Merhaba

Atalarımızın sözünü dinledik. Söz uçar yazı kalır demişler nede olsa…

Uzun… hem de çok uzun bir aradan sonra yazın hayatına geri döndük. Yazıyor… yazıyor… diyerek gazete dağıtan genç çocuk heyecanı içindeyiz. İşte! bu heyecandır ki bizleri ayakta tutuyor. Sizlere en doğruyu, en bilinmeyeni, en tarafsız ve en hızlı şekilde ulaştırma çabası içerisindeyiz. İlk sayımızla birlikte bizlere olumlu geri dönüşleriniz ve takdirleriniz, bizim için en büyük motivasyon kaynağı oldu. Bizlere sıcacık ve içten hoş geldiniz diyen tüm okuyucularımıza en kalbi duygulalarla hoş bulduk diyoruz.

Aydın’ın Malları

Aydın Efeler ilçesinde Paşa Yaylasında bulunan  Paşa Yaylası Oteli, İlhami Ortekin’in başkanlığı döneminde Vali Mustafa Malay ile birlikte açılışını yaptılar. Paşa Yaylası Oteli büyük bir harcama yapılarak yıldızlı bir otel konseptinde ve kalitesinde özel idareden kiralanarak açılmıştı. Bu otel ne mi oldu ? Şu anda virane halde sadece duvarları kaldı. İçler acısı halde, İşte bu otel Muğla Orman Müdürlüğüne verildi. Özlem Çerçioğlu yapmayın ben burada akciğer hastaları için sanatoryum kuracağım dedi. Dedi demesine de nerde dinleyen !

Kuşadası ve Didim’de turistik oteller Hazineye devredildi. Özlem Çerçioğlu yapmayın etmeyin Aydın’da oturup deniz görmemiş, denizde yüzmemiş çocuklarımız var onlar için kullanacağım bu otelleri, sosyal projelerde kullanacağım dedi. Dedi. Demesine de nerde dinleyen !

Çiftlik jeotermal sahasını bana verin şehir ısıtmasında kullanacağım dedi. Jeoseralar kuracağım dedi. Dedi. Demesine de nerde dinleyen !

Özel idarenin envanterindeki tüm yeni iş makineleri diğer kurumlara devredildi. Kırık dökük yürümeyen iş makinaları Büyükşehire devredildi. Yapmayın etmeyin, hizmet alanımız çok geniş 17 ilçemiz var. Dedi. Demesine de nerde dinleyen !

Türkiye’de en zengin İl Özel İdarelerinden biri Aydın İl Özel İdaresiydi. Kasasında 100 milyonun üzerinde nakit para vardı. Bu parayı sırf Büyükşehire kalmasın diye kısa sürede erittiler. Hem de Aydın dışındaki illerde yapılan yatırımlara dahi Aydın’dan para göndererek. Yapmayın bu parayla Aydın’a hizmet edelim dedi. Dedi. Demesine de nerde dinleyen !

Köylerde atadan dededen köyün camisinin, okulunun masrafları için köy tüzel kişiliğine vakfedilen meyve bahçeleri maliye hazinesine devredildi. Özlem Çerçioğlu yapmayın etmeyin bu mallar Ankara’dan yönetilemez dedi. Meyve bahçelerinde yıllarca dallarında çürüdü meyveler, kestaneler, incirler, zeytinler… Köylümüz üzgün dedelerinin bağışladığı malları neden Ankara’ya veriyorsunuz. Dedi.  Demesine de nerde dinleyen !

Büyükşehirin büyük emeklerle yaptığı kültür merkezleri, kafeteryalar restoranlar siyasi saiklerle elinden alındı. Orada yüzlerce istihdam edilen çalışan var yapmayın. Dedi. Demesine de nerde dinleyen !

Yıllarca atıl kalan, kiminin katlı otopark yapalım, kiminin özel okul yapalım, hastane yapalım. Hatta yıkalım dedikleri kaba inşaatı yarım belediye binasını kısa bir sürede bitirerek Türkiye’de herkesin hayranlıkla bahsettiği bir belediye binası yani hepimizin bildiği “sarı bina” yı yaptı. Hazretler oturdular düşündüler, taşındılar ve dediler ki bu binanın yarısını Efeler Belediyesine verelim. Neden yarısı ? Nedeni malum ! Maraza çıkar mı? diye sutre gerisinden izlediler. At ile arpayı nasıl dövüştürürüz hesabını yaptılar. Özlem başkan vakarından taviz vermedi. Sustu! en büyük hakem nasıl olsa karar verir dedi. Aydın halkı en büyük hakemdi ve kararını %54 ile verdi.

