Başkan Atabay: Özlem Başkan bizim önderimiz, yol göstericimizdir'

Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Didim’de devam eden projeler, siyasi yol haritası, Didim ile ilgili hayalleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’yla iletişimi gibi konularla ilgili Gazete Aydın Haber Koordinatörü Hasan Kadife’ye röportaj verdi.

Gazete Aydın
Gazete Aydın Tüm Haberleri
+7
Haber albümü için resme tıklayın

Gazete Aydın Haber Koordinatörü Hasan Kadife’nin sorularını içtenlikle yanıtlayan Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin ilçesine yaptığı hizmetlerden dolayı Başkan Çerçioğlu’na teşekkür etti. Başkan Atabay, siyasi geleceği hakkında da Didim’e ve Aydın’a bir dönem daha hizmet etmek istediğini, sürecin yerelde mi genelde mi devam edeceğinin takdirinin halkın, CHP Genel Merkezi’nin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nda olduğunu söyledi.

Didim Belediyesi ve Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Didim’de önemli projelere imza attığını vurgulayan Başkan Atabay, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’ndan “Önderimiz, yol göstericimiz” ifadeleriyle bahsetti.

Didim’de yaşanan OSB süreciyle ilgili de çarpıcı bilgiler paylaşan Başkan Atabay, herkesi karşısında aldığını ancak daha sonra Aydın’ın eski Valisi ile helalleştiğini söyledi. Hakkında çıkan haberlerle ilgili de dikkat çeken açıklamalar yapan Başkan Atabay, “Sükûtumuzun başka bir nedeni yok. Kendimizden eminiz.  Ama bu işin neticesinde Didim değil tüm Türkiye şunu görecektir; hiçbir belediye başkanına, siyasetçiye veya üst yöneticiye, bürokrata çamur atarak bir emelinize ulaşamazsınız. Bu sadece benim değil kendisine güvenen her bürokratın ve siyasetçinin önünde rehber olacak bir karar çıkacaktır” dedi.

Didim Belediyesi olarak yeni yatırımcılara moral ve motivasyon kaynağı olduklarını söyleyen Başkan Atabay, Didim’in yeşili bol, betonu az tesisleri Türkiye’ye sunmak üzere olduğunu belirtti.

Hasan Kadife: Didim’de devam eden projeler hakkında neler söylemek istersiniz?

Kültür Merkezi projemiz var. 750 kişilik bir salon. Büyükşehir ile beraber yapıyoruz. Bisiklet yollarından başlayacağız. Toplam 65 kilometre. UKOME’den kararı çıktı, her şeyi bitti. Baharda 10 kilometresini yapacağız. Etap etap. Civarlarındaki imar planlarını çıkarıyoruz, bakıyoruz otopark yapacağımız alanları hazırlıyoruz. Sokak aralarında falan. Üçü de çok önemli proje. Onun dışında park yapımları, giriş yolunun düzenlenmesi. 100’ün üzerinde jakaranda ağacı diktik. Biliyorsunuz, jakaranda ağacını biz Didim’in ulusal ağacı ilan ettik. Hem yetiştiriyoruz hem de satın alıyoruz.

Hasan Kadife: 20 ay geride kaldı ikinci döneminizde. 20 ayı değerlendirmeniz gerekirse neler söylemek istersiniz?

