Aydın'da Belediye Oscarları (2)

Bir önceki yazımda Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Merkez ilçe Belediyesi konumundaki Efeler Belediyesi ile başladığımız Belediyeleri değerlendirdiğimiz yazı dizimize devam ediyoruz!

İLÇE BELEDİYELERİ

Mehmet EROL: BUHARKENT BELEDİYESİ

*** Yılın İstihdam Yaratan Belediye Başkanı***

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında önemli görevlerde bulunmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İzmir Bölge Müdürü olarak ta görev yapmış eski bir bürokrat. Çalışma hayatı, sosyal güvenlik ve meslek edindirme konularında uzman.

Doğduğu ilçeye hizmet etmek adına Belediye başkan adayı oldu. İttifaklarla girilen 2019 seçimlerini zorlu bir yarıştan sonra 2. Kez ipi göğüslemeyi başardı. Ve tekrar kazandı.

Bürokrat geçmişinden dolayı olsa gerek,  hesaplı, sakin, ölçerek tartarak hizmet eden bir başkan profili çizdi. Belediyecilik hizmetlerinde genel bir memnunluk görülmektedir.

Ancak Sayın Başkan Erol’u ön plana çıkaran geçmiş mesleki tecrübesinin deneyimi ile istihdam konusu olmuştur. Buharkent Organize Sanayi bölgesini adeta kızıl Elma’sı yaptı.

Aynı zamanda  Organize Sanayi Bölgesi  Yönetim Kurulu Başkanı Erol’un “bölgenin lokomotifi olacak” dediği rüyayı gerçekleştirdi.

Organize Sanayi Bölgesini altyapı ve üst yapı çalışmalarıyla yatırımcıların gözdesi haline getirdi. Şu anda Buharkent Organize Sanayi Bölgesine büyük talep var.

Bu alandaki sanayi imarlı parsellereyeni fabrika inşaatlarının tamamlanması ile binlerce kişilik iş gücü ihtiyacı ve bunun yanında Aydın ekonomisine önemli bir katma değer katacaktır.

Bundan dolayıdır ki; Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol aynı zaman da Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Buharkent OSB yatırımı ve bunun sonucu istihdamın önünü açtığı için bizlere göre,

Yılın İstihdam Yaratan Belediye Başkanıdır.

***

Kürşat Engin ÖZCAN: NAZİLLİ BELEDİYESİ

***Yılın Halka En Yakın Belediye Başkanı***

Efsane olmuş, kimsenin seçim kaybedeceğini beklemediği Haluk Alacık’ı geçerek Nazilli Belediye Başkanı oldu. Cumhur ittifakı ve Millet ittifakı Nazilli’de de kıyasıya yarıştı. Nazilli’de HDP aday çıkarmasına rağmen burada da görüldü ki yine stratejik oy kullanıldı. HDP klasik oy oranının yanına bile yaklaşamadı. Daha önce Haluk Başkana oy veren HDP ağırlıklı mahallelerde İYİ Partiye oy verildiği görüldü. Haluk Başkanın hiç beklemediği bu durum İyiYİ partinin burun farkıyla seçim almasına neden oldu.

Seçim öncesi bazı çatlaklar olsa da seçime gidilirken CHP ve İYİ Parti’nin monoblok bir hal aldığı İttifakta herhangi sorun olmadığı görülmekteydi.

Sonuçta seçim sonuçları Millet ittifakının zaferi ile sonuçlandı.

İttifak sonucu kazanılan seçim sonucu belli bir sürenin belediye teşkilatının yapılanması ile geçti.

Bu zorlu süreçten sonra Nazilli Belediyesi hızla hizmetlere başladı. Rutin Belediye hizmetlerinde herhangi bir sorun görülmediği, Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun Nazilli ile bu dönem yakından ilgilenmesi ve yeni seçilen başkana desteği, Başkan Özcan’ın da Büyükşehir ile koordinasyon içinde hareket etmesi bize göre Nazilli’ye çok önemli değerler kazandıracaktır.

Merkezi Hükümetin Belediye gelirlerinde kesintiler yapmasından dolayı epey bir borç ile aldığı belediyede öncelikle tasarruf tedbirlerini hayata geçiren Başkan Özcan, bunun yanında NAZGEM projesi gençlerin önüne yeni ufuklar açmayı düşünüyor. NAZ KOOP projesi ile Nazilli’de atıl boşta insan kalmaması neredeyse herkesin üretim süreci içinde yer almasını hedefliyor. Şehrin her tarafında alt yapı ve üst yapı çalışmaları Büyükşehir ile eşgüdüm halinde devam ediyor. Özellikle Altıntaş ve Aydoğdu Mahalleleri yapılan üstyapı faaliyetlerinden oldukça memnun.

Yönetim anlayışında ise; halk ile birlikte yönetme kararlılığı devam ediyor. Başkan Özcan şehir için verilecek önemli kararları referandum ile yapacağını açıkladı.

