"Ben herkes gibi olmaya gelmedim”

Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, Gazete Aydın Haber Koordinatörü Hasan Kadife’ye verdiği röportajda, 31 Mart 2019’dan bu yana geçen 21 aylık sürece ilişkin çarpıcı değerlendirmeler yaptı.

Büyütmek için resme tıklayın

Millet İttifakı’ndan göreve seçilmesiyle birlikte Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun yönetim vizyonuna ilçe belediyesi olarak senkronize olmalarının ilçenin kabuğunu kırmasında ve yepyeni bir kimlik kazanmasında etkin rol üstlenmeye başladığını söyleyen Başkan Öndeş, “Özlem Başkanımızdan aldığımız feyz ve destekle Germencik’te bu dönem kalıcı eserler bırakmamanızın yanı sıra aynı zamanda ilçemize bir kimlik de kazandıracağız. 2021 Germencik için daha atak ve parlak bir yıl olacak. Özlem Başkanımızdan bunun da sözünü aldık” dedi.

Röportajda yaptığı açıklamada, göreve gelir gelmez mali disiplin için düğmeye basmalarıyla birlikte belediyenin küçük esnaflara ve firmalara olan borçlarını sıfırladıklarını da belirten Başkan Öndeş, belediyeye yeniden itibar kazandırdıklarını vurguladı. 2 sene önce Germencik’te, “Koltuğa ihtiyacım yok, hizmet etme sevdası ile yola çıktım” sözleriyle Yerel Seçim startını veren Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, göreve seçilmesinin üzerinden geçen 21 aya dönük yaptığı değerlendirmelerde, önceki dönemden devraldıkları 37 milyon liralık borcun 20 milyon lirasını ödediklerini ve personele eldeki kaynakları etkin ve tasarruflu kullanma disiplini kazandırmalarıyla birlikte ilçenin belediye hizmetlerini iliklerine kadar hissetmeye başladığını kaydetti.

“BELEDİYEYİ DEVRALDIĞIMIZDA İTİBARSIZ BİR HALDEYDİ”

Hasan Kadife: 21 ay geride kaldı, kısaca yaklaşık 2 yılı bulan bu süreci bir özetleyebilir misiniz?

Fuat Öndeş: Germencik’te değişim artık gözler önünde. En basitinden bugün işçisine 3 bin 100 lira maaş dağıtacak hale geldik. Küçük esnafa olan borçlar ödendi. Geçmiş dönemki belediye yönetimi, çalıştığı firma, kurum ya da şahıslara borçlarını ödemediği için belediyenin işleri görülmez hale gelmişti. Düşünün bozulmuş bir kamyonu yaptıramıyorsunuz, sıkıntılar yaşıyorsunuz. Alışveriş yaptığın kurumlar belediyeye olan alacaklarından dolayı mal vermek istemiyorlar. Biz bunların hepsini aştık. Artık vatandaşın işini daha hızlı ve etkin görebilen borçsuz bir belediye haline getirmeye çalışıyoruz. Benim zaman zaman bahsettiğim itibardan kastım bu. Belediyeyi devraldığımızda itibarsız bir haldeydi. Göreve geldiğimizde 37 milyon liraya yakın borcumuz vardı. 20 milyon liraya yakın borç ödendi. Yine yıllık 98 milyon liralık bütçe oluşturulmuştu. Biz şu anda bunu gerçekleşme oranını hesaba katarak 83 milyon liraya çektik.

Hasan Kadife: İtibarsızlığı da biraz açabilir miyiz? Önceki döneme dair ne gibi sıkıntılar saptadınız?

Fuat Öndeş: Göreve geldik. Bir baktık 470 bin liraya yakın mazot borcu vardı. Bir firmaya 600 bin lira taş borcu, diğer bir yere 300 bin borç vardı. Çarıklar Mahallesi’nde meydan ve cami çalışması yapılmış. Firmaya parası ödenmemiş. Bardakçı Kahvesi adlı sosyal tesisin müteahhide borcu ödenmemiş. Yani onların döneminde yapılan bütün bunların paralarını biz ödedik. Bir dünya da borç devraldık. Bunların hepsi hakkında gereken ihbarları da İçişleri Bakanlığı olsun şüpheli gördüğümüz yerlerle ilgili incelemelerimizi sunduk. Takdir kendilerinin. Aydın Valiliği’ne de 13 şaibeli dosya teslimimiz söz konusu.