Bildiğiniz gibi amfi tiyatro, kültür merkezi bizim önceki dönemden devraldığımız projeler. En önemlisi bunlar, bunların hazırlığıyla uğraştık. Bürokratik işlemleri bitirdik, projeler çizildi. Mesela bu İzmir’de çizdirdik bu projeyi. İddialı ve güzel bir proje. Özlem Başkan sağ olsun destek çıkıyor. Bize kültür merkezini Didim’in ihtiyaçları ölçeğinde hazırlıyoruz. Orada 750 kişilik bir salon olacak. 100 kişilik bir cep sineması olacak. Güzel bir toplantı salonu var. Yeterli otoparkı var binanın altında. Kafeteryası var. Çalışılabilecek kapasitede salon var. İki proje çok önemli. Kenti ileriye hazırlayabilme anlamında bisiklet yollarının yapılması, bitmiş bir kentte bisiklet yolları yapmak çok zor. Otopark işini Büyükşehir ile çözmeye çalışıyoruz. 3 tane otopark yeri istedi Özlem Başkanımız bizden yer altı otoparkı için. 3 tane yer söyledik, incelemelerini yapıyorlar. 1 tane Altınkum’da, 2 tane merkezde olmak üzere 3 tane otopark yapacağız. Bunun dışında gençlik akademisi kuruyoruz. Binanın beton kısmı bitmiş vaziyette. O da içerisinde gençlerimize her türlü kursların verileceği, her türlü aktivitenin yapılabileceği tamamen gençlere ve çocuklara yönelik bir merkez bu. Bodrum katında bir illüzyon merkezimiz olacak. Çatı katında giriş ve çıkışı ayrı olmak üzere nikah dairesi ve düğün salonumuz var 650 kişilik. Koronavirüs bitince eski düğünlere dönülecek muhakkak. Ocak ayı içinde başlayacağız.

En önemlisi Akbük’te kanalizasyon çalışmaları devam ediyor. Fevzipaşa, Denizköy ve tüm o sistemi Didim arıtmasına bağlayacak hattın bütün izinleri, prosedürleri bitti. Savunma Bakanlığı’ndan izinler alındı onların arasından geçen bölgeler için. Milli Emlak’tan uzun süreli kullanım izinleri alındı. Sanıyorum Ocak ayının içinde ihalesi yapılacak. Ondan sonra tekrar hem Denizköy olsun hem Fevzipaşa olsun Akbük’ün altyapı sorununu çözmüş oluyoruz. 120 milyonluk bir yatırım. 2017’nin sonunda başlamıştık. 2 yıl içinde Akbük’ün tamamı bitti. Sistem hat bağlandığı zaman çalışacak. Büyükşehir’in yaptığı en önemli projelerden biri bu.

Hasan Kadife: Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve çalışmaları nasıl?

Büyükşehir’in bize desteği yollarda çok büyük desteği oluyor. Sıcak asfalt, parke, sathi kaplama. 1.5 yıl içinde Efeler mahallemizde 62 kilometrelik bir hat, eksik kalan ve yeni gelişen yerlerin hatları yapıldı. Özellikle sıcak asfaltta inanılmaz desteği oldu Büyükşehir’in. Özlem Başkanımıza da teşekkür ediyoruz. Parkların yenilenmesi, yeni parkların yapılması. Biliyorsunuz seramız var, çiçek yetiştiriyoruz. Bütün Büyükşehir’in de kullandığı çiçekleri biz veriyoruz buradan Didim ilçesi içinde. Kapasitesini arttıracağız. Aromatik bitkilerde yeni ürün çıkardık. Avusturya’ya ihracatına başlayacak. Pandemiden dolayı gerekli anlaşmaları yapamadık. Şu an nane, kekik, melisa, lavanta, biberiye olarak bu bitkilerin yağlarını çıkarıyoruz. Ayrıca defne, okaliptüs, ıtır ve vetiral diye bitkilerin de üretimine başladık. Yağları sıkılacak duruma gelince sıkacağız. Özellikle kekik, nane ve lavanta yağımız çok kaliteli olduğu için inanılmaz talep geliyor. Yüzde 100 saf. Aktarlığa başladık yani. (Gülüyor) Biz bu işi beş yıldır var. Sıkımını da kendimiz yapıyoruz.

Hasan Kadife: Nasıl bir Didim hayal ediyorsunuz?

