AKP’li Fatih Belediyesi’nde yandaşlara kadro dağıtılmış

Sayıştay’ın Rize Belediyesi 2019 yılı denetim raporunda yer verdiği bulguların benzerlerinin AKP’li Fatih Belediyesi’nde de yaşandığı ortaya çıktı. Sayıştay’ın Fatih Belediyesi’nde yaptığı incelemede, belediyenin sınav şartı aramadan kadro dağıttığı belirlendi.

Gazete Aydın
Gazete Aydın Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

(ÖZEL HABER / GAZETE AYDIN)- Sayıştay’ın AKP’li Fatih Belediyesi’nde yaptığı incelemede Rize Belediyesi’ne benzer uygulamaların yapıldığı belirlendi. Atamaları yapılan bazı isimlerin müdürlük kadrolarına sınavsız atandığı ortaya çıktı. Özel Kalem Müdürlüğü kadrosunu sınavsız geçişin yolu olarak kullanan Fatih Belediyesi’nde yapılan incelemede çok sayıda personelde sınav şartı aranmadan atama yapıldığı öğrenildi.

Fatih Belediyesi’yle ilgili Sayıştay raporunda şu ifadelere yer verildi:

BULGU 11: Özel Kalem Müdürlüğü Kadrosunun Görevde Yükselme Esaslarına Tabi Olan Müdürlük Kadrolarına Atanmanın Bir Yöntemi Olarak Kullanılması
Özel kalem müdürü olarak atanan kişilerden bazıları müdürlük kadrolarına sınavsız atanmış ve bu şekilde özel kalem müdürlüğü kadrosu müdürlük kadrolarına sınavsız geçişin bir yolu olarak kullanılmıştır.
Mühendis olarak görev yapan C.K’nin 14.01.2019 tarihinde Özel Kalem Müdürlüğüne atandıktan sonra 06.02.2019 tarihinde Emlak ve İstimlak Müdürü olarak atandığı, mevzuatta belirtilen alt görevlerde çalışmasının olmadığı ve sınav şartını sağlamadığı,
Mühendis olarak görev yapan Y.U’nun 07.02.2019 tarihinde Özel Kalem Müdürlüğüne atandıktan sonra 01.03.2019 tarihinde İmar ve Şehircilik Müdürü olarak atandığı ve sınav şartını sağlamadığı
Mühendis olarak görev yapan S.Y’nin 06.03.2019 tarihinde Özel Kalem Müdürlüğüne atandıktan sonra 20.03.2019 tarihinde Fen İşleri Müdürü olarak atandığı ve sınav şartını sağlamadığı,
Kamu İdaresinin personel atama işlemlerinin incelenmesi neticesinde; Müdür yardımcısı olarak görev yapan H.D’nin 12.07.2013 tarihinde Özel Kalem Müdürlüğüne atandıktan sonra 17.09.2013 tarihinde Mali Hizmetler Müdürü olarak atandığı ve sınav şartını sağlamadığı,
Sosyal Yardım İşleri Müdürü olarak görev yapan personelin öğrenim durumu ve sınav şartını sağlamadığı,
Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü olarak görev yapan personelin öğrenim durumu ve sınav şartını sağlamadığı,
Zabıta müdürlüğü kadrosuna  atanan personelin mevzuatta öngörülen sınav şartını sağlamadığı,.
Bilgi İşlem Müdürlüğünde Programcı unvanında sözleşmeli olarak çalışan F.A ve M.Y’nin mevzuatta belirtilen asgari yabancı dil şartını sağlamadığı görülmüştür.

İstisnai uygulama genel uygulama haline getirildi

4 Temmuz 2009 tarih ve 27278 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmelik'in 20 inci maddesinin 1-c bendinde “Bu Yönetmelik kapsamı dışında bulunan daha üst görevlerde, en az altı ay süreyle çalışmış olanlar, aranan şartları taşımaları kaydıyla, bu Yönetmeliğin 5'inci maddesinde yer alan “yönetim”, “araştırma, planlama ve savunma” hizmetleri gruplarında gösterilen kadrolara sınavsız atanabilir. Bu yönetmelik kapsamındaki diğer kadrolara sınavsız atanmak için altı ay çalışmış olmak şartı aranmaz.” yazıyor.

Madde metninden de anlaşılacağı üzere yönetmelik kapsamı dışında bulunan daha üst görevlerde ( Başkan Yardımcılığı) en az altı ay süreyle çalışmış olanlar şube müdürlüğü kadrosuna sınavsız atanabiliyor.

Sayıştay denetçileri benzer bir konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

İSTİSNA GENEL UYGULAMAYA DÖNÜŞTÜ: Mevzuat hükmü bu şekilde olmakla birlikte Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmelik'in bir bütün olarak değerlendirildiğinde bu hükmün istisna mahiyetinde bir uygulama olarak değerlendirilmesi gerektiği açıktır. Adı geçen yönetmelikte şube müdürlüğü kadrosuna atanmanın görevde yükselme sınavına tabi olduğu açıkça belirtilmiş olup daha sonrada bunun istisnaları sayılmıştır. İstisnai bir düzenlemenin genel uygulama haline getirilmesi hem yönetmeliğin amacını aşan bir uygulama olacak hem de yönetmelik hükümlerinin bertaraf edilmesi sonucunu doğuracaktır.

LİYAKAT VURGUSU: Yönetmelik'te belirtilen istisnai hüküm için herhangi bir sayı sınırlaması olmaması bu yöntemin sınırsız olarak kullanılabileceği anlamına da gelmemektedir. Şube Müdürlüğü’ne atanmada bu yöntemin sürekli kullanılması, çalışma verimi ve barışını olumsuz etkileyeceği gibi kariyer ve liyakat ilkelerine de uygun düşmeyecektir.

SINAVDA BAŞARILI OLANLARI ALIN: Kariyer ve liyakat ilkelerinin temini ile çalışma verimi ve barışının sağlanması açısından müdürlük kadrolarına 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu ile Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmelik hükümlerine uygun olarak görevde yükselme sınavları sonucunda başarılı olan personel arasından asaleten atama yapılması, başkan yardımcılığından sınavsız müdür kadrolarına atanmanın ise istisnai bir düzenleme olarak görülüp genel uygulama olarak görülmemesi mevzuatın düzenleniş amacına daha uygun olacaktır.

20 Ara 2020 - 13:34 - Siyaset

Muhabir Gazete Aydın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi


Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?