Kuşadası Belediyesi’nde usulsüzlükler tarih oldu

Sayıştay Başkanlığı’nın Kuşadası Belediyesi ile ilgili olarak Kasım ayında hazırlanan 2019 Yılı Denetim Raporu’ndan çarpıcı sonuçlar çıktı. Raporda açıklanan verilere göre, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in hayata geçirdiği mali disiplin sayesinde 400 adet taşınmazın yeniden ihaleye çıkarılarak güncel fiyatlardan tekrar kiraya verilmesiyle milyonlarca liralık gelir artışı sağlanırken, Özer Kayalı döneminde tespit edilen usulsüzlüklere de son verildiği gözler önüne serildi.

Gazete Aydın
Gazete Aydın Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Sayıştay Raporu’ndan yüzünün akıyla çıkan Kuşadası Belediyesi’nde, Başkan Günel’in yönetim kabiliyetinin daha ilk yıldan meyvelerini vermeye başladığı tescillenirken, geride kalan dönem dahilinde yıllardır makus talihini yenmeyi bekleyen Kuşadası’nda yeniden umutların yeşermeye başlamasına da neden oldu.

Sayıştay Başkanlığı’nın Kuşadası Belediyesi ile ilgili olarak Kasım ayında hazırladığı ve geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıkladığı 2019 Yılı Denetim Raporu, bir önceki dönemde tespit edilen ve ciddi eleştiri getirilen bulguların, Başkan Günel’in ilk icraat yılında ortadan kaldırıldığını gözler önüne serdi. Raporda yer alan Sayıştay’ın ‘Denetim Görüşü’nde, Kuşadası Belediyesinin 2019 yılına ilişkin geçerli finansal raporlama çerçevesi kapsamındaki mali rapor ve tablolarının, tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir bilgi içerdiği kanaatine varıldığı da belirtilirken, 2018 yılında 120 sayfa olarak ortaya konulan 24 adet ciddi bulgunun Başkan Günel’in yönetim kabiliyetiyle yeni dönemde adeta sıfırlandığı da görüldü.

BELEDİYE MİLYONLARCA LİRALIK GELİRE KAVUŞTU”

Sayıştay Başkanlığının 2018 yılı için hazırladığı Özer Kayalı dönemine ait Kuşadası Belediyesi İdare hesabıyla ilgili olarak tam 120 sayfalık bir rapor hazırlanmıştı. Raporda Sayıştay’ın oldukça ciddi konularda eleştiri getirdiği gözlemlenirken, mal ve hizmet alımlarında Kamu İhale Kanunu’na aykırı davranılması, Kiralama İhalelerinde Üzerine İhale Bırakılan İsteklilerin Sözleşme Yapmadıkları Halde İhale Yasaklısı Yapılmaması, Taşınmaz Kira Bedellerinin Günün Emsal ve Rayiç Bedellerine Göre Güncellenmemesi, Diğer Kurumlara Verilen Teminat Mektuplarının Muhasebe Kayıtlarında Bulunamaması gibi 24 adet bulgu saptanmıştı. Göreve gelir gelmez yaklaşık 400 adet belediye taşınmazının kiralarının güncel olmadığı ve bu durumun kamu zararı olarak Sayıştay Raporları’nda da yer bulması nedeniyle ciddi eleştiri konusu yapıldığını bilen Başkan Günel, her türlü baskı ve tehdidi göze alarak taşınmazların yeniden ihaleye çıkartılması talimatını verdi. Güncel fiyatlardan tekrar kiraya verilen taşınmazlar sayesindeyse Kuşadası Belediyesi’ne milyonlarca lira gelir artışı sağladı.