Belediyenin yapma mecburiyeti olan park, yol gibi şeyleri saymıyorum. İnternet sitemizde de yayınlamıyoruz artık. Onun haricinde mesela beton santrali kurduk. Didim Belediyesi kendi betonunu kendisi üretiyor artık. İnanılmaz bir tasarruf bu. Dışarıda beton 300 liradan aşağı değil. Biz bunu en son baktığımda 110 liraya üretiyorduk. Biz mahalle aralarımızdaki bütün kaldırımlarımızı beton kaldırım yapıyoruz. Altına boru atıyoruz. Tekrar kablo geçirmek gerekir diye hiçbir yeri kırmaya da gerek yok. Bordürü ayrı taşı ayrı yapmıyoruz. Onlar birbirinden ayrıldığı için aralarında ot çıktığı için özellikle engelli kardeşlerimiz ve bebek arabaları zorluk çekiyor. Burada hiç sarsılmadan çok rahat bir şekilde gidiyorlar. Aralarından ot falan çıkmadığı için çok temiz bir görüntü alıyoruz. O işler devam edecek. Pandemiden dolayı devam edemediğimiz işler var. Vegan Festivali ona devam edeceğiz. Türkiye Triatlon Şampiyonasını 3 yıl yaptık, bir ayağı Didim’de yapıldı. Devam edeceğiz onlara. Akköy’de Türkiye’nin ilk ve tek en büyük köy kütüphanesini kuruyoruz. Eski bir Rum evinin içerisinde hem analog hem dijital bir kütüphane yapıyoruz. Çok önemli bir proje, şu an restorasyon devam ediyor. Onu yaza kadar faaliyete geçiririz. Buradaki gençlik akademisinin üst katına düğün salonu yapacağımızı söylemişti. Parkın içerisindeki düğün salonumuzu oraya taşıyoruz. Orayı da çok güzel, parkın içinde sessiz bir kütüphane yapıyoruz. Çok büyük bir kütüphane olacak.

Hasan Kadife: Didim için en büyük hayaliniz nedir?

Didim’i kültür ve sanat şehri haline getirmek tabi ki. Bina değil. Belediye binası yapmak benim hayalim değil o bir ihtiyaç zaten. Amfi tiyatro hayallerimden bir tanesiydi. Turizm Derneği başkanlığı dönemimden beri hayalimdi. Yer tahsisinden dolayı gecikti. Kültür merkezi de keza öyle. Kültür merkezini şehir merkezinin göbeğinde yapıyoruz. İnsanların yürüyerek ulaşması lazım. Herkesin aracı lazım. Otogar diyorlar. Her yere yapılmaz.  Süreç devam ediyor, bittiği zaman Büyükşehir yapacak. En büyük hayalimiz Didim’i sanat ve kültür, festivaller kenti haline getirmeye çalışıyoruz. TALES etkinliklerimiz vardı bunlara devam edeceğiz. Dünya Barış şenlikleri, yazarlar festivali var devam ettirdik. Yamaç paraşütünü başlattık. Fethiye’den sonra bir merkez olma yolunda hızla ilerleyecek. Orman kampımız var, tekrar sözleşmesini yapmaya çalışıyoruz. Hem kamp var, karavan var. İçerisinde 22 tane bungalov ev var. Onları yenileyeceğiz çok lüks bir segmentte bungalovlardan faydalanmak isteyenler faydalanacak.

Hasan Kadife: Altınkum’un girişinde vakıf yeri var. Değerlendirilecek mi?

Orayı vakıflar değerlendirecek. Binlik projesi bitti, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onaylattılar. Biz onaylamadık. Herhalde bu yıl içerisinde onlarda önümüzdeki yıl içerisinde sanıyorum oranın imarındaki fonksiyonu turizm-ticaret. Küçük bir otel olabilir turizmde. Ticarette de bir takım dükkanlar olabilir, kafeteryalar olabilir. Halkımızın şunu anlamasını istiyorum; yeni imara açılmış bir durum yok. Zaten orası Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün sosyal tesisleri vardı. Şu anda bizim getirdiğimiz imar emsal durumu, inşaat yoğunluğu içerisindekinden daha düşük. 0/30 emsal var. İki kat. Yani 6.5 metre bile değil, 6 metre. Bütün ağaçların alımı yapıldı. Tek tek oradaki ağaçlar işlendi. Bir tane ağaç kesemezler, mümkün değil. Bu imar izni içerisinde bir işletme yapacaklar diye düşünüyorum.

