50 saniye...

Askıda başkanlık…     Askıda milletvekilliği…

Yok, düşündüğünüz gibi değil! Askıda milletvekilliği konusunun siyasi yansımalarını değinmeyeceğim. Bu konuyu ve CHP ile ilgili düşünce ve değerlendirmelerimi kapsamlı bir şekilde gelecek yazılarımda değineceğim.

Bahsedeceğim konu “Askıda” benzetmesinin ve bu günlerde yeni siyasi terminolojide kullanılması ile ilgili;

Hatırlarsınız önceki yazımda “Askıda başkanlık” başlığı ile bir makale yayınlamıştım.

Daha sonra bu benzetme AK parti tarafından, Kılıçdaroğlu’nun Gelecek ve Deva partilerine ödünç vekil vereceği açıklamasından akabinde “Askıda milletvekilliği” olarak kullanıldı.

“Askıda” kelimesinin siyasi bir metafor olarak ilk kez tarafımdan kullanılmıştır. AK Partiden, telif hakkı falan istediğimden değil, Ancak bir düşünce emekçisi ve bir fikir işçisi olarak, hoşgörünüze sığınarak hatırlatmak istedim. Sonuçta bizim tek sermayemiz bunlar…

***

Sigmund Freud, Metin Yavuz ve Levent Tuncel’i izleseydi…

Sigmund Freud, nöroloji alanında uzmanlaşmış ve psikanalizin babası olarak anılan Avusturyalı bilim insanıdır. Hastaların zihinsel süreçlerinin bilinç dışı unsurları arasındaki bağlantıları ortaya çıkarmak için çalışmalar yapmıştır. Psikoloji denince akla ilk gelen bilim insanıdır. Tabi ki çevremizdeki olaylara bu dehanın gözü ile bakmak daha isabetli sonuçlar ortaya çıkarmamamızı sağlar.

Freud, demiştir ki; Bir insan bir yere bakıyorsa orada ilgilendiği bir şey vardır. Bir insan bir yere hiç bakmıyorsa orada ilgilendiği bir şey kesinlikle vardır.

Söke Belediyesindeki “ruhsat kıyağı” haberimiz sonrası ortaya çıkan skandallar zinciri tüm Türkiye’de duyuldu. Yandaş kanalların amiral gemisi A Haber Söke’den canlı yayın yaptı.

Freud Usta’nın psikanaliz yöntemler sonucu ulaştığı söze bakarsak Söke’deki bu olayla hiç ilgilenmeyen ve hiç bakmayan kim?  

Ak Partili Vekil Yavuz…

Şimdi biz Freud Usta’nın yalancısıyız. Demek ki bu olayla çok çok yakından ilgileniyorsunuz.

Tabi ki hangi yönden ilgileniyorsunuz?

Asıl soru bu. Fikri takip yapmak gerekirse, bu olay başka bir CHP’li Belediyede olsa idi. A Haber canlı yayınına konuk olacak kişi olacağınızdan şüphe yok.

Başkan’a ne dediniz? Az daha sabredin mi dediniz. Peki, ne için, ne olacak ve neden sabret dediniz?

İlgilenmeyip görünüp çok ilgilendiğiniz bu olaydan muradınız nedir?

Bizim tabi ki öngörülerimiz var ama biz de açıklamak için biraz daha sabredeceğiz.

Kimyada normal şartlar altında önermesi vardır. Yani deney yapılırken hava şartları, 0 derece sıcaklık, 1 atmosfer basınç olacaktır.

Şimdi sormak lazım, Belediyende bir skandal patlamış, normal şartlar altında önce İl Başkanına ve Büyükşehir Belediye Başkanına gitmen gerekir. Ortak akılla bu işin üstesinden gelinmesi gerekir değil mi? Siz ne yaptınız?

Sizin aday olmanız için çaba sarf eden, CHP Genel merkezinde adınıza kulis yapan, Aydın İl Başkanı Ali Çankır ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu dururken…

Milletvekili olduğu günden beri, Aydın Büyükşehir Belediyesine ve Özlem Başkan’a kumpas kurmak, karalamak, kötülemek, Devlet yetkililerine Büyükşehir aleyhine baskı kurmak ve tüm bunların sonunda ucundan, kıyısından tutturur bir de kayyum atarmıyızın hesapları içinde olduğu iddia edilen Vekil Metin Yavuz’dan yardım istediniz.

