Umudun adı; Çerçioğlu

İki yıl önce yer Kuşadası Kongre Merkezi Aydın Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde yapılan muhtarlar toplantısı, İlk konuşmayı yapan Başkan Çerçioğlu’nun o sözü hala kulaklarımızda çınlıyor. Diyordu ki “Cumhuriyet aslında bir kadın devrimidir.”

Daha sonra sahneye gelen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Başkan Çerçioğlu’nun bu cümlesinden çok etkilenerek, bu düşüncenin ne derece doğru bir saptama olduğunu, örnekler vererek kendisi de Cumhuriyetin aslında bir kadın devrimi olduğunu dile getirmiştir. Tabi ki bu söylemin sadece geçmişte kalan bir nostalji değil, karşısında başarısı ve azmi ile Türkiye’ye örnek olmuş, Anadolu kadınına rol model olmuş Özlem Çerçioğlu’nu kadın mücadelesinin en başına koyuyor ve Çerçioğlu’na da önemli bir sorumluluk yüklüyordu.

Kılıçdaroğlu, Başkan Çerçioğlu’na hep güvendi ve destek verdi. Çerçioğlu’nun verilecek her türlü görevi en iyi şeklide yerine getireceğinden şüphesi yoktu. Öylesine güveniyordu ki seçimlere neredeyse iki yıl varken ve CHP’deki “içimizdeki İrlandalıların” Çerçioğlu’nu çalışmaları ve hizmetleri önünde engel olmamaları için adaylığını açıklamıştır.

Türkiye zor günlerden geçmektedir. Cumhuriyet kazanımları ağır bir saldırı altındadır. Kadınları ortak yaşamdan eve hapsetmeye çalışan zihniyet yoğun bir çaba harcamaktadır. Düşünce özgürlüğü kısıtlanmaya çalışılmakta, insanların kendini ifade edeceği mecralar gittikçe azalmaktadır. Ekonomik sıkıntılar, işsizlik, kadın cinayetleri üstüne de koronavirüs salgının etkilerinin fon olduğu bir Türkiye fotoğrafı mevcuttur.

İşte bu şartlar altında gidilen CHP’nin 37. Olağan kongresinde divan başkanlığı görevi Başkan Çerçioğlu’na tevdi edildi. Burada Kılıçdaroğlu ne kadar doğru bir karar verdiğini belki de kendisinin dahi beklemediği bir onayın toplum tarafından verildiğini görmüştür.

Çerçioğlu’nun konuşması sosyal medyada ilk sıraya yerleşmiştir. Tüm sosyal medya mecralarında yüzbinlerce beğeni, yorum ve paylaşım almıştır. Bugüne kadar bir kurultay divan başkanın konuşmasının bu denli dikkate alındığı ve üzerinde bu denli durulduğu görülmemiştir. Bu sadece metnin içeriği ile ilgili olmayıp, Çerçioğlu’nun fikirlerinin hizmetlerinin sadece ülkemizde değil neredeyse Dünya çapında bir tanınırlık ve ilgiye mazhar olması ile de ilgilidir.

Çerçioğlu’nun divan başkanlığının etkisi dalga dalga tüm Ülkeye yayılmıştır. Gençler, kadınlar, çocuklar, işçiler, emekliler ve umudunu kaybetmiş ötekiler bu konuşma ve Çerçioğlu’ndan yayılan pozitif enerji ile bir çoban ateşi mutluluğu yaşamışlarıdır.

Çerçioğlu’nun;

Yeni sürgün vermiş zeytin dalı kadar barışçı…

İncir ağacı kökü kadar sağlam ve oturaklı…

Menderes nehri gibi kararlı…

Aydın pamuğu kadar müşfik ve sevecen…

Kuşadası Denizi’nin maviliği kadar umut aşılayan…

Konuşması tüm Türkiye’de yankılanmıştır.

Hele ki, yobaz takımının eşlerimizi şöyle ağız tadıyla dövemeyecek miyiz? Endişelerine neden olan ve önlerinde engel gördükleri İstanbul Sözleşmesini kararlı bir şekilde savunması tüm kadınlara cesaret ve umut aşılamıştır. 

Bu gün birilerinin bizden önce kadının adı yoktu. Demelerinin aksine

Nâzımın da dediği gibi…

“ve sanki hiç yaşamamış gibi ölen ve soframızdaki yeri öküzümüzden sonra gelen” kadınlarımız…

İşte bu kadınların önce kurtuluş savaşında erkeler ile vatan savunmasında, daha sonra da sosyal yaşamda yan yana olmasını sağlayan Atatürk’tür.