“TASARRUFU MAKSİMUM SEVİYEYE ÇIKARDIK”

Hasan Kadife: Peki bu borç yükünü biliyor muydunuz?

Fuat Öndeş: Neyin ne olduğunu biliyorduk. Borçlu olacağımızı da biliyorduk. Borcumuz var iş yapamıyoruz kisvesiyle gelmedik. Hizmet etmek için bu göreve talip olduk. Mali disiplinle birlikte tasarrufu da maksimum seviyeye çıkardık. İşçilerimize de bu konuda bilinç kazandırıyoruz. Belediyeye ait incir ve zeytin arazilerimiz var. Önceki döneme baktığımız toplanan yağların bile ne olduğu belli değildi. Baktığınız zaman küçük görünüyor ama göreve geldiğimde belediye arazilerinden 5 tonun üzerinde zeytin elde ettik. Bakım ve budamalarını yaptık. Temizlenen ağaçların odununu fakir fukaraya dağıttık. Minimum israf, maksimum tasarrufla elimizdeki kaynakların değerini biliyoruz. Faydalı işlerde kullanmaya çalışıyoruz. Bütün alımlarımızda ilgili tüm kurumlarla pazarlık halindeyiz. Pazarlık eden adam parayı ödemeye niyeti olan adamdır. Eğer sen pazarlık etmiyor, hesabını sormuyorsan ben bunda başka bir şey ararım.

“PANDEMİYLE BİRLİKTE ÖNCELİKLERİMİZ DEĞİŞTİ”

Hasan Kadife: Pandemi nedeniyle gerçekleştirmek istediğiniz projelere bir aksama oldu mu peki?

Fuat Öndeş: Biz göreve geldiğimizde memlekette pandemi yoktu. Göreve geldikten 1 sene sonra 2020 Mart ayında Türkiye ve Dünya pandemiyle yüz yüze kaldı. Önceliklerimiz değişti. Şu anda öncelik sağlık. İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın anlayışıyla hareket ediyoruz. Önce insan yaşayacak. Geçen dönemde ölüm dalgası yoktu. Ben memleketteki tüm mezarlıkların hepsini de hazırlattım. Allah korusun beklenmedik bir durumla karşılaşırsak defin işlemlerinde zorluk yaşamalıyım diye bunları hazırladık. Mükemmel bir ekiple beraber vatandaşın acı gününde de yanındayız definlerini yapıyoruz. Yeri geliyor pandemiden dolayı aileler mezara girmezken o evlatlık vazifesini de belediye olarak biz yapıyoruz. Pandemi tüm belediyelerin yatırımlarını etkiledi. Dezenfektan, maske derken bir de bazı yerlerde devletin eksik kaldığı yerlerde yükümlülüğümüz de arttı.

Hasan Kadife: Sosyal belediyecilik projeleriniz de dikkati çekiyor? Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Fuat Öndeş: Göreve geldiğimizde memleketimizin yardımsever insanlarıyla toplandık ve personelimizden güzel bir ekip kurduk. Halk arasında kıyafetleri nedeniyle ‘Pembe Melekler’ denilen bu ekiplerimiz giyim bankasından tutun eşya ve sosyal yardım olarak dar gelirli vatandaşımızın her anında yanında bulunuyor. Biz bırakın çocuklarımıza pastalı doğum gününü, yaşlılarımızın dahi doğum günlerinde unutmuyor yanlarında oluyoruz. Çoğu ilçede birebir vatandaşa dokunan nabzını tutan böyle bir ekip yoktur. Vatandaşın evi mi yandı hemen eşya bankasından temin ediyoruz. Giyim konusunda vatandaşın evladı büyümüş giysisi küçülmüş bunları alıp ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtıyoruz. Pandemideki erzak kampanyamıza hayırseverlerimiz katıldı, yaklaşık 2 bine yakın erzak dağıttık. Üzerlerine, “Germencik halkının hediyesidir” yazarak oluşturduğumuz zincirle erzak dağıttık. Bağış yapan halkımız oldu. Adaletli olmaya çalışıyoruz. Vatandaşlar zor günler geçiriyor. Biz bahane üretmeden iş ve icraat yaparak, görev süremizin sonuna geldiğimiz tarihte bu ilçeye değişimi hissettirecek eserler bırakmaya çalışıyoruz.

