Belediye Oscarları (4)

Belediyeleri değerlendirdiğimiz yazı dizimize devam ediyoruz! Sahadan yansıyanları, duyumlarımızı, projelerinizi, duruşunuzu, halk ile kurduğunuz bağı değerlendirerek; Sevgili Başkanlara ayna tutuyoruz; peşinen söyleyelim ayna tutana kızmayın! Lütfen aynadaki görüntüye odaklanın…

KÖŞK BELEDİYESİ

Nuri Güler                 *** Yılın En Şanssız Belediye Başkanı***

10 yıldır AK partiden Rıfat Kadri Kılınç’ın Başkan olduğu, partilisi bir isimden görevi devraldı. Belki de Başkan Nuri Güler’in en şanssız olduğu tarafta bu oldu.

Belediye kanununa göre belediyelerin bütçelerinin %10’nundan fazla borçlanma yapamayacakları ve eğer % 10’nu geçerse bakanlıktan izin almaları gerektiği hüküm altına alınmıştır. 10 milyon civarında bütçesi olan Köşk Belediyesi bütçesinin beş on katı kadar borçlanma nasıl yapabilmiştir. Nasıl bu bütçe açığıyla bu afaki borçlanmalara bakanlık izin vermiştir. Bu durum izaha muhtaç bir konudur.

Seçim süreci Köşk’te ilk defa bu kadar heyecana neden oldu. Köşk merkezde Millet ittifakı adayı Veli Tuna Köşk merkezde yarışı önde götürmesine rağmen; Ak partinin kemik oylara sahip olduğu Akçaköy, Çiftlik, Ilıdağ başta olmak üzere kırsal mahallelerden gelen oylar ile ipi göğüsledi.

Köşk AK Parti için en garanti kazanacağı ilçe konumundadır. Başkan Güler’in başkan adaylığı ve başkanlık koltuğuna oturmasını “abi” desteği ile olduğu açıktır. Tabi aynı “abi” modeli CHP’de de uygulanmaktadır. Bu “abi” konusuna ileride değineceğiz…

Başkan Güler, Belediye Başkanlığını layıkı ile yürütecek, bilgi, birikim ve donanıma sahip olduğuna şüphe yoktur. Zaten Belediyede özellikle mali disiplin konusunda önemli önlemler aldığı ve Belediye hizmetlerinde bir aksama olmadığı da görülmektedir.  

Başkan Güler’in önümüzdeki dört yıl için başarı olup alamayacağı maalesef kendi elinde olan bir durum değil, Çünkü Belediyenin mali portresi buna müsaade etmeyeceği açıktır. Bunu yanında iktidar partisinden olması avantajını nasıl kullanacaktır. Ankara’da Köşk’e yeni yatırım ve hizmetler getirmek noktasında ne kadar başarılı olacaktır. Bu zaman içinde görülecektir. Yalnız şurası bir gerçek ki Başkan Güler’in bu mali portre ile AK Partili bir başkandan belediyeyi devralması büyük şansızlık olmuştur.

Bundan Dolayıdır ki; Başkan Nuri Güler Yılı En Şansız Belediye Başkanıdır.

İNCİRLİOVA BELEDİYESİ

Aytekin Kaya              ***Yılın En Hayvansever Belediye Başkanı***

Cumhuriyet Halk Partisi İncirliova İlçe Başkanlığı ve Genel Merkez Delegeliği görevlerinde bulunmuş CHP kökenli bir başkan…

İYİ partinin seçim öncesi bir süre yaşadığı aday karasızlığı sonrası, İlçede sevilen bir esnaf olan, halka yakın, sürekli halk içinden biri olduğu için; çok doğru bir tercihle seçime çok kısa bir süre kala, Millet İttifakı adayı olarak girdiği seçimden başarı ile çıkarak koltuğa oturdu.  

Yeni seçilen Belediye Başkanlarının sürekli borçtan bahsetmesi, devri sabık yaratmaya çalışmaları, enerjilerini geleceğe değil, geçmişe harcamalarını hep eleştirdik. Ancak; Aytekin Başkan da bu konuda çok yakınsa da sürekli gelen hacizler, makam arabasına, makam koltuğuna dahi haciz işlemi uygulanması adeta Aytekin Başkanı zıvanadan çıkarmıştır.

