Konya'da katliam! 7 kişiyi öldürüp evi ateşe verdiler

Konya'da, bir eve düzenlenen silahlı saldırıda 7 kişi yaşamını yitirdi.

Gazete Aydın
Gazete Aydın Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Konya'nın Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi'nde bir eve düzenlenen silahlı saldırıda aynı aileden 7 kişiyi silahla öldürüp evi ateşe verdiler.

Olay, saat 18.50 sıralarında merkez Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi Özşahin Sokak'ta meydana geldi. Kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından düzenlenen silahlı saldırıda aralarında kadınların da bulunduğu 7 kişi hayatını kaybetti.

Saldırının ardından ev de ateşe verildi. Ateşe verilen ev ise itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle kısa sürede söndürüldü. 

Polisin yaptığı ilk incelemede saldırının tabanca ve tüfekle düzenlendiğini, ölenlerden 1'inin evin içinde diğerlerinin ise bahçede olduğu saptandı. Polis, saldırıyı düzenleyen K. ailesinden kişi ya da kişilerin yakalanması için kent genelinde geniş çaplı çalışma başlattı. 

Konya Valisi Vahdettin Özkan, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ve İl Emniyet Müdürü Engin Dinç de olay yerine gelerek incelemede bulundu. Haberi duyup gelen ölenlerin yakınları sinir krizi geçirdi. Evin çevresi ise polis tarafından geniş güvenlik önlemi altına alındı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Konya Valiliğinden, 7 kişinin öldürüldüğü katliamla ilgili yapılan açıklamada, soruşturmanın tüm imkanlar seferber edilerek çok yönlü olarak devam ettiği bildirildi.

Konya Valiliğinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “30 Temmuz 2021 günü saat 19.00 sularında Meram ilçemizde meydana gelen elim olayda, maalesef aynı aileden 7 kişi silahla öldürülmüştür. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına sabır diliyorum. Olay ile ilgili soruşturma tüm imkanlar seferber edilerek çok yönlü olarak devam etmektedir. En yakın zamanda olayın failleri yakalanarak adalete teslim edilecektir” denildi. 

SÜLEYMAN SOYLU'DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Konya'daki silahlı saldırıyla ilgili, "Konya'daki bu katliam, bu alçak tertip de istismar edilmeye çalışılmaktadır. Bunun Türk-Kürt meselesiyle ilgilli herhangi bir tarafı söz konusu değildir. Bunu, bu meseleye çekmek, bu saldırı kadar tehlikelidir" dedi.

HDP'DEN "ACİL" TOPLANMA KARARI

HDP milletvekilleri, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi üyeleri, Konya’da Kürt aileye dönük gerçekleşen katliamın ardından “acil” toplanma kararı aldı.

Kararın ardından HDP’liler, İstanbul İl Örgütü binasında toplanmak üzere yola çıktı.

Saldırganlar; Yaşar Dedeoğlu, Barış Dedeoğlu, Serpil Dedeoğlu, Serap Dedeoğlu, İpek Dedeoğlu, Metin Dedeoğlu ve Sibel Dedeoğlu'nu katletti.

HDP'DEN AÇIKLAMA

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Konya'da saldırıya uğrayan ailenin evine yönelik silahlı saldırıda 7 kişinin katledilmesine ilişkin açıklama yaptı. Sancar, "Bunlar öyle kişisel husumet, çıkar, münferit öfke ile açıklanabilecek olaylar değildir. Tersine sistematik bir planın adım adım hayata geçirilen vahşi uygulamalarıdır" dedi.

HDP Basın Bürosu tarafından paylaşılan açıklamada, "Partimiz, Konya’da yaşanan son derece vahim ve korkunç katliamı yakından takip etmekte ve olayın bütün boyutlarıyla anlaşılması için girişimlerini sürdürmektedir" denildi.

Açıklamada, "Konya il yönetimimiz başta olmak üzere yerel parti yapımız konuyla ilgilenmektedir. Merkez Yürütme Kurulumuz Eş Genel Başkanlarımızın çağrısıyla Genel Merkezimizde tekrar toplanıyor" ifadeleri kullanıldı.

"SİSTEMATİK BİR KATLİAM POLİTİKASI İZLENİYOR"

HDP Merkez Yürütme Kurulu'nun toplantısının ardından HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar açıklamalarda bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "HDP üzerinden Kürt halkına karşı sistematik bir katliam politikası izleniyor. Geçtiğimiz günlerde Afyon’da, Ankara’da, Konya’da benzer ırkçı saldırılar yaşandı. İktidar tedbir almak yerine saldırı zeminini güçlendirecek politikalar izlemeye devam etti" ifadelerini kullandı.

Sancar, "Biz HDP olarak Kürt halkına yönelen bu ırkçı saldırıları göğüslemek için mücadelemizi kararlılıkla devam ettireceğiz ama tekrar ediyoruz; ortada ciddi bir kaos planı var, bu planın hedefi Kürtler üzerinden bu ülkede ortak yaşamın temellerini yok etmektir" diyerek devam etti.

