“İtibar suikastı girişimini püskürttük!”

Rize’deki çay üreticilerine gübre yerine "mermer tozu" sattığı konusuyla gündeme gelen Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonu’nun (TAHAP) Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu, üreticiye fahiş fiyatla gübre satmayı amaçlayan bir grup baronunun, kendilerine karşı itibar suikastı girişimini püskürttüklerini açıkladı” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye Tarım ve Hayvancılık Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu, üreticiye fahiş fiyatla gübre satmayı amaçlayan bir grup baronunun, kendilerine karşı itibar suikastı girişimini püskürttüklerini açıkladı.

Gold Gübre Tarım AŞ’den temin edilen gübrenin istenilen uygunluğa sahip olmadığı için, çay üreticisi çiftçilerden her hangi bir ücret tahsilatı yapılmadığını ve gübre dağıtımı gerçekleştirmediklerini söyleyen Başkan Sarıoğlu, " Emekçi çay üreticisi çiftçimize ve ailelerine TAHAP olarak sahip çıkmak ve piyasadaki gerçek rakamlarla çay gübresine erişmelerine olanak sağlamak adına dağıtımını düşündüğümüz gübrenin içeriğini bilmeden bir dağıtımının olmayacağını herkes bilmesine rağmen, bunu siyasi bir malzeme yapma arzusu içinde olanları kınıyoruz” dedi.

“DİKKATSİZLİK NEDENİYLE KARIŞIKLIK MEYDANA GELMİŞTİR”

Açıklamasında, Rize, Artvin ve Trabzon'un yanı sıra kısmen Giresun ve Ordu'da çay tarımının yapıldığı toplam 785 bin dekar alan olduğunu söyleyen Sarıoğlu, “Havaların ısınmasıyla birlikte bahçe temizliği ve gübreleme çalışmalarına başlanması sebebiyle, TAHAP olarak, yaş çay tarımının Karadeniz Bölgesi'nde 204 bin üretici aile bizlerden ısrarla gübre talep etti. Gübre isteği dikkate alınarak, emekçi çiftçilerimize piyasanın yüzde 40 altında çay gübresi temin etmek için gübre alımında ana yüklenci firma olan UNB Tarım AŞ’den isteğimiz çay gübresi, taşeron firma olan Gold Gübre Tarım AŞ’den temin edilerek bize ulaştırdı. Fakat gelen gübrenin çuvalların da etiket ve GTS’nin olmaması nedeniyle direk teslim almayarak tarafımdan geri gönderildi. Çay üreticisi için son derece hayati öneme sahip olan gübrenin, taşeron firma tarafından sorumsuz ve dikkatsizce yüklenmesi sonucu bir karışıklık meydana gelmiştir” diye konuştu.

“TARAFIMIZDAN HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILMIŞTIR!”

Gelen üründe çuvallar üzerinde herhangi bir etiket veya GTS dediğimiz Gübre Takip Sisteminin olmaması nedeniyle, Rize Tv’nin canlı yayınında yaptığı konuşmada bu dağıtımın yapılmayacağını belirttiğini hatırlatan Sarıoğlu, “Gerekçemi ise gelen gübre çuvallarda prospektüsün yer almaması ve GTS’nin olmaması olarak ifade ederek, dağıtımının yapılmayacağını dile getirdim. Alt taşeron firma olan Gold Gübre Tarım AŞ’den temin edilen gübre maalesef istediğimiz uygunluğa sahip olmadığı için, çay üreticisi çiftçimizden herhangi bir ücret tahsilatı yapılmadı. Üreticiye de gübre dağıtımı yapılmadı. 204 bin çay üreticinin istifade edeceği bu gübreden, taşeron firmanın sorumsuz davranışı nedeniyle bu dağıtım töreni ertelendi. Ancak buna rağmen sanki bilinerek ve isteyerek bu gübre dağıtımının yapılmaya çalışıldığı algısı birileri tarafından ısrarla oluşturulmaya çalışılmıştır. Bununla ilgili olarak yalan ve algı amaçlı yapılan asılsız haberlerle ve sosyal medya paylaşımlarla ilgili olarak hukuki süreç tarafımızdan başlatılmıştır” dedi.