Hatta onu bu yakınmalarını siyaseten eleştirirken bir il başkanı da istifa etmek zorunda kaldı. Ama bizim bildiğimiz Aytekin Başkan inatçıdır.  Kolay kolay pes etmez gerekirse hizmet için deve sırtında gezer İncirliova’yı…

Aytekin Başkan;  Türkiye Deve Güreşleri Federasyonu’nun önceki başkanıdır. Aynı zamanda deve çiftliği sahibidir…

Şunu açıkça belirtelim ki Deve Güreşleri Aydınımızın geleneksel kış eğlencesidir. Ve bu geleneğin devam ettirilmesi için her Aydınlı elinden geleni yapmalıdır. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu her yıl yapılan ve mükemmel bir organizasyonla hazırlanan geleneksel deve güreşlerine halkın ilgisini,  sevincini, mutluluğunu gördükçe bu geleneksel etkinliğimize daha çok sahip çıkmamız gerektiğini görmekteyiz…

Hayvanseverler deve güreşleri konusunda büyük yanılgı içindedirler, develer arenada zarar görmemekte ve eziyet çekmemektedirler. Asıl onların dediği gibi deve güreşleri yasaklansa Aydın’da kim? Deveyi neden besler? Düşünmeleri gerekir.

Aytekin Başkan’ın deve sütü projesi çok önemlidir. Hem deve neslinin İlimizdeki varlığını artıracak hem de Aydın’a önemli bir katma değer sağlayacaktır.

Aytekin Başkan;  Avustralya’da kuraklık ve orman yangınları nedeni ile çok su tükettiklerinden dolayı başıboş yaşayan 10 bin devenin vurulması kararı ardından Başkan Kaya bu duruma çok üzülmüş ve itlaf edilecek bu develere sahip çıkmak istemiş, kendilerine verilmesi durumunda sahip çıkacaklarını ifade etmiştir.

Bundan dolayıdır ki;

Başkan Aytekin Kaya Yılın En Hayvansever Belediye Başkanıdır.

GERMENCİK BELEDİYESİ

Fuat Öndeş               ***Yılın En Başarılı Belediye Başkanı***

Germencik’in çok parçalı siyasi yapısı İttifaklar devreye girince daha belirgin hale geldi. İlçe’de genel seçimlerde % 20’ye yaklaşan Hdp oyları da stratejik oy davranışı ile hareket edince, Millet ittifakı adayı, Fuat Öndeş  aynı zamanda ortaklar ’da uzun yıllardır Eczacılık yapmasının da etkisi çok yüksek bir oy oranı ile başkanlığa seçildi.

Fuat Başkan işe çok hızlı girişen başkanlardan,…

Ortaklar’daki refüj çalışmaları, döner kavşaktaki çalışmalar bitmek üzere, tamamlandığında modern ve güzel bir görünüme sahip olacağını görmekteyiz. Refüjlerde yapılan aydınlatmalar da görsel bir estetik sağlamıştır. Fuat Başkan bu dönem özellikle görece geri kalmış Ortaklar ’da önemli çalışmalar yaparak yepyeni bir Ortaklar yaratacağı hedefi olduğu görülmektedir.

Ortaklar genelinde; Fuat Başkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile eşgüdüm halinde altyapı ve üstyapı işlerine yoğunluk verildiği sorunların çözülmeye çalışıldığı görülüyor. …

Başkan Fuat Öndeş bu dönem en önemli projelerini tarım ve üretim alanında gerçekleştirecek gibi; Özlem Başkan’ın desteği ile önce Selatin organik köy pazarı açıldı.

Kısa sürede oldukça yoğun ilgi gören bir Pazar haline geldi.

İNYA ile  Germencik’in başta  İncir ve zeytinyağı olmak üzere  önemli ürünlerini değerlendirmek, perakende mamul haline getirerek markalaşmak, pazarlamak ve dünyaya tanıtmak,

GER-KOOP (Germencik Üretim, Pazarlama ve İşletme Kooperatifi)  ile üreticilere ve köylülere destek olmak. Özellikle süt üreticilerini haklarını korumak ve işbirliği sağlanmasını sağlamak, bunun için gerekli olan süt tanklarını sağlamak;

Kadın kooperatiflerinin kurulması ve desteklenmesi;

kırsal kalkınma projeleri;

Başkan Fuat Öndeş’in çalışma arzusundan görülmektedir ki; bu dönem Germencik’te hizmet almamış bir yer bırakmayacak, İlçe’nin dört bir yanında bu hareketlilik şimdiden görülmektedir. 

