Bir ‘Tuhaf’ Vekil Portresi: Metin Yavuz

Bir zamanlar, 5. sıradan milletvekili adayı olduğu dönemde, seçmene dağıttığı kartvizitinin ön yüzünde şirketinin, arka yüzündeyse AK Parti logosuyla 5. Sıradan adaylığının tanıtımını yapıp aklı sıra ‘bir taşla iki kuş vuran’ ‘Cingöz’ mü ‘Cingöz’, ‘Tuhaf’ mı ‘Tuhaf’ bir Metin Yavuz vardı…

Şimdilerde makaraya sardığı eski muhabbetler yanında açıldığında makbule geçmese de, mayasında olanı yani özünü, etrafında iş tuttuklarına kadar yansıtmaya devam eden bu Metin Yavuz, hakikaten değişik ve tuhaf bir milletvekili profili çizmeye ve Aydın siyasetinde bugüne kadar tanık olmadığımız kadar düşük ve bir o kadar da seviyesiz söylemler geliştirmeyi bıkmadan, usanmadan sürdürüyor. 

Ankara’da ‘Bize her yer Trabzon’ diyerek ‘Trabzonlu’, Aydın’daysa ‘Sökeli’ geçinen bu Metin Yavuz, AK Parti’deki ‘Reis’e yakın ‘Trabzonlu’ kurmaylarla da iyi ve derin ilişkiler kurmakta da bir hayli mahir… Öyle ki hem onların hem de ‘Reis’in gözüne girmek için yani kartvizit olayında da izlediği yöntem gereği olsa gerek, üstüne vazife olmayan konularda da sanki birer parti sözcüsü gibi her an CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan tutun 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ve hatta Ahmet Davutoğlu’na kadar yani CHP’den, İYİ Parti’den ya da herhangi bir siyasi cenahtan AKP’yi eleştiren her kim olursa olsun anında cevap yetiştirmeye kalkıyor.

Sanırım Yavuz, bu anlamsız ve yetersiz cevaplarının her ne kadar sırıttığının, dikkate alınmadığının farkında olmasa da elle tutulur bir hizmet, övünülecek bir eser siyaseti de üretemeyince polemik siyaseti yapmayı daha akıllıca buluyor.

Hem böylelikle birilerinin de gözüne girdiğini ve aklı sıra 7. Olağan Kongre sürecine giren AK Parti’de MKYK koltuğunu da sağlamlaştırdığını da zannediyor ki insanın bu durum karşısında, ‘Bırakın az daha oyalansın!’ diyesi de gelmiyor değil.

Kaldı ki en son siyasi üslup seviyesizliğinin dibini de CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan’a yaptığı eleştiriyle gördüğümüz için kendisine ne desek az gelir ama insanın aklına kasıtlı olarak mı hata yaptığı da artık gelmeye başlıyor…

Çünkü bizzat belli başlı AK Partililer, Aydın’da kendisini etraflıca sorgulamaya başladı, ayan beyan gaflarının ve bazı hatalarının AK Parti’ye zarar verdiğini iyiden iyiye dillendiriyorlar…

Şöyle ki; Geçtiğimiz haftalarda CHP Söke Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Kemal Çakır’ın Yavuz’a yönelik eleştirisindeki eğrisiyle doğrusuyla 18 yıldır iktidarı tek başına elinde tutan AK Parti’yi de töhmet altında bırakacak şekilde, “AKP’nin Yalan ve Kandırma Siyaseti Bağarası Girişinde…” ifadelerini etraflıca bir irdelemek lazım.!

Çünkü bu söylemden samimi AK Partililerin de rahatsızlık duyduğu kulağımıza kadar geldi…

Bu nedenle, Bağarası girişindeki acaba ‘AKP’nin Yalan ve Kandırma Siyaseti’ midir, yoksa Yavuz’un ilçedeki kimi köklü AK Partililerin bile FETÖ firarisi İş Adamı Şahin İlgi'nin en yakınlarından olarak zikrettiği iş ortağı Tamer Makaraç ile birlikte organize bir şekilde hayata geçirdiği ileri sürülen ‘Yalan ve Kandırma Ticareti’ midir?” sorusuna, görüştüğümüz ve fikirlerini aldığımız AK Partililer, esaslı ve akıllarda soru işareti bırakmayacak şekilde cevap verilmesi gerektiği yönünde hem fikir.

