Belediye Oscarları (3)

İLÇE BELEDİYELERİ

Belediye Başkanlarımız ve icraatları ile ilgili değerlendirmemize devam ediyoruz. Bazı Başkanlarımız ve sevenleri yazdıklarımıza alınganlık gösteriyor ama kendilerine tavsiyem övgü gibi eleştiriye de açık olmalarıdır.. Eleştiri bir bakıma pusula gibidir yol gösterir. Ayrıca özeleştiri yapmaktan kaçınmanızı engeller. “Neydim ne oldum” diye böbürlenirken “Ne olacağım?” sorusunu da aklınıza getirir.. Ondan sonrası ise vicdan işi...

Neyse siyasal düşüncelerden, taraftargirlikten, hazımsızlıktan, kinden, hasedden, önyargıdan, türlü vesveselerden uzak durarak, arınarak ve at gözlülüğünü çıkararak biz bildiğimizi, gördüğümüzü, duyduğumuzu, inandığımızı ve düşündüklerimizi ve fikrimizi paylaşmaya devam edelim.

YENİPAZAR BELEDİYESİ

Mehmet Yüsran ERDEN ***Yılın En Sevilen Belediye Başkanı***

Başarılı bir iş yaşamı ve kariyerden sonra, doğduğu ilçeye hizmet etmek için 2009 yılı mahalli idare seçimlerinde belediye başkan adayı oldu. Ve seçimlerde başarılı olarak koltuğa oturdu.

Ancak; profesyonel yöneticilik kariyerindeki iş disiplinine benzer uygulamaları ilçesine de getirmeye çalıştı. Özellikle esnaf ile işgaliye, çalışma düzeni vb. konularda sorunlar yaşadı. Aydın’ın mütevazi bir ilçesinde, İstanbul Beşiktaş Ortaköy kurallarına benzer kurallar uygulanmaya başlayınca; her ne kadar Yüsran Başkan iyi niyetli, ilçesine ve esnafa daha fazla yarar getireceğini düşündüğü uygulamaları yapsa da bu sorun 2014 seçimlerini kaybetmesine neden oldu.

Aslında çok önemli bir çalışmaya imza atarak, gerekli kriterleri sağlayarak ilçesine cittaslow “sakin şehir” unvanı da almıştı. 

2019 seçimlerinde tekrar aday oldu. Bir dönem aradan sonra tekrar koltuğa oturdu.

Yüsran Başkan önceki Belediye Başkanlığından farklı bir çalışma biçimi sergiliyor. Bu dönem halk ile esnaf ile daha sıcak ilişkiler kurmuştur. İlçeden aldığımız geri bildirimlerde Belediye hizmetlerinden memnuniyet olduğu, Yüsran Başkan’ın kâh halkın arasında kâh belediye temizlik işçileri ile aynı araçta bir köyde gördüklerini söylemektedirler.

Yüsran Başkan’ın sakin şehir (cittaslow) olmalarının avantajlarını bu dönem kullanacağını böylelikle,  Yenizpazar’a önemli artı değerler katacağını görüyoruz.

Milli mücadele kahramanı Yörük Ali Efe’nin memleketinde, Yüsran Başkan’ın Kurtuluş savaşımızın başta gelen kahramanının mirasına yakışır şekilde başarılı çalışmalara imza atacağını görüyoruz.

Bundan dolayı; geçmiş hatalarından arınarak, Yenipazar’lılar ile gönülden kurduğu bağ ile Yılın En Sevilen Belediye Başkanıdır.

SULTANHİSAR BELEDİYESİ

Osman YILDIRIMKAYA       ***Yılın En Çalışkan Belediye Başkanı***  

Daha önce 2 dönem yaptığı Atça Belediye Başkanlığından sonra, 2 dönemdir Sultanhisar Belediye Başkanlığı koltuğunda oturmaktadır. Osman Başkan tecrübeli bir belediye başkanı bu yönü ile hizmet nasıl yapılır. Sorunlar nasıl çözülür çok iyi bilir. At üstünden orak biçen başkanlardan değildir. Direk uygulamanın içindedir. Çok fazla medyatik işler yapmayı ve siyasi polemiklerle uğraşmaz. Atom karınca misali Sultanhisar’ın gelişmesi ve hizmet için ne gerekirse onu yapar. Tabi ki İlçesine çok önemli yatırımlar getirdi.

Bu yatırımların gelmesinin en önemli nedeni Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Çerçioğlu ile kurduğu koordinasyon ve işbirliğidir. Bunun sonucu İlçeye adeta hizmet yağmıştır. İlçe belediye Başkanları Büyükşehir Belediyesi ve Efsane olmuş Topuklu Efe ile iyi ilişkiler kuran ve işbirliği yapan bir ilçenin hizmetlerini görmek istiyorlar ise Sultanhisar’a bakmaları yeterlidir. 