“21 AYA BARİZ BİR DEĞİŞİM SIĞDIRDIK”

Hasan Kadife: Germencik’te değişim başladı mı peki?

Fuat Öndeş: Zaten bakıldığında bariz bir değişim farkı var. Örnek olarak Ortaklar’da çöp şiş tesislerimiz var ve bunların müşterisi belli. Bu müşteriler Bodrum’a giden ya da aynı güzergahtaki turistik tesislere uğrayacak olanlardır. Bu sene yol güzergahından geçenler orada yaptığımız düzenleme ve yenileme nedeniyle Ortaklar Kavşağı’nı tanıyamıyor. Yanlış yere mi geldim diye geri dönüyor. Yollarıyla görseliyle kavşağıyla peyzaj olarak da mükemmel bir şehir yaratmaya çalışıyoruz. İnsanların yasaklar kalktığında hava alacakları, rahatlayacakları sosyal tesisler yaratmaya çalışıyoruz. İki tane otoban bağlantı kavşağımız var ilçemizin içinde. Önemli olan İzmir’den gelen trafik yükü için Ortaklar çıkış sapağıdır. Kafamıza göre orada da bir tesis oluşturmak istiyoruz. Orada yöremizin ürünleri, markaları ve çöp şişinden incire kadar her türlü ürünün bulunduğu bir merkez oluşturma hedeflerimiz de var. Bunu da becereceğiz. Bu da olacak. Hayalimiz bu. Şu anda biz 21 aya bu değişimi sığdırdık. Bu devam edecek.

“ÖZLEM BAŞKAN DAHA PARLAK BİR YIL İÇİN SÖZ VERDİ”

Hasan Kadife: Aydın Büyükşehir Belediyesi ile uyumunuz ne durumda peki? Özlem Çerçioğlu’nun Germencik’e katkıları nedir?

Fuat Öndeş: Özlem Başkanımızın bize verdiği feyz ve destekle her sorunun üstesinden geliyor ve her engeli aşıyoruz. O’nun varlığı bile şu an için bize yeterlidir. Büyükşehirle sırt sırta olan bir ilçe belediyesiyiz. Onlar aynı zamanda koca Aydın iline hizmet etmeye çalışıyor. Yetemediğimiz yerde Büyükşehirin varlığı ve destekleri ortada. Özlem Başkanımızla yıl sonunda görüşmelerimiz oldu. 2021 Germencik için daha atak ve parlak bir yıl olacak. Özlem Başkanımızdan bunun sözünü aldık. İlçemize yeni bir kimlik kazandıracak eserleri de kendisiyle beraber hayata geçireceğiz. Örneğin halihazırda Selatin Köy Pazarı, Büyükşehir desteğiyle gerçekleşti. Bürokratlarla da güzel bir uyum içindeyiz. Bir dediğimizi iki etmiyorlar.

“JEOTERMAL KAYNAKLI KOKU SALINIMINI ENGELLEDİK”

Hasan Kadife: Germencik dendiğinde akla incirle birlikte jeotermal de gelir. Zaman zaman çevrecilerin eleştirilerine de neden olan jeotermal enerji santrallerine bakışınız nedir?