Hele ki mağdurlar içinde AK Partili olduğu da bilinen öyle isimler kulağımıza geliyor ki bir konuşsalar yer yerinden oynar mı oynar!

Aslında yer yerinden oynama deyimini kullanmışken;

Geçtiğimiz hafta Söke’de 1 ay önce üyesi olduğu "Cemevi" kontejanından aday yapılan AKP'den gelme CHP'li Belediye Meclis Üyesi Ersin Solmaz’ın bir günlük belediye başkan vekilliğinde, kendisine ve yakınlarına ‘Yapı Kullanma İzni’ vermesi daha doğrusu kendine ve yakınlarına kıyak yapması tüm Türkiye’de ses getirmişken, AKP'li Metin Yavuz’un kalkıp skandalın ortaya çıktığı gün CHP’li Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel’e moral verip destek de bulunurcasına gerçekleştirdiği ziyareti de nereye koyalım bilemedik.

Bu nasıl bir AK Parti MKYK Üyeliği ki ilçesi Söke’deki ruhsat skandalıyla ilgili olarak MHP’nin ta Ordu Milletvekili’nden ses geliyor, Yavuz’unsa halen dahi gıkı çıkmıyor?

Fırsat buldukça ‘MKYK Üyesiyim’ diye CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na laf yetiştiren Yavuz, süt dökmüş kedi gibi bu skandal karşısında niye suspus, buna da anlam vermek mümkün değil.

Hele AK Parti İlçe Başkanı Sibel Menderes’in skandalla ilgili Metin Yavuz onaylı açıklamasına bakıyoruz o da tırt.

Metin Yavuz’un atanmasını sağladığı İlçe Başkanı Menderes skandalla ilgili açıklamasında sanki partisinden seçilmiş gibi Levent Tuncel için ‘Söke Belediye Başkanımız’ hitabında bulunuyor. Sözde skandalla ilgili araştırma yapıp gerçeği aydınlığa kavuşturacaklardı ama ilçe teşkilatının elektrikleri mi kesildi bilinmez, halen çıt yok!

Yine şu da var; Aydın’da Sökeli, Ankara’da Trabzonlu geçinerek memleketçiliği dahi şahsi menfaatleri adına riyakarca sürdürdüğü ileri sürülen Vekil Yavuz’un bazı çantacılık işlerine de tevessül ettiği, parti içindeki bazı kişilerce de ileri sürülüp ince ince zikredilmiyor değil!

Hatta buna benzer konular ayyuka çıkınca birileriyle iyiden iyiye arayı açtığı da konuşuluyor.

Biz yine de kendisi her ne kadar sigorta işiyle Vekil olmadan önce iştigal etmiş olsa da önyargılı düşünmüyoruz ve parti içindeki bazı kişilerce ileri sürüldüğü gibi ‘Kredi Komisyonculuğu ya da Aracılığı’ hizmeti gibi konulara tevessül etmeyeceğine inanıyoruz.!

Lakin Atalarımızın bir sözü var;

"Ateş olmayan yerden duman çıkmaz!"

Hele ki kendisiyle ilgili bu tür konular nedeniyle parti içi siyasi kulislerde, AK Parti İl yönetimindeki bazı isimlerin de iyiden iyiye yaka silkmeye başladığı iddia ediliyorsa burada da bir düşünmek gerekir. 

Son olarak yukarıda da bir atasözü hatırlatmışken, Yavuz’un sosyal medya hesabından oynadığı ve takipçileriyle paylaştığı ‘Soy ağacı analiz oyunu’nda dedesi olarak çıkan Ulu Hakan 2. Abdülhamid’in de dediği gibi,

“Bilmek güzel şeydir. Hele haddini bilmek ise daha güzeldir”.

Umarım Yavuz bilir ve hele Aydın siyasetinde de haddini bilerek bundan sonrası için daha güzel bir tavır sergileme gayreti içerisinde olur.

Yine kendisi umuyoruz ki bundan sonrası için, “Bulunduğumuz yerler polemik siyaseti değil, eser siyaseti üretme makamlarıdır” diyen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da yürekten kulak verir.

Yoksa bırakın bir daha MKYK Üyesi olmayı, bir dahaki dönem Vekil olmayı dahi rüyasında zor görür! Bizden söylemesi…

Tabi birde;

sonunu tam hatırlayamadığim ancak bilen bilir, şöyle başlayan bir uyarı deyim var;

"Bu kafayla gidersen Askere...."

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Kadife - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi

Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?