Coronaya karşı özdenetim

Bütün belirtiler tutuyor yoksa bende mi?

Bu aralar bu cümleyi kurmayan veya sık sık belirtilere bakıp kendiyle karşılaştırmayan var mı?

Peki tüm bu soruları sormamıza sağlımızla ilgili endişe duymamıza sebep olan şey sadece virüsü müdür?

İşte tam bu noktada “schadenfruede” kavramından söz etmenin doğru olduğunu düşünüyorum.

“SCHADENFRUEDE “

(OLUMSUZLUKLARDAN DUYULAN HAZ)

Almanca olan bu kavramın anlamı başkalarının başına gelen olumsuzluklardan duyduğumuz haz hissidir.

Şimdi biraz geriye gidelim ve virüs ile ilgili ilk haberi öğrendiğimiz anı düşünelim o an kaygı hissettiniz mi veya hissettiğiniz kaygı şimdikiyle aynı mıydı? Eminim bir çoğumuzun bu soruya cevabı hayır olmuştur. Ancak virüsle ilgili haberleri izlemeye devam ettikçe yavaş yavaş ilk başta hissettiğimiz haz duygusunun yerini endişe ve kaygılarımız almaya başladı.

Son olarak virüsün ülkemizde de ortaya çıkmasıyla birlikte hissettiğimiz haz duygusu yerini tamamen kaygı ve endişelere teslim etti tüm bu kaygı ve endişelerimiz düşüncelerimize, davranışlarımıza etki ederek kendi içimizde oluşturduğumuz hayatımıza yön vermemizi sağlayan özdenetimimizi (otokontrolümüzü) alt üst etti. Bunun sonucu olarak da belki de daha önce hiç olmayan gündelik hayatımıza doğrudan etki eden küçük obsesyonlarımız ortaya çıktı.

Obsesyon: kişinin zihnine girmesine engel olamadığı zihninden uzaklaştıramadığı düşüncelerdir. Peki bu obsesyonlarımız ve kaygılarımızla baş etmek için neler yapmalıyız? Öncelikle yapmamız gereken şey sağlıklı bir bedene sahip olduğumuzdan emin olmamız ve beden sağlımızı korumak için alınan tedbirleri ölçülü bir şekilde uygulamamızdır.

Unutmayalım ki ölçüsüz şekilde uygulanan tedbirler beden ve ruh sağlığımızı olumsuz şekilde etki edecek kaygı ve obsesyonlarımızın artmasına sebep olacaktır.  Daha sonra ise kaygı ve endişelerimizin artmasını önlemek ve oto kontrolümüzü sağlamak adına virüs ile ilgili haberleri sadece doğruluğundan emin olduğumuz kaynaklardan takip etmeli ve bilimsel olarak açıklanmamış hiçbir bilgiye itibar etmemeliyiz. Unutmayalım ki sağlıklı bir bedene sahip olmanın birinci koşulu sağlıklı bir ruh haline sahip olmaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Candan Atak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi

Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?