Hasan Kadife: Siyasi yol haritanız nedir? Yerelde mi devam edeceksiniz?

3 yılımız var. Önümüzdeki günler belirtir. Hizmetin yereli geneli yok. Bunu bütün samimiyetimle söylüyorum. Ben hizmete devam etmek istiyorum. Bu yerelde de olabilir genelde de olabilir. Nerede faydalı olacaksam tabi ki önce Özlem Başkan ile bir şeye varmamız lazım. Yol arkadaşıyız çünkü. Bütün belediye başkanı arkadaşlarım gibi ben de yol arkadaşlarından bir tanesiyim. Önce kendisi ile bu konuları konuşup ilimiz için sadece Didim değil. Artık belirli bir tecrübeye sahip olan siyasette insanlarız. Hangi konuda faydalı olursak, kenarda durmak da dahildir buna. Ama genel de olabilir yerel de olabilir. Ben bir dönem daha hem ilçeme hem ilime hizmet etmek istiyorum. Ama bunun takdiri hem halkım hem genel merkezimiz hem de Özlem Başkanın tabi ki.

Hasan Kadife: Özlem hanım ile iletişiminiz nasıl?

Son derece medeni, son derece dostane. Sağolsun kendisi her türlü iş konusunda olsun, başka konularda olsun bize yardımcı oluyor, yol gösteriyor. Bugüne kadar 2014 Mart ayından itibaren kendisiyle çalışmaya başladık. Şu an 2020 yılının Aralık ayındayız. Bu süreç içerisinde hiçbir ihtilafımız olmadan çok uyumlu bir çalışma çıkardık. Örnek sayılacak bir çalışma çıkardık. Çok uyumlu çalıştık. Her zaman için bir şey sormaktan, danışmaktan zevk duydum. Özlem Başkan bizim önderimiz, yol göstericimizdir.

“BANA TUZAK KURDULAR”

Hasan Kadife: Bunların dışında çok mücadele ettiniz. Mücadeleniz hep çetin oldu.

Ben yapacağım bir işte kararımı önceden çok detaylı olarak alırım. Ne olursa olsun, bir imalatta olabilir. Bir değişiklik de olabilir. Çok detaylı düşünürüm. Uzman olduğunu düşündüğüm herkese danışırım. Ama aldığım karardan da doğruysa asla geri dönmem. Az çok herkes öğrendi. Mesela mücadele ettiğimiz ikiz kuleler var. Son zamanlarda ona bağlı olarak onların yarattığı bir sanal ortam içerisinde sosyal medyayı bütün Türkiye’yi ilgilendiren çok çirkin bir iftira attılar bana. Şu an için bir şey söylemek istemiyorum. Konu henüz savcılıkta inceleme safhasında. Bazı ulusal gazetelerde de dikkat ediyorum bahsederlerken Ahmet Deniz Atabay hakkında bu konuyla ilgili olarak açılan dava devam ediyor diyor. Ben bunu okuduğum zaman çok üzülüyorum. Onların açısından üzülüyorum. Sözde ulusal yayın yapıyorlar. Hakkımda açılmış hiçbir dava yok. Bu konuda medeni olan insanlara susmak ve beklemek düşer. Ben hiç kimseye bundan dolayı cevap vermiyorum. Yoksa sükutumuzun başka bir nedeni yok. Kendimizden eminiz.  Ama bu işin neticesinde Didim değil tüm Türkiye şunu görecektir; hiçbir belediye başkanına, siyasetçiye veya üst yöneticiye, bürokrata çamur atarak bir emelinize ulaşamazsınız. Bu sadece benim değil kendisine güvenen her bürokratın ve siyasetçinin önünde rehber olacak bir karar çıkacaktır. Didim halkının yüzde 90’ı bana sahip çıktı. Niye? 6 yıldır icraatımızı görüyorlar. Ne iş yaptığımızı, huyumuzu-suyumuzu insanlar biliyor. Ama hiçbir zaman için bana insanlar çamur atacak diye, beni suçlayacak diye doğru bildiğim işten vazgeçmem.

