CHP ve AK Parti arasında "128 Milyar nerede?" tartışması büyüyor

AK Parti Aydın Milletvekili, TBMM KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş'ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Merkez Bankası'nın döviz rezervi hakkındaki “128 milyar nerede?” sorusu ile ilgili yaptığı 24 maddelik açıklamaya karşı yanıt, Savaş'ın Başkanlığını yaptığı TBMM KİT Komisyonu Üyesi, İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'dan geldi.

Gazete Aydın
Gazete Aydın Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Savaş'ın, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı 24 maddelik açıklamasına, aynı şekilde sosyal medya hesabı Twitter'dan alıntılayarak karşı 24 madde ile cevap veren Erdoğdu, Savaş'a, "Eritilen 128 Milyar döviz rezervinden piyasaya satılan yaklaşık 60 Milyar hangi kurdan, hangi kaynaktan kimlere sattınız?

Bu düşük kurdan kimler milyarlarca dolar kazandı?

Eskiden paylaşılan bilgiler şimdi neden gizleniyor? " sorularını yöneltti.

CHP İstanbul Milletvekili olan Aykut Erdoğdu, Üyesi olduğu TBMM KİT Komisyonu'nun Başkanlığını yapan Aydın Milletvekili Mustafa Savaş'a verdiği 24 maddelik karşı cevap şu şekilde:

1-SAVAŞ: Günlerdir asılsız bir karalama kampanyası ile başlatılan “128 milyar dolar nerede?” sorusunu gelin birlikte cevaplayalım.

1-ERDOĞDU: Sayın Savaş televizyonlarda karşı karşıya gelemiyoruz... Bari buradan doğru bilgileri paylaşalım... Konu TCMB rezervleri... Aşağıdaki animasyonda sadece brüt rezervleri koymuşsunuz... Ancak önemli olan TCMB'nin net rezervleri... Yani yükümlülükler düşüldükten sonra kalanlar..

2-SAVAŞ: konomide hiçbir şey durduk yere ortaya çıkmaz ya da ortadaki değerler bir anda buhar olup yok olmaz. Varlıklar mevcut durumlara göre sürekli olarak el değiştirirler. Bu durum ekonomik hayatın rutin bir sürecini oluşturmaktadır.

2-ERDOĞDU: Anladığım kadarıyla çift taraflı muhasebe ilkesinden yola çıkmışsınız... Ama bu yol yanlış bir yol... Şöyle ki... Varlıklar elbette el değiştirebilir... Sorun varlık el değiştirirken değerinin düşmesi veya tamamen erimesidir... Olan da budur... Yani rezervlerimiz erimiştir...

3-SAVAŞ: Öte yandan, döviz işlemi çift taraflı bir işlemdir. Bu karalama kampanyasını başlatanlar, bir para birimi verilirken diğer para biriminin alındığını ya bilmiyor ya da milletimizi kandırmaya çalışıyorlar.

3-ERDOĞDU: Bu da konuyla ilgisiz... Elbette döviz işlemi çift taraflıdır... Döviz satar TL alırsınız... Madem bu kadar kolay... Sattığınız dövizleri tekrar geri alıp yerine koysanıza... Bakın o zaman kur kaynaklı maliyet enflasyonu ve faiz nasıl roketliyor... Bu da çift taraflı :)

4-SAVAŞ: Merkez Bankası bilançosundan da anlamadıkları için bilançoda bir varlığın azalması halinde yerine başka bir varlık girdiğinden de haberleri yok; buharlaşmadan bahsediyorlar.Sanki Merkez Bankası rezervlerinin karşılıksız olarak birilerine verildiği algısı yaratmaya çalışıyorlar.

4-ERDOĞDU: Demek anlamıyoruz... Yine muhasebede çift kayıt ve karşılıklılık ilkesinden bahsetmeye çalışmışsınız... Şöyle... 1 milyonluk malı 100 bine satarsınız... Karşılığında kasa 100 bin değer düşüklüğü (zarar) 900 bin çalışır... Sizin mantıkla bu iş gayet normaldir... Öyle mi?

5-SAVAŞ: Halbuki, son 3 yılda maruz kalınan jeopolitik riskler ve pandemide oluşan dış açık,sermaye çıkışı,firmalar ile hanehalkının döviz ve altın talebi ile oluşan kur baskısı nihayetinde ödemeler dengesi açığının finansmanının doğal sonucu olarak rezervlerdeki değişim söz konusudur.