“BİZE KARŞI İTİBAR SUİKASTİ GİRİŞİMİ YAPILDI”

Ekonomik zorluklar içinde olan çay üreticisinin yaşadığı bu zor koşulları umursamayan bir avuç rant peşinde koşan kişi ve grupların, çiftçiyi gübre üreticisine mahkum etmeye çalışmasının vatana ve millete ihanet olduğunu vurgulayan Sarıoğlu, “Emekçi çay üreticisi çiftçimize ve ailelerine TAHAP olarak sahip çıkmak ve piyasadaki gerçek rakamlarla çay gübresine erişmelerine olanak sağlamak adına dağıtımını düşündüğümüz gübrenin içeriğini bilmeden bir dağıtımının olmayacağını herkes bilmesine rağmen, bunu siyasi bir malzeme yapma arzusu içinde olanları kınıyoruz. TAHAP, gelen gübrenin ne içerdiğini bilmek adına acilen laboratuvara göndererek, ürün analizini istedik. Üreticiye fahiş fiyatla gübre satmayı amaçlayan bir grup baronunun, bize karşı adeta itibar suikasti girişimi talimatımla püskürtüldü. Buna rağmen, gelen ürüne ilişkin tarafımızdan da herhangi bir dağıtımı gerçekleştirilmediği gibi hiç kimseden de bir ücret tahsilatı da yapılmamıştır. TAHAP, çay üreticisi emekçilere söz verdiği gibi önümüzdeki hafta açıkladığı fiyat ile birlikte gübre dağıtımını gerçekleştirecektir. Dağıtımdan bazı çevrelerin ve özellikle baronlarla kol kola geçmiş siyasi parti temsilcilerinin de bu işten rahatsız olduğunun da farkındayız” diye konuştu.

“AMAÇLARI SUYA DÜŞMÜŞTÜR!”

“TAHAP olarak bin 500 ton çay gübresini Rize Ardeşen’de dağıtarak, çay üreticilerine destek olma amacımızın dışında herhangi bir art niyet veya düşüncemiz asla olmamıştır” diyen Sarıoğlu, “Çay emekçisi çiftçimizin genellikle gübrenin tamamını şubat, mart aylarında bahçelerine attığı bilinmesine rağmen, bugüne kadar artan fiyatlar nedeniyle üreticimiz çay gübresine ulaşamamış ve daha fazla verim almak adına gübreyi toprağı ile buluşturamamıştır. Çay üreticisinin zor günde. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi herkes elini taşın altına koyacak. Her daim üreticinin yanında olan TAHAP, piyasanın yüzde 40 altında temin etmeyi planladığı çay gübresi ile ilgili gelecek laboratuvar analizleri sonucunda, sözleşmede belirttiğimiz içeriklerin dışında her hangi bir maddeye ulaşılması halinde gerekli yasal süreç tarafından başlatılacaktır. Piyasada 12 bin ile 14 bin TL arasında değişen rakamlarla gübre satmayı planlayan bazı üreticilerin girişimimizden ciddi rahatsız olduğu ortadayken, siyasi partilerin bu girişimimizi siyasi malzeme yapıp bir provokasyona dönüştürme amaçları suya düşmüştür. Bir kez daha gördük ki İktidar dışında hiçbir siyasi parti, çay üreticisini düşünmediği gibi girişimimizi sabote etmeye çalışan partizan kişileri de kamuoyunun vicdanında da mahkûm olacak” dedi.