Yol arkadaşlarınız dururken, bütün değerlerinizi bir kenara atarak, benzer kuşlar beraber uçar misali Yavuz Vekilin yanına uçtunuz. Siz oturduğunuz koltuğun farkında mısınız? İşkencelerden, hapislerden, tabutluklardan yolu geçenlerin, ser verip sır vermeyenlerin davası uğruna, Mustafa kemal Atatürk’ün kutlu yolu davası için orada olduğunuzun farkında değil misiniz? Ama demek ki mesele DAVA değil MAYA meselesi imiş.  

Korktuğunuz için mi? Yanaştınız.

Türkiye her şeye rağmen bir hukuk devletidir. Bu Ülkenin şerefli ve namuslu savcıları vardır. Yargıçların kararlarına kimse müdahale edemez.

Hiçbir zaman korkmayın!

Tabi ki alnınız ak! başınız dik ise!

Gider paşalar gibi yargılanır. Türk adaletinin terazisinde tartılırsınız. 

Yıllardır. Başkan Çerçioğlu üzerindeki baskı sizde olsa ne yapardınız onu merak ediyorum.

Bakın aslında yazmak istemezdim ama yargıda davaları var denilen Özlem Başkan’ın davaları ne biliyor musunuz?

100 bin ile 140 bin TL’lik birkaç dava! Ki bu dosyaların çoğunda Başkan’ın imzası dahi yok, ancak zorlama bazı bilirkişi raporları ile sanık olmuştur.

Özlem Başkan’ın hiç ağlayıp sızladığını gördünüz mü? Çünkü abdestinden şüphesi yoktur da ondan. Bu gün Çerçioğlu ailesinin borsada işlem gören milyar dolarlık şirket portföyünü düşündükçe bu davaların ne kadar komik ve mesnetsiz olduğu görülebilir.

Bu gün seven veya sevmeyen her Aydınlı şöyle der, aslında cinsiyetçi bir söz ama “Erkek gibi kadındır.” Der. Özlem Başkan’ın sırtı ihanet okları ile doludur. Nerdeyse sırtında yer kalmamıştır. Ancak o ihanet etmez, hem hakka hem de halkına güvenir sadece,  Bu yüzden Aydınlılar her zaman Özlem Başkan’ın arkasında Beşparmak dağları gibi sıralanmış durmaktadırlar.

Ne oldu da Sayın Tuncel size iyi adamdır. Sağlam adamdır. Diyenleri mahcup ederek kardan adam gibi değerleriniz ile eridiniz.

Bakınız Sayın Yavuz Vekil; Siyaset terbiyesi ve nezaketi vardır. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun tuhaf bir kardeşi var. Abisine her türlü çirkin lafı eden ve bazı Ak Partililer elinde oyuncak olmuş. Ak Partiye üyelik için başvurdu. Ak Parti ayakta alkışlanacak bir cevapla “etik değerlerimize aykırı” diyerek üye olmasını reddetti.

Anlayacağınız Sayın Yavuz partinizin siyasi üslubuna aykırı olarak geliştirdiğiniz ilişkiler etik değil. Ağlamaklı olayları size anlatan Başkan’a İl Başkanınız, Büyükşehir Belediye Başkanınız varken benimle paylaşmanız etik değil, diyebilirdiniz.

Sayın Ak Parti Milletvekili Sayın Metin Yavuz; kah Trabzonlu oluyorsunuz. Kah Abdülhamit torunu,  kah Aydınlı…

Tabi ki önemli olan önce  iyi insan olmak; açık söyleyelim ki, Aydınlı Ak Partililerde, CHP’lilerde, MHP’lilerde alışamadı sizin siyaset tarzınıza.

Aydınlılar Atçalı Kel Memed’in, Yörük Ali Efe’nin, Çete Ayşe’lerin torunlarıdır. Vatan için ölüme gülerek koşan efelerin torunlarıdır.   Şeytan pabucu dikmeyi, köpek dolabı çevirmeyi, alavereyi dalavereyi anlamazlar. Bu tarz siyaset Trabzon’da işe yarar mı? Bilmem ama Aydın’da yaramayacağını söylemek gerekir.

Bu günlerde Didim’de de bir imar meselesi gündem olmuştur. Bakış açımız bellidir. Neden orayı dillendirmiyorsunuz diyenler, Konu yargıya intikal etmiş ve süreç devam etmektedir. Söke hadisesi ile benzerliği yoktur ayrıca…

Söke’deki yoruma kapalı net bir hadisedir. Adli tabirle neredeyse suçüstü bir meseledir.

Aldığımız bir duyuma göre Sayın Yavuz,  kendi partilileriniz için de bazı organizasyonlar içindeymişsiniz.