Fuat Öndeş: Göreve geldiğimizde jeotermal firma yetkililerini çağırdık. Memleketteki intiba doğaya ve çevreye zarar verdiğiniz şeklinde, saldığınız su buharlarının bile kimyasal içerdiği, doğayı, toprağı ve suyu zehirlediğiniz ifade ediliyor dedik. Bunlarla ilgili kendinizi savunmuyorsunuz, aksinin olduğunu anlatmıyorsunuz diye de söyledik. Şu anda tabiri caizse ilçe belediyesi olarak böylesine büyük bir kurumsal yapıyla savaşacak durumda değiliz. Enerji bir devlet politikasıdır fakat biz firma temsilcilerine hissedilen bir koku var dedik. Gözle görülen su buharı var ama koku da var. Görüşmelerimiz sonucu kendilerinden filtre santrali sözü aldık. Bu santrallerin temelleri atıldı. Germencik için biz bu koku salma işini engelledik. Temeller atılırken de ruhsat verdik. Kamuoyunda ruhsat verdi diye algılandı. Benim verdiğim firmalara filtre yani koku ruhsatıdır. Bu suistimale çok açık bir noktadır. Bugün en ufak bir arabanın bile egzozunun bile emisyonunu ölçen devlet, jeotermal firmalarının emisyonunu ölçemiyor mu? Kontrol bunlarda. Devletimiz senin enerjini ben satın alıyorum, tek müşterin benim diyerek; Şu koşulları sağlamadan tesislerinden enerjini almıyorum diyebilir. O zaman doğrudan yapmak zorunda kalırlar. Bu yaptırımı uygulayacak olan devletin yetkilileridir. Ben milli enerji tarafından bakıyorum ama milli enerji olacak diye sen benim yıllardan beri toprağa tarıma ve doğaya zarar veriyorsan ben senin karşısındayım. Doğaya rağmen değil doğayla beraber yapılması lazım. Zarar vermeden olmalı.

“JEOTERMAL KONUSUNDA HERKES ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR”

Hasan Kadife: Doğaya zarar vermeden neden bu mümkün olamıyor mu? Neden sürekli bir sıkıntı söz konusu oluyor.

Fuat Öndeş: Bugün Finlandiya’ya bakıyorsunuz, su buharları kendiliğinden çıkıyor ama bizim gibi tarım yapılan ülke değil. Orası geçimini jeotermalden sağlıyor. Yolları jeotermalle ısıtılıyor ama benim burada toprağım kıymetli. Memleketimizde tarım alanlarında olduğu için daha hassas davranılması lazım. Şu anda rüzgar türbinleri ve güneş enerjileri kullanıyor. Germencik’in dağlarına rüzgar türbinleri konuluyor. Türkiye’nin en sıcak iklimine sahibiz. Avrupa’da 6 ay güneş görmesine rağmen tüm evler güneş enerjisiyle kaplı. Enerjiyi etrafa zarar vermeden kullanmamız lazım. Jeotermal enerjinin Türkiye ekonomisine katkısı yüzde 4’tür. Türkiye’deki kaçak elektrik miktarıysa yüzde 8’dir. Kaçak elektriği bile engellesen bunlara ihtiyaç duymazsın. Türbinlere oynamanın da bir manası yok, bakıyorsunuz herkes üç maymunu oynuyor. Zamanında yapılan mühendisler odası toplantısında da bunu söyledim. Aydın’da yaşıyoruz, doğalgaz kullanıyoruz. Aydın sıcak iklim, çok fazla kış yok. Aydın gibi bir yerde aylık ortalama 600 lira doğalgaz parası veriliyor. Çok soğursa hava bu bin liraya çıkacak. Bu ucuz mudur? Doğalgazın adı var. Benim memleketimde jeotermal enerji varken adam Rusya’dan İran’dan binlerce kilometre boru döşeyip doğalgaz satacak, ben burada kendi enerjimi kullanamayacağım. Bu mantıklı mıdır? Bunun neresi milli enerjidir. Güneydoğu’da ve Doğu’da jeotermal enerji yok. Bu bölgelere belki mesafe olarak Rusya ve İran’a da yakın olduğu, oranın iklimi soğuk olduğu için doğru da olur ama Aydın’da jeotermal varken doğalgaz borularının gelmesi mantıksız. Borulama sistemini yapsak, kendi enerjimizden kapalı sistemde faydalansak iyi olmaz mı?

“TÜRKİYE’DE ENERJİ ÜRETİMİNDE BİRİNCİYİZ AMA …”

Hasan Kadife: Peki Germencik jeotermalin nimetlerinden yeterince faydalanıyor mu?