“BİZ BELGEYLE KONUŞURUZ”

2019 31 Mart seçimlerine 3 ay kala dediler ki, belediyenin bize 1.5 milyon lira tazminat ödemesi lazım. Her türlü malına haciz koyuyoruz. Dedik ki koyamazsınız. Makam arabası, makam arabası. Benim makam arabam yok. O belediyenin envanterine kayıtlı hizmet aracıdır. Bana hukukçular dedi, bunu dört taksit yapalım birini peşin ödeyelim. Çok stratejik bir dönemdesiniz başkanım, bundan büyük bir sansasyon çıkar. Belediyeyi yönetemedi, haciz kondu falan diye. Adaylığını tehlikeye girer diye. Hayır dedim. Ben bunu söylediğim şeyi ispat ederek yerine getirdim. Didim halkından toplanmış hiçbir kuruşu bir insana, bir şirkete hak etmediği şekilde yedirmem, ödemem. Ne oldu? Yargı bir şekilde işliyor Türkiye’de. Memnun olsak da olmasak da bir şekilde işliyor. O yargı İzmir İstinaf Mahkemesi’nde karar verdi. Böyle bir borç, böyle bir tazminat yoktur dedi. Biz belgeyle konuşuruz.

Kendilerini iş adamı olarak düşünen bir grubun, ticaretle siyaseti iç içe geçirerek 2014 yılına kadar bundan çok büyük menfaat sağlamış, bir grubun tarafımızdan lav edilmesidir. O zihniyetin ortadan kaldırılma çabasıdır. Bütün mücadele bundan.

Hasan Kadife: Özeleştiri yaparsanız, hata yaptık dediğiniz bir şey var mı?

Hatasız insan olmaz, hatasız siyasetçi olmaz. Çok iş yapan zaten hataya her zaman açıktır, yapar. Ama bütün samimiyetimle şunu söylüyorum; insanların yaşantısını kötü yönde etkileyecek, kentin geleceğini kötü yola götürecek hiçbir hata yapmadık. Bunun için son derece müsterihim.

“DİDİM HALKI OLARAK DİDİM’E SAHİP ÇIKTIK”

Hasan Kadife: Didim Su Ürünleri OSB’de süreç nasıl bitti?

İptal edildi. Çok mücadele ettik, herkesi karşıma aldım ben. Vali bey ile de helalleştik. Onun veda yemeğine de katıldım. Vedalaştık. Altı yapılmamış, hazırlanmamış, rüzgar yönleri tespit edilmemiş, dip akıntıları tespit edilmemiş bunlar en önemli şeyler. Uzman heyeti gelmiş bize bilgi vermeye kalkıyor. Didim’de kusura bakmasınlar hiçbir kimse bilime dayanmayan hiçbir raporu kabul etmez. Sorduğumuz sorulara tatmin edici yanıtlar almadık. Zaten oradaki bürokrasi de gördü bunu. Halkımızın gösterdiği olumlu tepki. STK’ların gerek sosyal medyada gerek de basında yaptıkları mücadele ile. Hep birlikte, Didim halkı olarak Didim’e sahip çıktık. Sağ olsunlar, karar verici noktadaki devlet büyüklerimize de teşekkür ediyorum. İyi bir yatırım doğru bir yere kaydı. Bizim karşı çıktığımız OSB’ye, balık çiftliklerine değil, yerinin yanlış olması.

Hasan Kadife: Didim turizminde müjde sayılabilecek yeni gelişmeler var sanırım..