Bir de Didim Belediyesi ile ilgili olaylar ile ilgili olduğunuzu ve takip ettiğiniz konuşulmaktadır.

Ancak burada yakın çevreniz tarafından dillendirildiği iddia edilen Didim’deki sözde usulsüzlükleri yapanlar ile ilgili olarak;

Müteahhitler  Muşlu,

İlçe Başkanı  Muşlu,

Bir de yanına Muş’un eniştesi Sayın Milletvekili Mustafa Savaş’ın adı da eklenerek, bir taşla birkaç kuş vurmayı amaçladığınız iddia edilmektedir.

Böylece Didim hadisesini Muş ekseni etrafında örerek, olaya farklı bir boyut getirme çabası içinde olduğunuz iddia ediliyor…

Açıkçası Sayın Mustafa Savaş’ı Vekili bizler de iyi tanırız, zamanında hasbihal etmişliğimiz vardır. Her ne olursa olsun hem insani hem de siyasi nezaketi hiçbir zaman elden bırakmamıştır.

Seçim sürecinde rakibi Özlem Başkan için “ Başkanın bir kadın ve bir anne olduğunu unutmadan rekabet edeceğiz” demiştir. Hatta partisinden aldığı tepkilere rağmen, Adnan Menderes gibi, İsmet Sezgin’i andırır şekilde zarif,  tam bir Aydın Beyefendisi gibi davranmıştır. Siyasi başarısı, görüşleri tartışılabilir. Ancak Sayın Vekil Mustafa Savaş’ın böylesi bir suiistimalin içinde olmayacağından da adım kadar emin olduğumu ifade etmek isterim.  

Aziz ve mübarek günler içindeyiz. Cenab-ı Hak kul hakkına girmemeyi hepimize nasip etsin.

50 saniye…

Gelelim Başrol oyuncusu Başkan Levent Tuncel’e

Geçenlerde bir Caps yazmıştık. 7 Oscar ödüllü “kuzuların sessizliği” filmi ne olacak. Jüri üyeleri farkında olsa bu ödülü getirir.  Ruhsat kıyağı skandalı karşısında Söke’de oynanan “Söke’nin Sessizliği” filmine verirlerdi. Demiştik.

Sonunda Başkan Tuncel Sessizliğini bozdu.

Keşke hiç bozmasaydı. Bir açıklama bu kadar mı çakma! Olur.

Bu kadar mı ruhsuz olur.

Bu kadar mı usulden olur.

Biz de sandık ki masaya yumruğunu vuracak, kâğıttan değil kalpten konuşacak. Bu konuda Başkan Tuncel tam bir kâğıttan kaplan çıktı…

Kükreyecek dedik. Ama!

Nerdeee?

Adet yerini bulsun kabilinden bir açıklama…

Konuşurken ağız başka konuşuyor. Gözler başka söylüyor…

“Gözler kalbin aynasıdır. Yalan nedir bilmez onlar “ parçasında olduğu gibi…

Arada gözler kâğıtta yazılı sözlere kayıyor. Sanırsın tiyatro teksti ezberliyor. Mübarek!

Başkan tüm Türkiye Belediyendeki skandalı konuşuyor. Bu mudur? Tepkiniz?

50 saniye evet tam tamına 50… yazıyla da yazalım “elli” saniye hepi topu bu kadar, sade suya tirit açıklamanın…

Bu açıklamalarınız kendinizi dahi tatmin etmemiş anlaşılan, Çünkü aklınız başka yerde; kâğıttaki yazıyı okurken dahi kafanızda farklı düşünceler geçtiği belli…

Kısacası ağzınız “Ali”  derken, kalbinizin “Muaviye” dediği çok aşikârdı…

Yok, bunu anlamak için Freud Usta’nın “Bilinçaltı” tezini falan da hiç kullanmaya gerek yok…

Horoz resminin altına da “horoz” yazmaya gerek yok…

Bazen biz de sıkılıyoruz bu gördüklerimizden, İnsanlar sahte olduktan sonra, biz gerçekleri yazsak ne olur? Diye…

Ama yılmak yok, aydınlıkla karanlığın, iyi ile kötünün, doğru ile yanlışın savaşında, safımız, duruşumuz yerimiz belli…

Bir sonraki yazımızda konumuz;

“ 7. GELENEKSEL ÇERÇİOĞLU’NU GÖREVDEN ALMA ŞENLİKLERİ”

Olacak…

Katılımcıları şimdiden Aydınlılar adına lanetliyor…

8. Yılda daha renkli kurgular ve daha zengin bir kadro görmeyi umut ediyoruz…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Kadife - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi

Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?