Diyebiliriz ki Osman Başkan neredeyse İlçesinin tüm altyapı ve üst yapı sorunlarını önemli ölçüde çözmüştür. Önümüzdeki dönem Belediye hizmetleri yönünden hiçbir eksiği olmayan Sultanhisar’ın daha çok tarım, turizm ve tanıtım atağına geçeceğini görmekteyiz.

Bundan dolayı Osman Başkan Yılın En Çalışkan Belediye Başkanıdır.

ÇİNE BELEDİYESİ

Enver Salih DİNÇER                ***Yılın En Başarısız Belediye Başkanı***

Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Özlem Çerçioğlu’nun nüfusuna göre en çok yatırım yaptığı ve istihdam sağladığı ilçedir.

Öncelikle; Özel İdareden devir alınan EGE ET’e çok büyük yatırım yapılarak modernizasyona ve kapasite artışına gidilmiştir. Çine hayvan üreticisinden piyasa fiyatları üzerinde fiyatlar verilerek üreticiye destek olunmuştur. Ayrıca yeni personeller alınarak istihdam artışı da sağlanmıştır.

Çine’ye modern bir otogar yapılarak; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açılışı yapılmıştır. 

Çine Kalabak Çayı köprüsü,

Çine İtfaiye amirliği tesisleri,

Çine spor kompleksi ve yarı olimpik yüzme havuzu,

Çine Mutaflar’da kadın kooperatifi ve çiçek yetiştirilmesi,

Arıcılık müzesi,

Mutaflar mahallesinin kanalizasyon ve yol işleri yapılması

Akçaova kanalizasyon yapılması

Tüm ilçede kanalizasyon, içme suyu, asfalt ve parke yol çalışmaları,

Bunlar Büyükşehir’in yaptığı aklımıza gelen bazı işler,

Bütün bunlara rağmen seçimlerde zar zor bir seçim alındı. Seçime yakın Çine Ak partide basına yansıyan bir skandalın ortaya çıkması, Özlem Başkan’ın tüm ağırlığını koyması, İlçe Balkanı Tayfur Şahin’in insanüstü gayreti ile bir seçim alındı.

Salih Başkan şapkayı önüne koyup düşünmelidir. Un var, yağ var, şeker var ama Başkan’ın helva yapmada büyük sorunları vardır.

Çine bir ham madde üretim üssü olmasına ve bu potansiyelin daha da artabileceği ortada iken, Çine nüfusu azalmaktadır. Salih Başkan İlçesini bir çekim merkezi olmasını sağlayabilmelidir.

Salih Başkan bir yönetim ve anlayış devrimi yaparak; yaratıcı olabilmeli Çine’nin büyüme fırsatlarını ve gelişmesi önündeki engellere karşı mücadele etmelidir.

Yoksa Aydın için çok önemli bir ilçe olan Çine makûs talihini yenmesi her geçen gün daha da zorlaşabilir. Her seçim döneminde de dış etkenler bu kadar lehinize işlemeyebilir. Bizden dost tavsiyesi olarak kabul edilmesi dileği ile;

Enver Salih Dinçer Yılın En Başarısız Belediye Başkanıdır.

KARPUZLU BELEDİYESİ

Hilmi DÖNMEZ            ***Yılın En Centilmen Belediye Başkanı***

31 Mart Yerel Seçimlerinde Cumhur İttifakı'nın adayı olarak MHP ile girdiği seçimi kazanarak koltuğu önceki Başkan Tuğrul Ozan’dan devraldı.

Karpuzlu’da seçmen yapısı geleneksel oy verme alışkanlıkları düşünüldüğünde Millet İttifakının Kapruzlu’da İYİ Parti ile seçimlere katılması daha rasyonel bir tercih olacağı öngörülebilir bir durumdu. Ancak CHP ile seçimlere katılma kararı ile adayın Ülkücü camiadan ve MHP’den CHP’ye katılan Tuğrul Ozan olmasına rağmen kaybedilmiştir.

Gördüğümüz kadarı ile Hilmi Başkan önceliğini Belediye borçlarına ve giderlerden nasıl tasarruf yaparıma vermiş durumda, geçen zaman içinde alışılagelmiş belediye hizmetlerinde bir aksama yaşanmamıştır. Hesaplı, dikkatli ve çalışkan yapısı ile önündeki dört yılda Karpuzlu’ya önemli hizmetler yapacağını düşünmekteyiz.  

Hilmi Başkan şimdiye kadar işini layıkıyla yapmaya çalışan, belediyeyi reorganize eden yapılanma süreci ve proje hazırlıklarına ağırlık veren bir başkan görüntüsü çizmekle beyefendi yapısı, yapıcı, olumlu olması nedeni ile;

Hilmi DÖNMEZ Yılın En Centilmen Belediye Başkanıdır.