“BAŞKAN GÜNEL KAMU ZARARININ ÖNÜNE GEÇTİ”

2018 yılında 120 sayfalık Sayıştay Raporu’nda Kayalı dönemine ait eleştiri getirilen bulguların ortadan kaldırılmasıyla Günel’in yönetim kabiliyeti sayesinde 2019 yılı raporunun 28 sayfaya düştüğü de gözlemlenirken, Günel’in görevini mevzuata uygun olarak hakkıyla ve hakkaniyetle yerine getirdiği de teyit edildi. Önceki dönemde ihale mevzuatına aykırı olarak, süre uzatımı yöntemiyle hukuka aykırı bir şekilde kiralamalara son veren Başkan Günel, büyük adaletsizliğe ve kamu zararını da önledi. Sayıştay önceki dönemin aksine yeni dönemde mevzuat hükümlerine göre yeniden ihale edilmesi nedeniyle Başkan Günel’in ilk 8 aylık icraatlarını da kapsayan 2019 raporunda bu bulgu ve eleştiriyi de kaldırdı. Ayrıca raporda önceki dönemde saptanan, ‘Belediye Sınırları içindeki Bazı İşletmelerin İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Olmadan Faaliyette Bulunmaları ve Taşınmazların Kamu Kurum ve Kuruluşları Dışındaki Belediye Şirketi, Sendika ve Derneklere Tahsis Edilmesi’ konularında da
Başkan Günel’in usulsüz tahsisleri ve ruhsatsız işyerleriyle ilgili de gereken idari işlemleri yaparak mevzuata uygun hale getirmesi de yer buldu.

“BAŞKAN GÜNEL BAŞARI HİKAYESİ YAZIYOR”

2018 Yılı Sayıştay denetimindeki ciddi bulguların Kamu İhale Kanunu’na aykırı işlemler olması ve özellikle taşınmaz kiralamalarında Devlet İhale Kanununa aykırı uygulamaların da bulunduğu 120 sayfalık raporun 2019 denetiminde 28 sayfaya düşmesi, Başkan Günel’in Sayıştay Başkanlığının tespit ettiği usulsüzlüklere ve kamu zararına son verdiğini de belgeledi. 2019 Sayıştay denetiminde Kuşadası Belediyesine ait sadece 6 konuda küçük eleştiriler gelmiş olsa da 165 milyon 818 bin 232 lira bütçe kullanan belediyenin Sayıştay bulgularında, kamu zararıyla birlikte Kamu İhale Kanunu ve Devlet İhale Kanununa aykırı tek işlem de dahi bulunulmadığına da yer verildi. 2019 yılına ait 6 bulgunun sadece evrak düzeniyle ilgili idari yazışma ve eksikleri kapsadığı da gözlemlenirken raporda; “Kuşadası Belediyesi’nde üst yönetim ve çalışanların pozitif ve destekleyici tavırları iç kontrol sisteminin işleyişi açısından hayati önemdedir. Bu çerçevede, Kuşadası Belediyesi yönetici ve çalışanlarının iç kontrollerin kalitesini olumlu yönde etkileyen bir iklim oluşturduklarını söyleyebiliriz” ifadelerine de yer verildi. Kuşadası Belediyesinin çalışanları ile birlikte iyi bir ekip olduğu ve pozitif bir çalışma ikliminin oluşturulduğunun da belirtildiği rapor, Başkan Günel’in destekleyici, motive edici ve güven veren yönetim tarzının çok kısa sürede belediye emekçilerine de yansıdığını ve bunun sonucunda bir başarı hikayesi yazılmaya başlandığını da gözler önüne serdi.

“HESAP VEREBİLİR YÖNETİM ANLAYIŞI”

Öte yandan Sayıştay raporundaki denetim görüşünde, “Kuşadası Belediyesinin 2019 yılına ilişkin yukarıda belirtilen ve ekte yer alan; geçerli finansal raporlama çerçevesi kapsamındaki mali rapor ve tablolarının, “Denetim Görüşünün Dayanakları” bölümünde belirtilen hesap alanları hariç tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir bilgi içerdiği kanaatine varılmıştır” ifadelerinin kullanılması, yapılan denetimde Sayıstaş denetçilerine sunulan belgelerin ve eklerinin dayanakları ile birlikte güvenilir ve verilen tüm bilgilerin doğru olması, şeffaf ve hesap verebilir yönetim anlayışını da ortaya koydu.

22 Ara 2020 - 20:13 - Yerel

Muhabir Gazete Aydın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi


Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?