5-ERDOĞDU: Özetle dıjj güjjler... :) Diyorsunuz... Biz bu dıjjj güjjjlerin eline 440 milyar dolar dış borç alarak düşmüş olabilir miyiz? Acaba bu dış borcu dıjjj güjjjjler mi aldı? Yoksa siz mi aldınız? Yabancının parasını yerken öyle demiyordunuz... Ödeme günü gelince dıjj güjjler...

ERDOĞDU: 5/2) Yabancı sermaye kaçmış... Hanehalkı döviz ve altın talep etmiş... Bu yüzden kur fırlamış... Neden acaba? Hukuk ve demokrasi olmadığından... Enflasyon dahil tüm veriler sahte olduğundan... Hiçbir hedef tutturulamadığından... Öngörülemez ve güvenilmez olduğunuzdan olabilir mi?

6-SAVAŞ: Ocak 2020'den itibaren dünyayı, Mart ayından sonra ise Türkiye'yi etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle Türkiye, 2019'a göre, mal ihracatında 12 milyar, hizmet ihracatında ise 30 milyar dolarlık bir kayıp yaşamıştır.

6-ERDOĞDU: COVID memleketi vurmuş... COVID bütün dünyayı vurdu... Ama siz daha önce kefen parası dediğimiz yedek akçe dahil bütün rezervlerimizi erittiğinizden Türkiye ekonomisi salgına savunmasız yakalandı...

7-SAVAŞ: Bu nedenle, tarihimizde ilk kez, 2019'da yıllık bazda 6,8 milyar dolar fazla veren cari işlemler dengesi, 36,7 milyar dolar açık vermiştir. 2019'a göre cari işlemler dengesinde 45 milyar dolar sapma yaşanmıştır. Bu sapmanın tamamı TCMB'nin döviz rezervleriyle karşılanmıştır.

7-ERDOĞDU: Damat Bakanınız ekonomiyi büyüyor göstermek için aktif radyosuyla bankaları döverek düşük faizle kredi verdirdiği için olabilir mi? Ucuz krediyi alanlar harcama yapıp cari açığı döviz ve altın alıp kurları patlatmış olabilir mi? Bu kadar basit sonuçları öngöremediniz mi?

ERDOĞDU: 7/2- TCMB rezervleriyle karşılanmış... Siz rezervleri düşük kurdan satarken Türkiye'den kaçan yabancı sermaye ucuz dövizi alıp kaçtı... Bu öngörüsüzlük dolayısıyla milyarlarca dolar kur farkı zararı oluştu... Bu yabancıya net kaynak transferidir... Milletimizin emeğine yazık...

8-SAVAŞ: Covid-19'un ilk şokunun yaşandığı dönemde, dünyada ülkelerin kapanması sonrasında uluslararası ticaretin daralması nedeniyle dolar likiditesinin sıkıştığı anda, ödemeler dengesinin devamlılığını sağlamak için döviz ihtiyacının Merkez Bankası tarafından karşılanması elzemdi.

8-ERDOĞDU: Dolar likiditesi mi sıkıştı? FED ve ECB görülmemiş tutarda para bastılar... Dünyada likidite ırmakları akıyordu da... Siz güven vermediğiniz için... Hukuk ve demokrasi bırakmadığınız için... Siz sıkıştınız... Sizin yüzünüzden ülke sıkıştı.. Yoksa likidite falan sıkışmadı...

9-SAVAŞ: Bu yaşanan olumsuz süreçte döviz talebi TCMB tarafından karşılanmasaydı, istihdam, büyüme, reel sektör, bankacılık kesimi dahil her sektörü etkileyen bir ekonomik kriz ile karşı karşıya kalınabilirdi. Her kriz ortamında dillendirilen faiz artışlarıyla bu süreç atlatılamazdı.

9-ERDOĞDU: Bu muhteşem!!! politikalarınız sayesinde krizden kurtulduk diyorsunuz... :) Krizden falan kurtulmadık... "Faiz enflasyonun sebebidir" cehaleti yüzünden... Kriz kar topu gibi büyüdü, çığa dönüştü... Kriz buhrana dönüştü...

10-SAVAŞ: Pandeminin getirdiği belirsizlik tüm dünyada güvenli liman olarak bilinen dolara ve altına yönelimi artırmıştır. Aynı şekilde Ülkemizde de yabancı para mevduatında son derece ciddi bir artış yaşanmıştır.

10-ERDOĞDU: Ne diyeyim... Ülkelerin paralarının değer kaybına bir bakın... TL sayenizde dünyanın en çok değer kaybeden parası oldu... "Aman efendim bizim suçumuz yok... Bütün ülkeler aynı" bahanesini kimse yutmaz...