KARACASU BELEDİYESİ

Zeki İnal       ***Yılın En Yenilikçi Belediye Başkanı***

İki dönemdir Başkanlık yapan CHP'li Mustafa Büyükyapıcı’dan Cumhur ittifakı adayı olarak olarak seçim kazanıp Başkanlık koltuğunu aldı.

Önceki Başkan Büyükyapıcı seçim öncesi motivasyonunun düşük olduğu seçim kazanmak için yeterli çabayı gösteremediğini gözlemledik. Aydın Büyükşehir’in İlçeye çok önemli yatırımlar yapması da seçimi almaya yetmedi.

Zeki Başkan aslen Manisa Akhisar’lı olmasına rağmen, 1986 yılından itibaren ilçe’de eksper olarak çalıştığı için, bilinen tanınan ve sevilen bir isimdi. Mhp İlçe başkanlığı, belediye meclis üyeliği de yapmıştır.

Zeki Başkan sakin, ılımlı ve sempatik bir yapısı olduğunu görmekteyiz. Kısa sürede İlçe’nin neredeyse tamamını arazide gezerek, tetkikleri yaptı. Karacasu için önemli çalışmalar başlatacağı kararlılığında.

Karacasu;  doğal güzellikleri, kültür varlıklarıyla, Afrodisias ile doğal ve tarihi zenginlikleriyle yerli ve yabancı ziyaretçilerin çekim merkezidir.

Başkan İnal, Özellikle tarımsal üretim ve tarımsal sanayi üretimi için çalışmalar başlattığını görmekteyiz. Belediye rutin hizmetlerinde genel bir memnuniyet görülmektedir.

Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal, demirin, derinin, pidesi ile hamurun, çamurun ve mermerin İlimizdeki Başkenti olan Karacasu’nun bu potansiyelini farkında olduğunu bunun için Karacasu’yu tanıtım ve turizm çalışmalarına da ağırlık verdiğini de görmekteyiz.

Ancak; Zeki Başkan’ın ve Karacasu Belediye’sinin basında bu yıl en öne çıktığı konu Koronavirüs ile havadan mücadelesi oldu. Türkiye’de ilk olarak, pazar yerlerinde Drone ile havadan ateş ölçümü ve yine havadan drone ile dezenfekte ve ilaçlama yapıldı.

Bundan dolayı Başkan Zeki İnal Yılın En Yenilikçi Belediye Başkanıdır.

KOÇARLI BELEDİYESİ

Nedim Kaplan     ***Yılın En Çok Proje Üreten Belediye Başkanı***

31 Mart 2019 tarihinde yapılan mahalli idareler seçimlerine Cumhur İttifakından Koçarlı Belediye Başkan adayı oldu ve AK partiden Belediye Başkanı seçildi.

Şimdiden görmekteyiz ki; bu dönem merkezi ve hükümetten ve Valilikten en çok destek alacak belediye olacağı görülmektedir. Başkan Kaplan çok sık ziyaret ettiği Ankara’dan her seferinde önemli proje ve desteklerle döndüğünü açıklamaktadır.

Özellikle Demokrasi şehidi merhum Başbakan Adnan Menderes’in İlçesinde seçim kazanmanın özgüvenini; iktidardan taleplerini daha kolay ve ısrarlı isteyebilmesini sağlamaktadır.

Her ne kadar koltuğa oturur oturmaz, Büyükşehir ile rekabet ve kavgaya girişse de İlçesine hizmet getirmesinin yolunun bu kavgadan geçmediğini görünce; tekrar halkın taleplerine ve proje odaklı çalışmalarına eğildiğini görüyoruz.

Millet Bahçesi Projesi,

Toki aracılığı ile yapılacak 130 konut

Çakırbeyli yaşlı yaşam köyü,

Koçarlı Belediye Binası

Jandarma ve Emniyet Binaları

Cihanoğlu Camii ve kulesi tarihi kompleks ve çevre düzenlemesi

Turizm yolu,

Dere ıslahı

İlçenin kanalizasyonu,

Projelerin bu dönem hayata geçeceğini duyurmuştur.  

Nedim Başkan bu işlerin projelerinin tamamlandığını açıklamıştır. Proje akabinde uygulamalar nasıl olacak, yapılabilecek mi ? onu da zaman gösterecek biz de takipçisi olacağız.

Ancak; yine de bu kadar sürede bu projeleri hazırlamasından dolayı;

Başkan Nedim Kaplan Yılın En Çok Proje Üreten Başkanıdır.

DEVAM EDECEK…

Ha gayret!  Biraz daha sabır… biraz daha dikkat…

Biz bu musibetin üstesinden geleceğiz…  

Sağlıcakla kalın

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Kadife - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi

Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?