“ART NİYET VE VİCDANSIZLIK OLARAK GÖRÜYORUZ”

TAHAP’a yönelik itibar suikastı girişimlerini art niyet ve vicdansızlık olarak gördüklerini de belirten Sarıoğlu, “Biz STK olarak, hiçbir birliğin veya odanın bırakın girişimde bulunmayı, üreticinin bu zor gününde yanında olmak bir yere görmezden gelerek bu soygun düzene göz yummasını ayrıca esefle kınıyoruz. Gübre fiyatının neye göre hızla artış gösterdiği bir dönem de 350 milyon TL’yi bu zor zamanda çay üreticisinin cebinde bırakmayı amaçlayan bu girişimimiz, her kesimden destek görmesi gerekirken, adeta itibar suikastına dönüştürmeye çalışılmasını art niyet ve vicdansızlık olarak görüyoruz. Çiftçimizin batmasını elini ovuşturarak izleyen bu rantçıların ve siyasi ortaklarını, kamuoyunun vicdanında mahkum olacak. Bunların milletimize karşı nasıl bir düşmanca tutum sergilendiğini gelen ürün veya atılmaya çalışılan kaosla bir kez daha görmüş olduk” diye konuştu.

“AMACIMIZ ÜRÜNÜN TOPRAKLA BULUŞMASIDIR”

TAHAP olarak Rize’de veya doğu Karadeniz’de şu ana kadar hiçbir çay üreticisinden gübre ile ilgili her hangi bir ücret tahsilatı yapmadığı gibi önce ürünün toprakla buluşmasının öncelikleri olduğuna vurgu yapan Sarıoğlu, “Burada ne kandırma, nede bir art niyet gözetilmemiştir. Bizim için öncelik, şekerde olduğu gibi çay üreticisine uygun fiyatla gübreyi temin etmektir. TAHAP, nasıl arıcılar için hayati öneme sahip şekeri piyasanın yüzde 50 -60 altında temin ederek, arıcı kardeşlerimizin cebindeki 160 milyon TL’yi bıraktırdıysa, çay üreticisi emekçilerinde cebinden fazladan çıkacak 350 milyon TL’yi de yine bu yöntemle üreticilerin cebinde tutacaktır. Elini ovuşturan ve bu işten karlı çıkacağını düşünen rant gruplarının iştihanı kursaklarında bırakacağız. Dün nasıl arıcıların yanında olmuşsak şimdi de çay üreticisinin yanında olacağımız. 16 yıldır her platformda gıda konusunun milli bir güvenlik sorunu olduğunu haykırarak anlatmaktayım. Bugün bir kez daha gördük ki, bize karşı yapılan tutum ve davranışlar konusu milli güvenlik sorunu olduğu bir kez daha kendini göstermiştir. Tarım alanlarının geliştirilmesine ilişkin, raporlar hazırlayarak ilgili makamlara sunmamızdan rahatsız olan kişi ve gruplara karşı her daima dik duracağız. Aksi takdirde, yaşadığımız olayda da gördüğünüz gibi Türk tarımını, küresel tarım grupları ve gübre üreticileri şirketlerin güdümüne sokmaya çalışan lobi şirketlerine karşı,  gücünü çiftçiden alan TAHAP, bunlara karşı güçlü ve dik bir duruş sergilemekten asla çekinmeyecektir” dedi.

“MİLLİ BİR VAZİFEYİ İCRA EDİYORUZ”

“TAHAP olarak, çiftçimize, üreticimize başta şeker, un, gübre, tohum olmak üzere her türlü araç gereç desteğini maliyetine vererek destek olmaya çalışacağız” diyen Sarıoğlu, “Belli ki birileri bugün Türk tarımı ve birleşenlerini küresel şirketlerin sadece kâr odaklı çalışan çarkı için de mahkum etmeye çalışması Ardeşen’de yaşadığımız olayın sadece bir yansımasıdır. TAHAP, tarımda millî güvenliğimize öncelik vermeyen her türlü projeye, her türlü dönüşüme, karşı durarak milli bir vazifeyi icra ettiğimizi aracılığınızla kamuoyuna duyurmak isteriz. Bu vesileyle şeffaf ve iletişime açık bir şekilde her türlü bilgi ve belgeyi sizlere sunmaktan dolayı vicdanen rahat olduğumuzu belirtir, TAHAP adına, çay üreticisi adına şükranlarımı sunuyorum” ifadeleriyle açıklamasını noktaladı.

16 Nis 2022 - 17:32 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Aydın değil haberi geçen ajanstır.


Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi


Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?