Kooperatifler sonucu oluşacak üretim gücünün İNYA ile pazarlanması sonucu İlçe’de önemli bir sosyal ve ekonomik refahın yaratılabileceği bir potansiyel mevcuttur.

Üretime, tarıma, üreticiye verdiği desteklerden ve her alanda büyük bir azim ve kararlılıkla yürüttüğü çalışmalardan dolayı;

Başkan Faut Öndeş Yılın En Başarılı Belediye Başkanıdır.

SÖKE BELEDİYESİ

Levent TUNCEL ***Yılın Halka En Uzak Belediye Başkanı***

En başta söylemekte fayda var…

Hiç kimsenin Cumhuriyet Halk Partisine… İYİ partililere… Stratejik oy kullanarak %17’lik oyunu blok olarak demokrasi blokuna veren HDP’ye… Millet İttifakı ilkesel olarak desteklemiş diğer partilere…  Demokrasiye ve Atatürk ilkelerine inanmış yurttaşlara…

ÖZAKCAN Sendromu…

TOYRAN    Sendromu…

Yaşatmaya hakkı yoktur.

Hiç kimse bu oyları ben aldım. Halk sadece beni seçti demeye hakkı hukuku yoktur.

Belediye başkanları bu oyların Cumhuriyete inanmış yurttaşların ve CHP oylarını % 26’dan %54’lere getirmiş, Her partinin keşke bizde de olsa dediği Özlem Çerçioğlu’na verildiğini unutmamaları gerekiyor.

Hayır, bu oylar şahsımıza verildi iddiasında iseniz!

Öyle düşünüyor iseniz işte meydan! Çıkarsınız bağımsız aday olarak ve ya başka bir parti ile halk özgür iradesi ile eninizin, boyunuzun ölçüsünü alır, ölçüm sonuçlarını da elinize verir.

Bu kadar basit! bakın son seçimde “Özakcanlar, Toyranlar bu topraklarda kolay yetişmiyor. Teveccüh partiye değil, bizim şahsımızadır” diyenlerin, yediği şamarın sesi yunan adalarından bile duyuldu.

Vatandaşa yapılabilecek en büyük kötülük, şahsi emellerini, kişisel problemlerini makam koltukları arkasına saklanarak hesaplaşmaya çalışmaktır.

Burada CHP genel merkezi de bir eksiklik içindedir. Avrupa’da Sosyal demokrat Partilerin en önemli kriteri parti içi disiplindir. Bunu anlamı kararlar en alttan başlayarak tüm platformlarda yeterince tartışılır. Bu görüşmeler sunucu ortaya çıkan sonuç partinin tek görüşü olarak belirlenir.

Genel merkez bir genel başkan yardımcısı göndererek;

Nasrettin hoca misali;

Bir başkana sen haklısın…

Diğer başkana da sende haklısın diyerek… 

Pansuman tedbiri ile Ankara’ya dönmektedirler. Geçen dönem en azından böyle olduğunu Aydınlılar olarak şahit olduk…

Genel Merkez net olarak açıklamalıdır. Halka hizmet için, Büyükşehir veya diğer ile çatışan, işbirliğinden imtina edenler “TEKRAR ADAY YAPILMAYACAKLARDIR” diye, Bu disiplin sağlanmadıkça, CHP Türkiye’yi yönetme iddiasından uzaklaşır. Bizden söylemesi!

Söke özelinde geçen dönem Söke Belediye Başkanının eksikliğini, Türkiye’nin en başarılı Belediye Başkanı ve Aydın’ın en sevilen ismi Özlem Çerçioğlu’nun yönetimi ve direktifleri ile Büyükşehir Belediyesi Söke koordinatörlüğünün insanüstü gayreti ile Sökeliler hissetmemiştir.

Söke koordinatörü için her taşın altından çıkıyor diyorlar ya! Neden mi? Çünkü Söke’de üstüne ayak basmadığı taş kalmamıştır da ondan. Her köy, mahalle, cadde, sokak…  Neredeyse ev ev hane hane Büyükşehir’in hizmetlerini götürmüştür.