Diyebiliriz ki; Başkan Özcan’a seçimi kazandıran en önemli özellik halk ile kurduğu samimi diyalogdur. Başkan Özcan’ın davranışları samimi, içten ve her türlü yapmacıklıktan uzak olduğu intibasını uyandırıyor. Vatandaş ile; hem hal olabilmek, duygudaş olabilmek…

İşte Bundan dolayı;

Nazilli Belediye Başkan Kürşat Engin ÖZCAN;

Yılın Halka En Yakın Belediye Başkanıdır.

***

Metin ERTÜRK: KUYUCAK BELEDİYESİ

***Yılın En Üretken İlçe Belediye Başkanı***

Pamukören’li Pamukören’de 1994 yerel seçimlerinde bağımsız, 1999’da AK Parti ile %85 ile seçim kazanmıştır. 2014 yılındaki seçimlerde CHP’den Kuyucak Belediye Başkanlığını devraldı. 2019 seçimlerinde de53,39’luk oy oranı ile başarılı olarak 2. Dönem Kuyucak Belediye başkanlığına devam ediyor.

Gördüğümüz kadarı ile merkezi hükümetten istediğini ne yapıyor ne ediyor alıyor. Bunu da ilçesine önemli yatırmalar yapılmasına vesile oluyor.

Geçtiğimiz 5 yıl içinde ilçesine çok önemli yatırımlar kazandırdı.

İlçeye kazandırdığı Kuyucak Meydanı bambaşka bir hava yaratmış durumda. Özellikle Devlet Su İşlerini işin içine katarak ve Önceki Bakan Veysel Eroğlu’nu ikna ederek, Kargılı Dere Millet Bahçesi projesi ıslahı sonucu muntazam ve güzel bir görüntüye sahip oldu.

Aydın’da ilk millet kıraathanesi yapılması, birçok fonksiyonu içinde barındıran büyük ilçelerin bile 5 yılda yapamadığı çok amaçlı kapalı pazaryeri, 2018 yapımı tamamlan 1 MW'lık Güneş Enerjisi Santrali hem milli ekonomiye hem de Kuyucak belediyesine ciddi gelir getiriyor. Duyumlarımıza göre Başkan Ertürk yeni GES sahaları bulmak ve Santral yapmak için yoğun çaba harcıyormuş. Bunun yanında Başkan Ertürk, ilçeye yatırım yapacak firmaların önündeki tüm engellerin kaldırılması için elinden geleni yapıyormuş.

Yine Başkan Ertürk Orman Bakanlığı’ndan tahsisini sağladığı, Belenova Mesire Alanını bir cazibe merkezi yapmak üzere çalışmalarında epey yol almış durumda. Burasının ilerleyen zamanlarda Türkiye’nin önemli bir doğal turizm cazibe merkezi olma potansiyeli çok yüksektir.

Başkan Ertürk’ün yaptırdığı modern kapalı yüzme havuzunda Kuyucaklı gençler yüzme eğitimi alıyorlar. Gençlik merkezlerinde birçok alanda kurslar verilmektedir.

Dolayısı ile uzun bir belediyecilik geçmişi olan Başkan Ertürk merkezi hükümetten desteği de adeta söke söke alarak Kuyucak halkına önemli hizmetler kazandırmıştır. 2024 yılı seçimlerine kadar da ajandasının dolu olduğu görülüyor. 

Takip ettiğimiz kadarıyla Kuyucak’ta belediyecilik noktasında önemli ve halkı tatmin eden projeler ortaya çıktığı görülmüştür.

Bundan dolayı

Kuyucak Belediye Başkan Metin Ertürk;

Yılın En Üretken İlçe Belediye Başkanıdır.

***

Ufuk ALTINTAŞ: BOZDOĞAN  BELEDİYESİ

***Yılın En Çok Ağlayan Belediye Başkanı***

Başta söyleyelim,  göreve gelen sevgili başkanlar…

Yok şu kadar borç var. Yok bu kadar borç var. Kasa tam takır kuru bakır! diyerek devri sabık yaratma algısından vazgeçecekler. Aday oldukları belediyenin üç aşağı beş yukarı borçları herkes tarafından biliniyordu.

Halk sizi o makamlara ağlamanız için seçmedi. Çözüm bulmak, akıl üretmek, kaynak bulmak, İlçelerinin gelişmesi için seçti. Beceremiyorsanız o makamları da işgal etmeyin, ayrılın meclisinizden bulunur elbet başkanlık yapacak biri!

Geçen bir yıl içinde; Bozdoğan Belediyesinin Efsane Başkanı Tümer Apaydın’dan sonra,

Oğlunuzun makam masanızda bir fotosu,

Acımasızca kapı önüne konulan emekçiler, işçiler

Devr-i sabık yaratmak amacı ile Borcum var! Borcum vardan başka bir şey göremedik…

Bundan dolayı;

Bozdoğan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş;

Yılın En Çok Ağlayan İlçe Belediye Başkanıdır.

Not: Önceki yazımda belediyeler kapatılsın demiştik. Biz bunu ironi olsun diye yazmıştık. Ancak durum oraya doğru gidiyor… Kabak benim başıma patlamasın diye şimdiden söyleyeyim.  “Hasan Kadife’nin önerisiydi” demesinler. Ben latife olsun diye söylemiştim…

Evde kalalım… Sevgiyle kalalım…      (DEVAM EDECEK…)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Kadife - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi

Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?