Kılıçdaroğlu'nun hedefinde o şirketler var! "Milletin sırtına çökmeye çalışırsanız, bunun bedelini ödeyeceksiniz”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Milletin sırtına çökmeye çalışırsanız, elektriğe zam yapmaya kalkarsanız bunun bedelini ödeyeceksiniz. Yarın iktidar olduğumuzda bunun hesabını soracağız. En pahalı elektriği kullanıyoruz." dedi.

Gazete Aydın
Gazete Aydın Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bolu'da CHP TBMM Grubu 27. Dönem 4. Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu.

“BİR TWEET ATTI DİYE KİŞİNİN EVİNİ BASIP KARAKOLA GÖTÜRÜYORSUNUZ BİR SORUN VAR DEMEKTİR”

Kılıçdaroğlu'nun satır başları şöyle:

“Her zaman övündüğüm bir aile var Cumhuriyet Halk Partisi ailesi. Tasada ve kıvançta birlikteyiz. Dolayısıyla sizlerle böyle bir tatil gününde birlikte olmak benim için bir mutluluk.

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi, Milli Görüş hareketinin önemli isimlerden sayın Oğuzhan Asiltürk dün vefat etmişti. Kendisine Allah'tan rahmet diliyoruz. Mekanı cennet olsun.

Güzel bir yerdeyiz. Doğa harikasının olduğu bir yerdeyiz. Türkiye'nin bütün güzellikleri içinde sıkıntılar yaşıyoruz. Türkiye bir sorunlar yumağı ile karşı karşıya. Eğer siyaset kurumu sorunun kaynağı değil de sorunu çözen bir unsur olarak ortaya çıksa belki böyle acı bir tablo ile karşı karşıya kalmayacağız.

Adaletle değil baskıyla Türkiye'yi yöneten bir anlayışla karşı karşıyayız. Bir uyuşturucu bataklığı var. Daha acı olan ise uyuşturucu baronları ile siyasal iktidarın işbirliği. Böyle bir tabloyu Türkiye hiç yaşamamıştı. Böyle bir tablo ile karşı karşıyayız. Bir tweet attı diye kişinin evini basıp karakola götürüyorsunuz bir sorun var demektir.

AİHM ve Anayasa Mahkemesi kararını uygulamayan bir yargı düzeni varsa ciddi bir sorunumuz var demektir.

“MİLYONLARCA KİŞİ AÇLIK SINIRININ ALTINDA BİR GELİRLE GEÇİNMEYE ÇALIŞIYOR”

Milyonlarca kişi açlık sınırının altında bir gelirle geçinmeye çalışıyor. Dört beş yerden aylık alanlar var. Artık insanlar korku endişelerini de aşmış durumdalar. Hayat pahalılığı aldı başını gidiyor. İşsizliğe bakıyorsunuz rekor seviyede. Akademik dünya artık Türkiye'de derin yoksulluk araştırması yapıyor. Faturalarını ödeyemeyen milyonlar var.

2014'den bu yana kişi başına düşen milli gelir sistematik olarak düşüyor. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böyle bir tablo hiç olmadı. Türkiye aslında yönetilmiyor, günlük kararlarla yönetiliyor. Plan yok. Daha ağır, ciddi tablolar çıkacak önümüze. İğneden ipliğe her şeye zam geleceğini herkes biliyor artık. Bu zamların sorumlusu kim? Bu dertleri başımıza açan kim bunu sormak zorundayız.

“YOLSUZLUĞUN BU KADAR MEŞRULAŞTIĞI BİR SÜREÇ HİÇ YAŞAMADIK”

Son üç haftada 260 milyar liralık ek yük getirildi milletin sırtına. Bu parayı saray mı, sarayın beslemeleri mi, beşli çete mi ödeyecek yoksa 83 milyon mu ödeyecek?

Yolsuzluğun bu kadar meşrulaştığı bir süreç hiç yaşamadık. Yolsuzluğu meşrulaştıran kim? Bunu sormak zorundayız.

Yapacak çok işimiz var. Vatandaşlarla yaptığım toplantıda 'Ben sizin oyunuza değil sorunlarınız talibim' diyorum. Çünkü bu ağır yükü ortadan kaldıracak, sağlıklı ve tutarlı politikacıları ortaya koyacak partinin adı CHP. Biz bunu yapacağız, yapmak zorundayız. Tarihin bize yüklediği böyle bir sorumluluk var. Onlar sorunlardan kaçıyorlar ama biz sorunlara talibiz. Daha gelişmiş bir ülkede yaşamak istiyoruz.

“ELEKTRİĞE ZAM YAPMAYA KALKARSANIZ BUNUN BEDELİNİ ÖDEYECEKSİNİZ”

CHP milletvekilleri olarak göz göre göre insanlarımızın uçuruma savrulmalarına izin vermeyeceğiz. Freni patlamış bir kamyonda hep beraber yokuş aşağı gidiyoruz. Biz uçuruma savrulmasına izin vermeyeceğiz halkımızla beraber çözeceğiz. Aldığımız her kararın tarafları ile konuşacağız. Buradan elektrik şirketlerine de iki sözüm var. Zam hazırlığı yapıyorlar. Onları uyarmak bizim ortak görevimizdir. Milletin sırtına çökmeye çalışırsanız, elektriğe zam yapmaya kalkarsanız bunun bedelini ödeyeceksiniz. Yarın iktidar olduğumuzda bunun hesabını soracağız. En pahalı elektriği kullanıyoruz.

