNDE AÇIKLANACAK”

Projede elde edilen sonuçları paydaşlara sunmak ve paydaş yorumlarını derlemek için planlanan Taslak Rapor istişare toplantıları kapsamında, değerlendirme yapılan alanlar olan Aydın, Manisa ve Denizli illeri için sırasıyla 28, 29, 30 Eylül 2020 tarihlerinde yapılan üç ayrı çevrimiçi toplantının ardından gözler bu yıl sonuna doğru açıklanması beklenen nihai rapora çevrildi. Aydın ölçeğinde mevcut ve planlanan jeotermal kaynakların sürdürülebilir kullanımına dair stratejik adımların tanımlanması, bu çerçevede çevresel ve sosyal politikaların geliştirilmesi ve uygulanmasına destek olması amacıyla başlatılan ve bir süredir Aydın kamuoyunun da büyük dikkat kesildiği projede,  taslak raporun önümüzdeki günlerde nihai hale getirileceği öğrenilirken, paydaşlarla istişare raporuyla nihai raporun bu ay içerisinde kamuoyuna açıklanacağı duyuruldu.

“EN TEMEL SORUN HAVA KALİTESİYLE İLGİLİ”

Proje dahilindeki çalışmalara dönük olarak bakıldığında, geçtiğimiz Haziran ayında kamuoyuna açıklanan kapsam raporunda, anahtar paydaşların belirttiği ana sorunlara dönük olarak jeotermal enerji yatırımlarına ilişkin Aydın’daki başlıca sorunlar arasında ilk sırada hava kalitesi üzerinde durulmuştu. Kapsam raporunda konuyla ilgili tanımlamada, “JES projeleri kapsamında gerçekleştirilen sondaj faaliyetleri ve açılan kuyularda test çalışmaları esnasında atmosfere yayılan yoğuşmayan gazlar (NCG) ve buhar gibi emisyonların yanı sıra bölgede yer alan diğer faaliyetlerin (endüstriyel tesisler ve enerji santralleri) inşaat ve işletme aşamalarından atmosfere salınan hava emisyonları yerel halkın temel sorunlarıdır. Hidrojen Sülfür (H2S) bölgede sorunlara neden olan hava emisyonlarından birisi olup, özellikle düşük konsantrasyonları ortamda çürük yumurta kokusuna neden olmaktadır” ifadelerine yer verilmişti.

“AYDIN’A EKONOMİK KATKILARI DÜŞÜK DÜZEYDE”

Aynı kapsam raporunda, jeotermal enerji yatırımlarının yerel istihdama katkısının sınırlı olduğunun düşünüldüğüne de vurgu yapılan bir diğer tanımlamada ise,  “Hâlihazırda sağlanan istihdamınçoğunlukla geçici süreyle olduğu vurgulanmıştır. Jeotermal enerji yatırımlarının bölgeye ekonomik katkısının düşük düzeyde olduğu belirtilmiştir. Yatırımcıların jeotermal kaynaklardan entegre olarak faydalanmadığı (örneğin sera üretimleri, meyve veya sebze kurutma, konut ısıtma vb.) vurgulanmıştır. Üretim miktarları ve kalitesinin azalmasıyla birlikte yerel çiftçilerin gelirlerinin düştüğü belirtilmektedir. Arazi edinim sürecinde jeotermal enerji yatırımlarına söz konusu araziler jeotermal yatırımcılar tarafından orijinal piyasa değerinin 3-4 katı üstünde bedeller ödenerek satın alınmakta ve bu da arazi fiyatlarında büyük artışa neden olabilmektedir. Bunun sonucu olarak da piyasa fiyat dengesinin bozulmasıyla birlikte çiftçiler yeni araziler edinerek mevcut arazi sınırlarını genişletmekte zorlanmaktadırlar” ifadelerinin kullanılması dikkat çekici bulunmuştu.

“ETKİ ARAŞTIRMASI SONUÇLARI MERAK EDİLİYOR”

Öte yandan söz konusu raporun kamuoyuna duyurulmasına yaklaşık 1 ay kala ‘Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’in 6 Kasım’da Resmi Gazetede yayımlanması üzerine, Aydın Valiliği’nden geçtiğimiz günlerde jeotermal tesislere sürekli emisyon zorunluluğu getirildiği ile ilgili de bir açıklama yapıldı. Valilikten yapılan açıklamada, jeotermal enerji üretim tesislerinde H2S emisyonları için tesislerin üretim kapasitelerine göre kütlesel debi sınır değerleri ve H2S emisyon miktarına bağlı olarak sürekli emisyon ölçümü zorunluluğunun getirildiğinin duyurulması bir süredir Aydınlı vatandaşların tepkilerine neden olan JES kaynaklı çevresel zararlara karşı önemli bir gelişme olarak değerlendirilirken, bu ay içerisinde açıklanacak raporda yer verilmesi beklenen etki araştırması sonuçları da büyük merak konusu oldu.

08 Ara 2020 - 15:18 - Gündem

Muhabir Gazete Aydın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi


Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?