Özellikle otel yatırımcılarının verdiğimiz moral, motivasyon, yerel yönetimler olarak her zaman yanlarında olacağımızı içtenlikle anlatıp kendilerini ikna ettiğimizden dolayı şu an için Türkiye’nin en önemli otel yatırımcı grupları Didim’de gerek bakanlıktan tahsis alma yoluyla, gerek iyi işlemeyen otelleri satın alma veya kiralama yoluyla ya da şahıs arazisi alma yoluyla otel yapımına başladılar. Türkiye’nin en önemli otel gruplarından Barut Turizm’in şu anda bizde projesi inceleniyor. Çok güzel 180 dönümlük bir arazi içerisinde, çok güzel bir konseptte, betonlaşmadan, peyzaja ve yeşilliğe çok önem vererek bir proje yapıyorlar Akbük tarafından. 364 odalı bir otel çok kısa süre içinde yapıldı ve hizmete açıldı. Long Beach otelleri 2 tane otel satın aldı. Bunları yeniliyor. Çok önemli işletmeciler. Yeni yatırımlar için de arazi bakıyorlar. Anex grubu Türkiye’ye en fazla Rus turisti getiren grup. 2 tane oteli satın aldı, bu sene pandemiden dolayı açmadılar. Ela Tatil Köyleri vardır. O grup, arazileri var proje çalışmaları yapıyorlar. 5 yıldız ve üstü 8 veya 9 tane tesis devreye girecek. Didim betonlaşmadan, yeni turizm konseptine uygun, yeşili bol, betonu az tesisleri Türkiye’ye sunmak üzere. Biz de pandemiden dolayı değişen trendde, kamp-karavan olayı var. Orman kampımız var. 22 tane bungalovu hemen devreye sokacağız. Akbük’de yeni bir kamp-karavan-çadır alanı yaratmak için bakanlık ile görüşüyoruz. En büyük hayallerimden biri de üniversiteyi getirebilmek.

Hasan Kadife: Didim halkına buradan bir mesajınız var mı?

2.dönem bize güvenlerini gösterdiler. Yönetim tarzımıza, iş tutuş tarzımıza. Biz bu düşünce ile devam ettiğimiz sürece bize inançları ve destekleri eminim ki devam edecektir. Bunu devam ettirmelerini istiyorum. İkincisi, bize güveniyorlar. Kentimizi çarpık yapılaşmanın olduğu bir kenti büyük de olsa küçük de olsa elinizdeki imkanlar ile ve kanunlarla çok çabuk geriye döndürmeniz, iyiye döndürmeniz mümkün olmuyor, zaman alıyor. Bakın biz 1 metrekare yeri imara açmıyoruz ama Özelleştirme İdaresi arazilerin imarlarını yapıyor, imar planlarını yapıyor ve satıyor. Boşu boşuna bir nüfus yükü geliyor buraya. Gerek yok buna.

Hasan Kadife: Son olarak söyleyeceğiniz neler var?

Didim’de yaşayan birisi olarak ve Belediye Başkanı olarak söyleyeceğim şu; gerçekten hem içeride yaşayan insanlarımızı hem de dışarıdan tatile gelen insanlara çok iyi ortamlar hazırlamak istiyoruz. Beton ve trafik yoğunluğunun içerisinde, seyyar satıcıların veya yan unsurların rahatsız etmediği, son derece temiz, güvenli, güzel tesislerin olduğu, betonlaşmadan bir kent hazırlıyoruz. Ortadaki karmaşayı temizledik ve yaptıklarımız artık daha net gözüküyor. Tatile Didim’e gelenler tercihlerini Didim’den yana kullanmaya devam etsinler, hiç Didim’e gelmeyenler de gelip bir kere Didim’i denesinler. Hem mutluluklarını bizimle paylaşırlar hem de eleştirileri varsa eleştirilerini alırız. Biz de doğru yolda gitmeye devam ederiz.

15 Ara 2020 - 14:58 - Siyaset

Muhabir Gazete Aydın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi


Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?