“KADERİNE TERK EDİLMİŞ AÇ VE YOKSUL YÜZ BİNLER VAR”

Her şeye zam yağmuru. Bundan vatandaşı birlikte kurtarmamız lazım. Tarihin bize yüklediği bir sorumluluk var. Bunun bilinci ile hareket etmek zorundayız. Vatandaşla doğrudan ilişkilerde fazla akademik bir dille anlatmamak zorundayız. Biz onların derdini dile getirirken aynı zamanda o sorunu nasıl çözeceğimizi de onlara anlatmak zorundayız.

Türk Lirası'nın dikiş tutmadığı, binlerce çocuğun yatağa aç girdiği, çiftçinin perişan olduğu tablo ağır bir tablo. Bu tabloyu devralmaya hazırız. Kaderine terk edilmiş aç ve yoksul yüz binler var. Oralarda yaşanan dramın tanığı olduk. O insanların iyi koşullarda yaşaması için CHP'ye ihtiyaç var. Sofralar dolu değil. Her evde bereketin, huzur olması sorumluluğu bizim sırtımızda.

“SIRADAN BİR İKTİDAR DEĞİŞİKLİĞİ OLMAYACAK”

Emekli kardeşlerim unutmasınlar, iki maaş ikramiyeyi söke söke aldık. Öyle bir sistem getirmişler ki ne kadar priminiz varsa o kadar az aylık alıyorsunuz. Bu sorumluluğu da alıyoruz. Kim ne kadar çok prim öderse o kadar çok aylık alacak.

Bu topraklarda hiç kimsenin acı çekmesini istemiyoruz. Devralacağımız sorumluluğun ne kadar ağır olduğunu bilin diye anlatıyorum. Sıradan bir iktidar değişikliği olmayacak, bu değişim devasa bir sorumluluğu omuzlarına alıp Türkiye'yi aydınlığa çıkarmak için mücadele etmek demektir. Ağır bir sorumluluğu üstlenmeye hazırız.”

İŞTE O ŞİRKETLER

Elektrik dağıtım şirketleri bir süredir Türkiye’nin gündeminde. 

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) tarafından 21 farklı bölgeye ayrılarak özelleştirilen Türkiye elektrik dağıtım altyapısı günümüzde tamamen özel sektör tarafından işletiliyor. 

İşte dağıtım bölgesi nüfusuna göre şirketler ve şirketlerin sahipleri:

BEDAŞ

17. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), İstanbul Avrupa Yakası şehirlerinde faaliyet gösteriyor. Elektrik dağıtımı yapılan bölge 9 milyon 162 bin 919 nüfusa sahip. BEDAŞ, Cengiz Holding, Limak Holding, ve Kolin İnşaat tarafından işletililiyor.

TOROSLAR EDAŞ

7. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. (TOROSLAR EDAŞ), Adana, Gaziantep, Mersin, Hatay, Osmaniye ve Kilis şehirlerinde faaliyet gösteriyor. Elektrik dağıtımı yapılan bölge 7 milyon 830 bin 105 nüfusa sahip. TOROSLAR EDAŞ, Sabancı Holding bünyesindeki Enerjisa tarafından işletiliyor. 

BAŞKENT EDAŞ

9. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. (BAŞKENT EDAŞ), Ankara, Zonguldak, Kastamonu, Kırıkkale, Karabük, Çankırı ve Bartın şehirlerinde faaliyet gösteriyor. Elektrik dağıtımı yapılan bölge 6 milyon 899 bin 700 nüfusa sahip. BAŞKENT EDAŞ, Enerjisa tarafından işletiliyor.

DİCLE EDAŞ

1. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DİCLE EDAŞ), Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt şehirlerinde faaliyet gösteriyor. Elektrik dağıtımı yapılan bölge 5 milyon 526 bin 144 nüfusa sahip. DİCLE EDAŞ, Eksim Holding Enerji Grubu tarafından işletilmektedir.

GEDİZ EDAŞ

11. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. (GEDİZ EDAŞ), İzmir ve Manisa şehirlerinde faaliyet gösteriyor. Elektrik dağıtımı yapılan bölge 5 milyon 420 bin 537 nüfusa sahip. GEDİZ EDAŞ, Bereket Enerji tarafından işletiliyor.

AYEDAŞ

14. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYEDAŞ), İstanbul Anadolu Yakası şehirlerinde faaliyet gösteriyor. Elektrik dağıtımı yapılan bölge 4 milyon 997 bin 548 nüfusa sahip. AYEDAŞ, Enerjisa tarafından işletiliyor. 

