AKP’li Denizli Büyükşehir Belediyesi’nde ihale skandalı

Sayıştay Başkanlığının 2019 yılı Denizli Büyükşehir Belediyesinde yaptığı denetim sonucunda sadece çok olağanüstü durumlarda kullanılması gereken 21/B maddesi ile “bez çanta” aldığını tespit etti.

Gazete Aydın
Gazete Aydın Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Bilindiği üzere sadece özel durumlarda yapılması gereken kanunda da, “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması.” denilmek suretiyle, pazarlık usulü ile ihaleye çıkılmasında özel haller sayılmıştır.

Denizli Büyükşehir Belediyesinin, çok acil çanta alması ve 630 bin lira ödemesi akıllara durgunluk verdi.

Bu çantalar doğal afette mi kullanılacak?

Pandemi döneminde ne için kullanılacağı?

Bu çantalar olmaz ise Denizli’de ne gibi can ve mal kaybı olacağı?

Bu çantaların alınmasında neden ivedilik gerektiği?

Denizli’de herkes tarafından sorgulanmaya başladı.

DENİZLİ BÜYÜKŞEHİRDEN GARİP SAVUNMA

Denizli Büyükşehir Belediyesi savunmasında Çevre kanununda yapılan değişiklik ile plastik poşetlerin paralı hale geldiğini,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından genelge yayımlanarak özetle belediyelerin bu konudaki toplum bilincinin artması yönünde katkıda bulunmaları istenmiştir. Şeklinde savunma yaptı.

SAYIŞTAY SAVUNMAYI TUTARSIZ BULDU

Sayıştay Başkanlığı "açık ihaleye ilişkin süreler ve mevcut durum göz önünde bulundurulduğunda öngörülemezlik ve ivedilik hususları hasıl olduğunda 21(b) usulüne başvurulabilir." dedi.

İhale süreleri göz önüne alındığında hem acil ve öngörülmez nedeni arkasına saklanıp, hem de 75 gün teslim süresi verilmesini kanuna aykırı buldu. Sonuç olarak 75 gün teslim süresi verilecekse neden 4734 sayılı Kamu İhale Kanunun 19. Maddesi açık ihale usulünün uygulanmadığının izaha muhtaç bir durum olduğunu tespit etti.

Sayıştay Başkanlığı Kamu İhale Kanunu’nda Öngörülen Şartlar Oluşmadığı halde Pazarlık Usulü ile İhaleye Çıkılması 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 21’inci maddesinin (b) bendinde öngörülen şartlar oluşmadığından  630.000,00 TL sözleşme bedelli “Bez Çanta Alımı” işinde pazarlık usulü ile ihaleye çıkıldığı görülmüştür. Şeklinde ibareyi yazdı.

SAYIŞTAY : 4734 SAYILI KANUNUN REKABET VE SAYDAMLIK İLKELERİ İHLAL EDİLDİ.

Sayıştay özetle; “Bu sebeple söz konusu alımın, temel ihale usulleri tercih edilerek ihale edilmemesi ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 21’inci maddesinin (b) bendine göre gerekli şartlar oluşmadığı halde istisnai bir ihale usulü olan pazarlık usulünün tercih edilerek ihale edilmesi anılan madde hükümleri yanında Kanun’un 5’inci maddesinin birinci ve dördüncü fıkralarında yer alan ihale ilkelerine de aykırılık teşkil etmektedir.” diyerek Denizli Büyükşehir’in 630.000,00 TL sözleşme bedelli “Bez Çanta Alımı” işindeki usulsüzlükleri ortaya koydu.

22 Ara 2020 - 09:50 - Siyaset

Muhabir Gazete Aydın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi


Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?