11-SAVAŞ: 2019 yıl sonu itibarıyla Türkiye’de yerleşik gerçek ve banka dışı tüzel kişilerce mevduat ve katılım bankalarında tutulan yabancı para mevduat düzeyi 194,4 milyar dolardan 2020 yıl sonu itibarıyla 234,9 milyar dolara yükselmiştir.

11-ERDOĞDU: Bütün suç vatandaşın... Hepsi "Gezici" bunların... Yoksa siz enflasyon hilesi falan hiç yapmadınız... Düşük faizle Milletin birikimini falan hiç eritmediniz... Vatandaş sırf gıcıklık olsun diye döviz alıp bankaya koydu... Yoksa sizin hiç suçunuz yok...

12-SAVAŞ: Bu dönemde risklerin artması nedeniyle özel sektör yabancı para borç stokunu azaltma eğiliminde olmuştur. 2019 yıl sonunda 189,2 milyar dolar olan özel sektörün (finansal+finansal olmayan) yurt dışından sağladığı kredi borcu 2020 yıl sonunda 173,9 milyar dolara gerilemiştir.

12-ERDOĞDU: Özel sektör risk azaltmak istemiş... Öyle sebepsiz... Yoksa siz uyguladığınız tutarsız politikalarla riski hiç artırmadınız... Sinek ikilisi gibi Merkez Bankası Başkanı atmadınız... Aslında hiç risk yoktu... Özel sektör sebepsiz risk var dedi... Hep özel sektörün suçu :)

13-SAVAŞ: Ayrıca ülkemiz için önemli bir gelir kaynağı olan turizm gelirleri yine olumsuz olarak etkilenmiştir. 2019 yılında 34,5 milyar dolar olan turizm gelirlerimiz 2020 yılında 12,06 milyar dolara gerilemiştir.

13-ERDOĞDU: Turizm gelirleri pandemi dolayısıyla düşmüş... Yoksa gerekli önlemleri almamanızın... Vaka ve ölüm sayılarında hile yapmanızın, AB ülkelerinin sizin verilerinize güvenmediği için turist göndermemesinin hiç etkisi yok yani... Allah'tan memleket eşsiz... Yine de geldiler...

14-SAVAŞ: Covid-19'la mücadele verilirken, sadece ödemeler dengesi üzerinden 41 milyar dolarlık net döviz çıkışı TCMB'nin rezervleriyle finanse edilmiştir. 2018 yılından 2020 sonuna, reel sektör ve finans kurumlarının dış borçlarında net kapatılan borç 21 milyar doların üzerindedir.

14-ERDOĞDU: Yabancı sermaye neden çıktı diye hiç kendinize sordunuz mu? Başkanlık denilen ucube sistemin gerginliği olabilir mi? Önüne geleni terörist diye suçlamanızdan mı yoksa? Damadı ekonomi bakanı yaparak çadır devleti görüntüsü verdiğinizden olabilir mi?

15-SAVAŞ: Dövize artan talebi karşılamak için Türkiye ya IMF’e gidecekti ya da faizleri şok bir biçimde arttırarak kendi reel sektörüne zarar verecekti. Ancak, Türkiye bu yolları tercih etmemiş ve reel sektörün döviz ihtiyacını karşılamak için TCMB rezervlerini kullanmıştır.

15- ERDOĞDU: Ne diyeyim? Bravo... Beşinci kattan düşecektik... Şimdi yirmi beşinci kattan düşeceğiz... Bunu yaptınız da ne oldu? Rezervler eridi gitti... Faiz, kur ve enflasyon düştü mü? Hayır... Daha da arttı.. Ne kazandık bu işten? Arada rezervlerden olduk...

16-SAVAŞ: TCMB rezervleri, Türkiye’nin üretim ve ihracatını sürdürebilmesi için, reel sektörün hammadde, ara mamul ve makine ithalatını gerçekleştirmesini sağlayacak döviz likiditesi için harcandı.

16-ERDOĞDU: 128 Milyar dolarlık cari açık mı verdik? Bu söylediğiniz bu anlama geliyor... Bu bilgi doğru değil... Rezervler kuru baskılamak, çıkan yabancı sermayeyi karşılamak ve cari açık finansmanında kullanılmak suretiyle eritildi...