ULUDAĞ EDAŞ

12. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (ULUDAĞ EDAŞ), Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova şehirlerinde faaliyet gösteriyor. Elektrik dağıtımı yapılan bölge 4 milyon 626 bin 181 nüfusa sahip. ULUDAĞ EDAŞ, Limak Holding, Cengiz Holding ve Kolin İnşaat tarafından işletiliyor.

MEDAŞ

8. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. (MEDAŞ), Konya, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Karaman ve Kırşehir şehirlerinde faaliyet gösteriyor. Elektrik dağıtımı yapılan bölge 3 milyon 552 bin 586 nüfusa sahip. MEDAŞ, Alarko Holding ve Cengiz Holding tarafından işletiliyor. 

SEDAŞ

15. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ), Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Bolu şehirlerinde faaliyet gösteriyor. Elektrik dağıtımı yapılan bölge 3 milyon 228 bin 580 nüfusa sahip. SEDAŞ, Akenerji, Cez Energy tarafından işletiliyor.

YEDAŞ

21. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. (YEDAŞ), Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop şehirlerinde faaliyet gösteriyor. Elektrik dağıtımı yapılan bölge 3 milyon 051 bin 887 nüfusa sahip. YEDAŞ, Çalık Holding tarafından işletiliyor.

AYDEM EDAŞ

19. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Aydem Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYDEM EDAŞ), Aydın, Denizli ve Muğla şehirlerinde faaliyet gösteriyor. Elektrik dağıtımı yapılan bölge 2 milyon 851 bin 086 nüfusa sahip. AYDEM EDAŞ, Bereket Enerji tarafından işletiliyor. 

AKDENİZ EDAŞ

10. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AKDENİZ EDAŞ), Antalya, Isparta ve Burdur şehirlerinde faaliyet gösteriyor. Elektrik dağıtımı yapılan bölge 2 milyon 833 bin 306 nüfusa sahip. AKDENİZ EDAŞ, Cengiz Holding, Kolin İnşaat ve Limak Holding tarafından işletiliyor. 

OEDAŞ - OSMANGAZİ EDAŞ

16. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. (OEDAŞ - OSMANGAZİ EDAŞ), Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak ve Bilecik şehirlerinde faaliyet gösteriyor. Elektrik dağıtımı yapılan bölge 2 milyon 634 bin 302 nüfusa sahip. OEDAŞ - OSMANGAZİ EDAŞ, Zorlu Enerji tarafından işletiliyor. 

ARAS EDAŞ

3. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. (ARAS EDAŞ), Erzurum, Ağrı, Kars, Erzincan, Iğdır, Ardahan ve Bayburt şehirlerinde faaliyet gösteriyor. Elektrik dağıtımı yapılan bölge 2 milyon 207 bin 602 nüfusa sahip. ARAS EDAŞ, Çalık Holding, Kiler Holding tarafından işletiliyor.

VEDAŞ

2. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ), Van, Muş, Bitlis ve Hakkari şehirlerinde faaliyet gösteriyor. Elektrik dağıtımı yapılan bölge 2 milyon 092 bin 863 nüfusa sahip. VEDAŞ, Türkerler Holding tarafından işletiliyor.

ÇORUH EDAŞ

4. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇORUH EDAŞ), Trabzon, Giresun, Rize, Artvin ve Gümüşhane şehirlerinde faaliyet gösteriyor. Elektrik dağıtımı yapılan bölge 1 milyon 822 bin 195 nüfusa sahip. ÇORUH EDAŞ, Aksa Enerji tarafından işletiliyor. 

FIRAT EDAŞ

5. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. (FIRAT EDAŞ), Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli şehirlerinde faaliyet gösteriyor. Elektrik dağıtımı yapılan bölge 1 milyon 681 bin 719 nüfusa sahip. FIRAT EDAŞ, Aksa Enerji tarafından işletiliyor.

AKEDAŞ

20. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Akedaş Elektrik Dağıtım A.Ş. (AKEDAŞ), Kahramanmaraş ve Adıyaman şehirlerinde faaliyet gösteriyor. Elektrik dağıtımı yapılan bölge 1 milyon 672 bin 890 nüfusa sahip. AKEDAŞ, Kipaş Holding tarafından işletiliyor.

ÇEDAŞ

6. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ), Sivas, Tokat ve Yozgat şehirlerinde faaliyet gösteriyor. Elektrik dağıtımı yapılan bölge 1 milyon 666 bin 743 nüfusa sahip. ÇEDAŞ, Kolin İnşaat, Limak Holding, Cengiz Holding tarafından işletiliyor. 

TREDAŞ

13. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne şehirlerinde faaliyet gösteriyor. Elektrik dağıtımı yapılan bölge 1 milyon 613 bin 616 nüfusa sahip. TREDAŞ, IC İçtaş Enerji tarafından işletiliyor.

KCETAŞ

18. dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren Kayseri ve Civarı Elektrik Türk A.Ş. (KCETAŞ), Kayseri şehirlerinde faaliyet gösteriyor. Elektrik dağıtımı yapılan bölge 1 milyon 295 bin 355 nüfusa sahip. KCETAŞ, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından işletiliyor.

02 Eki 2021 - 19:36 - Siyaset

Muhabir Gazete Aydın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi


Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?