Kurtuluş savaşı sonrasında asıl savaş şimdi başlıyor diyerek, çağdaş uygarlık seviyesini yakalamak için en az kurtuluş savaşı kadar mücadele etmiştir. Atatürk Türk kadını hakkında daha 1918 yılında günlüğüne şunları yazmıştır. “Bu kadın sorununda cesur olalım. Açılsınlar. Onların dimağlarını ciddi bilimlerle ve tekniklerle süsleyelim. Onur ve haysiyet sahibi olmalarına önem verelim” yazmıştır.

Çerçioğlu konuşmasında tüm kadınlar adına ve kendisi adına Atatürk’e şükran ve minnet duygularını ifade etmiştir.

Başkan Çerçioğlu’nun divan başkanlığı, ayakta alkışlanan ve tüm Türkiye’de büyük yankı uyandıran konuşması, toplantıya hâkimiyeti ve gördüğü teveccüh, Aydın özelinde sadece CHP’nin değil tüm Aydınlıların gururudur. Sahada yaptığımız görüşme ve gözlemler parti ayırımı olmadan Aydın’da herkesin Çerçioğlu ile gurur duyduğudur. Bu anlamda son zamanlarda Aydın’da en önemli siyasi figür olduğu halde, Türkiye’nin de en önemli kadın siyasetçisidir.

Kılıçdaroğlu, Kuşadası’nda “Cumhuriyet aslında bir kadın devrimidir.” Diyen Çerçioğlu’nun bu cümlesine asıl ilgisi, karşısında devrim yapmış bir kadın belediye başkanı olmasından dolayıdır.

Biz de yapabiliriz! Biz de başarabilirizi !

CHP’ye aşılayan Çerçioğlu’dur. Yıllardır CHP iktidara gelse de yapamaz edemez diyenler bir kadın belediye başkanını yerel yönetimde adeta devrim niteliğinde hizmetler yaparak parti oylarını kalıcı olarak ikiye katlayan bir örneği görülmemiştir.

Bu başarılı çalışmalar Çerçioğlu’nun proje ve hizmetleri prototip alınarak tüm CHP’li belediyelerde uygulanmıştır. Bugün CHP yerel yönetimlerinin başarısının sırrı burada yatmaktadır.

Çerçioğlu çıktığı bu kutlu yolculukta halkı için halkçı projeler üreten, sosyal belediyecilikte çığır açan bir siyasetçi olarak, Türkiye’de de artık umudun adıdır. Mevcut iktidarın en önemli korkusu da budur. Aslında ekonomik şartların yarattığı geniş yoksul kesimlerin yardımlar ile bağımlı hale getirerek oy devşirmek, Bir de Çerçioğlu’nun yardım yaparken insan onuru ve gururunu dikkate alarak gizli bir şekilde yardım yapılması bilinen ezberin bozulmasına yol açmıştır.

Çerçioğlu’na yapılan nerdeyse düzenli hale gelen rekor müfettiş denetimleri, çıkarılan bürokratik engeller, kumpas ve tuzak girişimleri, kiralık tutulan kalemlerin saldırıları hepsinin nedeni Çerçioğlu’nun ezberleri bozarak rutin başkan profili dışında davranması ve bundan dolayı kazandığı üstün başarı ve halk desteğidir.

Çerçioğlu siyasetin ve Aydınlının kutup yıldızıdır. Kutup yıldızı gibi parlamakta ve bizlere, Aydınlıya, Türkiye’ye tüm ihtişamı ve güzelliği ile yol göstermektedir. Fitne odakları ve kumpas odakları şunu iyi bilmeli, Kutup yıldızını kirletemezsiniz, dokunamazsınız, ulaşamazsınız… Çünkü o yıldız göklerde değil Aydın halkının kalbindedir de ondan…

Başkan Çerçioğlu’nun Belediyecilikte devrim niteliğinde proje ve hizmetler yaptığı yadsınamaz bir gerçektir. Ancak bize göre en büyük projesi toplumda yarattığı umuttur. Aydınlıya, kadınlara, gençlere rol model olmasıdır. Ve onlara umut aşılamasıdır.

Kılıçdaroğlu da bunu bildiğinden Çerçioğlu’nu sürekli Türkiye’nin vitrinine taşımaktadır.

Kılıçdaroğlu Çerçioğlu’nu kafasındaki bir kurguya göre mi hazırlamaktadır?

Çerçioğlu’nun kadın devrimi nereye varır? 

Aydın’ın topuklu efesi Türkiye’nin de topuklu efesi olur mu?

Kılıçdaroğlu’nun kafasında bir plan var gibi!

Hadi hayırlısı diyelim…

Topuklu Efemize yakışır diyelim…

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Kadife - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi

Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?