17-SAVAŞ: Verilen destekler sonucunda, tüm olumsuz koşullara rağmen 2020’nin son 4 ayında Cumhuriyet tarihi aylık ihracat rekorları kırıldı. İhracatta yaşanan artış 2021’in Ocak, Şubat ve Mart aylarında da devam etti. Hatta, tarihte ilk kez, aylık ihracat 18 milyar doları aştı.

17-ERDOĞDU: TL'nin değeri pul olmuş... Mallarımız batan geminin malları fiyatında... İhracatımız artmış... Bravo... Bu arada enflasyon, işsizlik, faiz patladı... Vatandaş perişan oldu... İhracat artmış.... İthalattan hiç haber yok ama... Madem ihracat patladı bu cari açık ne?

18-SAVAŞ: Türkiye, G-20’de Çin’le birlikte pozitif büyüyen yegane ekonomidir. TCMB’nin üretimi destekleyici politikaları olmasaydı, bu büyüme rakamlarına ulaşamazdık.

18-ERDOĞDU: Vayyyy.... Türkiye büyümüş... Büyümüş de... Kağıt üzerinde... Altın ithalatını yatırım diye yutturmaya kalkarsan büyümüş görünür elbet... Madem büyüdük... Bu işsizlik ne? Çalışılan saat niye bu kadar düşük? Çok verimlilik artışı mı var? Büyürken fakirleştik sayenizde...

19-SAVAŞ: Dünya standartlarında tutulan veriler ve TCMB bilançosu bu kadar şeffafça ortadayken, buharlaşan veya kaybolan bir TCMB döviz rezervinden bahsetmek anlamsızdır.

19-ERDOĞDU: Bilanço şeffafmış... Karartabilseniz onu da karartacaksınız da... O zaman kör kuruş gelmez diye korkuyorsunuz... Ve bütün dünya görüyor... Türkiye'nin 128 Milyar döviz rezervi eridi... Bu yüzden CDS batık ülke seviyesine çıktı... Tefeci faiziyle borçlanmaya başladık...

20-SAVAŞ: Öncelikle, en az 41 milyar doları 2020 yılının ödemeler dengesi açığını kapatmak adına, en az 30 milyar doları da reel sektörün, bankacılık sektörünün açık pozisyonunu azaltmak amacıyla ve hane halkının döviz talebi nedeniyle kullandırılmıştır.

20-ERDOĞDU: Yani harcanmıştır... Eritilmiştir... Buharlaşmıştır...

21-SAVAŞ: Türkiye, bütün finans, döviz, para piyasalarının dengesini bozma potansiyeli taşıyacak derecede büyük boyutlu bir finansal operasyonla başa çıkabilmiştir. Şubat 2021 itibariyle döviz rezervi ise 95,5 milyar dolar iken, Nisan ayı başında 87,6 milyar dolardır.

21-ERDOĞDU: SWAP dahil net döviz rakamını saklamaya çalışın bakalım... Vatandaş yutmuyor... Piyasa hiç yutmaz...

22-SAVAŞ: Türkiye, büyüme oranlarına göre incelendiğinde, 2020 yılında G-20 ülkeleri arasında 2’inci, dünyada ise 4’üncü ülke olmuştur. Bu gerçeği yok sayarak 128 milyar dolar nerede? sorusunu soracak cesareti bulmak ekonomi cehaletinden başka bir şey değildir.

22-Kişisel algılamayın... Türkiye'de istatistiklere hiç kimse güvenmiyorken bu teze cevap vermeye değer bulmuyorum...

23-SAVAŞ: Sn.Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki ekonomi üst yönetimimiz tüm kurumlarıyla enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama hedefi doğrultusunda, kalıcı iyileşme yoluyla makroekonomik istikrarın olumlu etkisiyle yatırım, üretim +

23-ERDOĞDU: Sizden beklenen... Eritilen 128 Milyar döviz rezervinden piyasaya satılan yaklaşık 60 Milyar hangi kurdan, hangi kaynaktan kimlere sattınız? Bu düşük kurdan kimler milyarlarca dolar kazandı? Eskiden paylaşılan bilgiler şimdi neden gizleniyor?

24-SAVAŞ: İstihdam ve ihracatı arttırıcı sürdürülebilir büyüme için gerekli tüm koşulların oluşması adına var gücüyle çalışmaktadır. “İstiklalden İstikbale” vizyonuyla Ekonomi Reformları bu vizyonun tavizsiz kararlı yol haritasıdır.

24-ERDOĞDU: Çalışmalarınızda başarılar dilerim...

12 Nis 2021 - 02:03 - Siyaset

Muhabir Gazete Aydın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi


Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?