Fuat Öndeş: Göreve geldiğimde 3 aylık belediye başkanıyken, Jeotermal Belediyeler Birliği toplantısı yapıldı. Biz de bu birliğe üyeyiz. Dersimizi çalışarak toplantıya katıldık. Madem böyle bir ilçenin belediye başkanıyız, sahip olduğumuz bu hazine nedir diye analiz de yaptık. Germencik olarak jeotermalde Türkiye’de birinciyiz. Jeotermalden üretilen enerjinin Yüzde 70’i Germencikte üretiliyor. İncirin, termalin anavatanı deniyor ya hani esasen bakıldığında bu anavatan laflarının hepsi safsata. İncirin anavatanı olduğumuz neremizden belli peki? Yol kenarında bir tane incir alacağın mekan yok. Jeotermalin ana vatanısın, Türkiye’nin yüzde 70’inin üretildiği jeotermal enerjinin beşiğisin ama neremizden belli? Soruyorum. Bizim evvela devletin de uygun gördüğü, müsaade ettiği ve hatta kanuni ölçüde önünü açtığı hususlara dönük neyi isteyeceğimizi doğru tespit etmemiz lazım ve hakkımızı da sonuna kadar savunmamız gerekiyor.

“SAYIŞTAY’DAN İLK TEŞEKKÜR ALAN BELEDİYE BİZİZ”

Hasan Kadife: Sayıştay denetimleri nasıl geçti? Pandemide esnafa yaptığınız dokunuşlardan da bahseder misiniz?

Fuat Öndeş: Sayıştay’dan sıfır hatayla ilk teşekkür alan belediye Germencik Belediyesi olarak biziz. Pandemi sürecinde dükkan kiralarıyla ilgili sosyal yardımlarda da Aydın’da öncülük yapan biziz. Ücretsiz izne ayrılan çalışanlar vatandaşların faturalarını da meclis kararıyla biz ödedik ve gerekli ödeneği ayırdık. Bazı küçük esnaflarımızın tuvaleti yok ama gördük ki katı atık parası veriyor, bunları kaldırdık. Dükkanı iş yapmayan esnafımızın kiralarında da artışa gidilmedi. Bu konularda düzenleme ve planlamalar yapıldı. Önümüzdeki süreçte de ihaleye çıkacağız.

“HEDEFİMİZ; GERMENCİK’E KİMLİK KAZANDIRMAKTIR”

Hasan Kadife: Görev süreniz dahilinde en önemli hedefiniz nedir peki?

Fuat Öndeş: Biz öncelikli olarak Germencik’e kimlik kazandırmaya çalışıyoruz. İnsanların kafasındaki tabuyu yıkmaya ve değiştirmeye çalışıyoruz. Aydın’ın yol kenarındaki ilk incir mağazasını açtık. Kooperatif mallarından oluşan satış reyonu burası. Aydın,Buharkent’te başlar Ortaklar-Çamlık’ta biter. Baktığınız bu hat dahilinde 1 kilo incir satılan mağaza yoktur. İnya’yı işte Germencik’te bu nedenle kurduk. Adam Germencik’teki mağazaya geliyor, incir pahalı diyor. Sen incir almayacaksın, yoldan geçen başkası alacak. Biz onu senin incirin katma değer kazansın diye koyduk. Adam memleketinde bir avuç fındığı 20 liraya satıyor. Biz çiftçinin malı kıymetlensin, katma değer kazansın istiyoruz. Ramazan’da hurma yerine sofraya incir konsun istiyoruz. Germencik’teki incir işletmelerin çoğu Malatya kökenlidir. Sağ olsunlar burayı seçmişler ve buraya yatırım yapıp istihdam sağlıyorlar aynı zamanda benim memleketin insanı da orada çalışıyor. Biz memleketimizin insanı da feyzle hırsla üretici olup marka yaratsınlar istiyoruz ama elde tanıtacak markamız yoktu. Ben sonuç odaklı biriyim. İnya başlı başına Germencik’in markalaşması adına bir atılımdır. İnya ile kendi markamızı oluşturmak için bir adım attık atmaya da devam edeceğiz.

12 Oca 2021 - 15:10 - Yerel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi


Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?