"SADECE KINAMA YETMEZ"

"Sadece kınama yetmez, sadece başsağlığı mesajları yetmez" diyen Sancar, "Yan yana durarak bu politikaları boşa çıkarmak için daha etkili, daha inandırıcı ve kararlı ortak tavra ihtiyaç vardır. Kürt halkı asla yalnız değildir, Kürt halkı asla bu saldırılar karşısında korkacak, sinecek bir halk değildir. Bu halkın iradesini temsil eden parti olarak HDP, Kürt halkının yaşam hakkını ve eşit yaşam imkanlarını koruyacak, büyütecek güce sahiptir" ifadelerini kullandı.

Sancar, şunları söyledi:

"Yarın benimle birlikte geniş bir heyet Konya’da olacak. Bütün muhalefet partilerinin liderlerini ve demokrasi güçlerini de aynı tavrı sergilemeye çağırıyoruz. Onları da yarın Konya’ya bekliyoruz. Bunlar öyle kişisel husumet, çıkar, münferit öfke ile açıklanabilecek olaylar değildir. Tersine sistematik bir planın adım adım hayata geçirilen vahşi uygulamalarıdır. Hep birlikte yeter diyelim, faşizme ve ırkçılığa hep birlikte dur diyelim."

DAHA ÖNCE SALDIRIYA UĞRAMIŞLARDI

İddiaya göre, Konya'nın Meram ilçesinde 12 Mayıs günü 60 kişilik bir grup Karslı Dedeoğlu ailesine, "Biz ülkücüyüz, sizi burada yaşatmayacağız" diyerek saldırmıştı. Bıçak, taş ve sopalarla gerçekleştirilen saldırıda Metin Dedeoğulları beyin kanaması geçirmiş, diğer aile üyeleri ise ağır yaralanmıştı.

Saldırıdan iki gün sonra gözaltına alınan 10 kişinden 6'sı tutuklanmış, Ayşe Keleş ve Şerife Çalık Haziran ayı tutukluluk incelemesinde, Yahya Çalık ve Veli Keleş de Konya 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 9 Temmuz'da yapılan duruşmalı tutukluluk incelemesinde tahliye edilmişti.

CHP HEYET GÖNDERİYOR

CHP Genel Merkez yönetimi, aynı aileden 7 kişinin öldürüldüğü Konya'ya üç kişilik bir heyet gönderme kararı aldı. Heyet başkanı CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, "Yarın Konya'da inceleme yapacağız. Valilik'ten de bilgi alacağız" dedi.

Abdüllatif Şener başkanlığındaki heyette, CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir ve CHP Parti Meclisi Üyesi Semra Dinçer'in yer alacağı belirtildi. 

Abdüllatif Şener, ANKA Haber Ajansı'ın sorusu üzerine, "Üç kişilik heyet olarak yarın Konya'da inceleme yapacağız. Valilik'ten de bilgi alacağız. Olay mahallinde ve yakın çevrede de inceleme yaparak olayın genel mahiyetini anlayama çalışcağız. Bugün de bazı edindiğimiz bilgiler var. Ancak bunları teyit etmeden konuşmak doğru olmaz" açıklamasını yaptı.

AVUUKAT NE SÖYLEDİ

Ailenin avukatı Abdurrahman Karabulut soL'a yaptığı açıklamada "Faillerin kim olduğu noktasında daha önceki olaya karışanlar mı değil mi şu anda onu söylemek için erken" dedi.

Karabulut ailenin saldırıdan henüz bir saat önce yanında olduğunu ve önceki saldırıda tutuklananların serbest bırakılmalarının ıstırabı içinde olduklarını dile getirdi.

Avukat Karabulut şunları söyledi:

"Şu an olay yerindeyiz. Bu aile 2 ay önce saldırıya uğrayan Dedeoğlu ailesi. Bu olayla ilgili 7 kişi tutuklanmıştı, bir ay içerisinde 5’i serbest kalmıştı. Biz başkaca tutuklamalar talep ederken maaleef olaya karışanlardan 5’si tahliye edilmişti.

Bugün aile daha saat 4 gibi benim yanımdaydı. Dosyayla ilgili 'başkaca tutuklamalar neden olmuyor' diye sorarken, taleplerimizin aksine tahliyeler olmasının ıstırabını yaşarken evlerine gittiler. Bir saat sonra haber geldi, hepsi saldırıya uğramış maalesef. Failler kim, yine aynı kişiler mi bilemiyoruz.

Şu anda olay yerindeyiz, emniyet müdürü ve başsavcımızla görüşüyoruz, irtibat halindeyiz. Cenazelerin teşhisleri yapılacak aileleri tarafından. Soruşturma devam ediyor. 

Faillerin kim olduğu noktasında daha önceki olaya karışanlar mı değil mi şu anda onu söylemek için erken."

Saldırı sonrası gözaltına alınan olup olmadığına ilişkin soru üzerine Karabulut şunları söyledi:

"Şu an ona ilişkin bilgi sahibi değiliz. Olay yerindeyiz. Çalışmamız devam ediyor. Herhangi bir gözaltı olup olmadığı noktasında emniyet müdürünün de başsavcının da haberi yok."

Bunun bir ırkçı katliam olup olmadığı sorusuna ise avukat Karabulut “Ne söylesek şu anda erken” diye yanıt verdi. Karabulut "Akılalmaz bir saldırı" dedi.

31 Tem 2021 - 02:06 - Asayiş

Muhabir Gazete Aydın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi


Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?