Seçim öncesi Söke için yaptıkları, çalışkanlığı ve halkla ilişkiler becerisinden dolayı, doğal aday profili çizen ve halk tarafından da çok yüksek kabul  gören Söke koordinatörünün; parti içinde neden önünün kesilmeye çalışıldığını, parti içi çekişmelere neden kurban edildiğini şimdi daha iyi anlıyoruz. Ve bir gün bu emeklerinin karşılığını alacağından eminiz.  Bundan dolayıdır ki; Sökeli seçimlerde faturayı Büyükşehir’e değil, işbirliğinden, hizmet aşkından yoksun Toyran’a kesmiştir.

Eğer ki geçinmeye gönlünüz yok idi ise, seçim öncesi yiğitçe ortaya çıkar, ben adayım ama Büyükşehir ile çalışmayacağım, şu şu şahıslar ile muhatap olmayacağım dese idiniz. Herkes önünüzde saygı ile eğilirdi.

Ancak; arkada hançerinizi gizleyerek, şirin görünerek, köprüden geçene kadar vaziyeti idare ederek, süt dökmüş gibi kedi gibi durarak…

Elinize geçen ilk fırsatta sizi oraya getirenleri sırtından hançerlemeye kalkarsanız. Orada size bir durun derler.

Bu yazdıklarımız biraz ağır ve üzücü olabilir. Ancak biz elimizdeki aynayı manzaraya tutuyor ve ne görüyor isek tarafsız bir şekilde yansıtmaya gayret ediyoruz. Sökelinin asla bir Büyükşehir Söke çekişmesine, koordinasyon eksikliğine tahammülü yoktur. Sökeli için kâbus olacak böylesi bir dejavuyu yaşamayı istemiyor.

Başkan Tuncel, aslında iyi bir başlangıç yaptı. Söke için yapacaklarını, Büyükşehir ile işbirliği içinde yapacakları projelerin heyecanı içinde idi. Ancak; bir dönüm noktası her ne ise, halktan uzak, yürüdüğü yolda gördüğü esnafa selam vermeyen, bunu da ben Söke için çalışıyorum, halkın için de olmasam da olur mantığı ile yaptığını görüyoruz.

Sayın Başkan gönül nedir? Sevgi nedir? Halkın derdi ile dertlenmek, hali ile hâllenmek nedir? İnsanların kalbini kazanmadıktan, sevgisine mazhar olmadıktan sonra yolları altın kaplasanız bir anlamı olmaz.

Bize göre Sayın Tuncel, hizmet mantalitenizi, partinizin “önce insan” felsefesi ile yoğurarak yeni bir başlangıç yapmanız dostane önerimizdir.

Söke Belediyesi geçtiğimiz bir yıl içinde rutin belediyecilik faaliyetlerini sürdürebilmiştir. Henüz Sökeli’yi heyecanlandıracak, geleceğe dair umutlarını yeşertecek projeler duyurulmamıştır.

Sonuç olarak dost tavsiyesi olarak kabul edilmek üzere;

Levent Tuncel   Yılın Halka En Uzak Belediye Başkanıdır.

Dipnot: Önceki yazımda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Sayın Fahrettin Altun’un eşi Sayın Fatmanur Altun’a yapılanların doğru olmadığını; Ancak beş yıldır, hazine malı olmayan kendi alın teri ile aldığı Çakırbeyli’deki konutunun sözde kaçak olduğu iddiaları ile öne sürülerek, sürekli olarak özel mülkünün fotoğrafları çekilen, bu olaya devlet kurumları görevlileri, bazı Ak partililerinde bizzat katılarak, konutun fotoğraflarını çekerek basında yayınlamalarının, Böylece Özlem Başkana yapılan eziyet ve psikolojik tacizi belirterek; beş yıldır Bayan Fatmanur Altun’dan çok daha ağır bir baskı altında tutulan Özlem Başkan için; Ak Partilileri vicdan terazisine davet etmiştim.

Bu çağrıma icabet ederek; haklısın diyen… Vicdanlı AK Partili dostları tebrik ediyorum…

Evde kalalım… sevgiyle kalalım…      DEVAM EDECEK…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Kadife - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi

Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?