Büyükşehir binası daralarak yükselen daire yapılarından oluşur. Düğün pastası gibidir yani ! Özlem Başkan sordu mu bilmiyorum ama ben olsan sorardım. Bu pastayı boyuna mı ? enine mi paylaşacağız diye.

Bunca olaylar olurken Özlem Çerçioğlu Aydın’nın malları Aydın’da kalsın diye feryat figan ederken, buhar olanlar, ölü taklidi yapanlar bu gün kalkmış 3 tane kuru kuyu için kuyu siyaseti yapıyor. İbretle ve hayretle izliyoruz. Ziya Paşa’nın dediği gibi “siz herkesi kör alemi sersem mi sanırsınız.” Aydınlı herşeyin farkında, Özlem Başkan da bunu çok sorun etmedi. Makine parkı mı ? sıfırdan kurdu. Binalar mı ? yeniden yaptı. Hiç ağlamadan sızlamadan adeta Aydınlı’dan gasp edilenleri Aydınlı’ya hissettirmeden yerine koydu. Ancak! yazık değil mi? Bu efor, bu kaynaklar başka yerlerde kullanılsaydı. Aydın’a nasıl artı değerler katılırdı. Hepimiz düşünmeliyiz. Muhalefet yaptığını sanan arkadaşlar da kuyulardan çıkıp, düz ovada Aydın’ın büyüme hamlesine destek olmalılar. Yoksa bu siyaset tarzı ile halk sizi kuyulara daha çok iter.

Trump mı? / Biden mı?

Toplumumuzun tamamına yakını siyaset ve futbol konusunda uzmandır. Sokaktan çevirin bir amcayı siyaset ile ilgili her soruya cevap verebilir. Te Amerika’da seçimler oldu. Oldu olmasına da Amerika’nın derdi bizi gerdi. Amerikan seçimleri ile ilgili bu kadar komplo teorisi Amerika’da bile yapılmadı. Çemişkezeğin ücra köyünden, Edirne Keşan’a kadar. Neler yok ki Trump Ulusalcı Biden Küreselci, Biden gelirse hepimize çip takacak diyeni mi ararsın, Trump kazanırsa müslüman olacak diyeni mi ! Amerika seçimleri için bile halkımız karpuz gibi ikiye bölündü iyi mi? Bakın Amerikan siyasetini ve yönetim tarzını bu güne kadar en net ortaya koyan siyaset uzmanı ne demiş?

C. Wright Mills  Amerikalı önemli sosyologtur. İktidar seçkinleri kitabında Mills, Amerika’da demokrasinin vatandaşlara söylenen bir yalan olduğunu söyler. Mills’e göre iktidar seçkinleri üç önemli
kurumdan oluşur ve Amerika’da başkan  kim olusa olsun gerçekte karar alıcı bu üçlü yapıdır. Bunlar Ordu (pentagon) Kartelleşmiş Büyük şirketler ve  Özel seçilmiş Siyasi elitlerleridir. Yapılan araştırmalarda bir Amerika başkanının Ülke politakları üzerinde etkisinin sadece yüzde beş olduğunu orataya koymuştur. Yani demem o ki Trump’ta olsa Biden’de olsa ortada heyecen yapacak bir durum yoktur.

Geniş popolu Amerikalı, geniş bahçeli, geniş evlerinde, geniş arabalarında, geniş cüzdanları ile geniş porsiyonlarının devamını ister. Dünya yansa umurunda da değildir. Amerikalı adayların politikacıların da halka vaat ettiği şey bu konforun devamıdır. Amerikalının konforu için sömürü düzeni, savaşlar, krizler devam etmelidir. Çünkü en büyük sektörleri silah sanayisidir. Hal böyleyken ineğin gamsızı kasabın bıçağını yalarmış misali hala Amerika’dan medet uman siyasetçileri gördükçe; Kurtuluş savaşının en zor anlarında Wilson prensipleri ile Amerikan mandacılığını savunanlar ve onları elinin tersi iten  Mustafa Kemal aklıma geliyor… büyüklüğü, feraseti ve dehası karşısında… özlemle ve minnetle Atatürk’ümüzü tekrar anıyorum.

Ademi Merkeziyet

Osmanlının son dönemlerinden başlayarak hedeflenen yönetim biçimi ademi merkeziyet / yerinden yönetim  hükümetin çözüm sürecinde büyük bir iştahla başladığı bu hamlesinden çeşitli vehimlerle ricat ettiğini görüyoruz. Bu günlerde konuşulan Belediye yasası değişikliği ile Belediyelerin bir çok yetkisini tekrar geri alma eğiliminde olduğunu kulislerden duyuyoruz. Özellikle merkez ilçe belediyelerinin hizmet çakışması yüzünden kapatılacağı ihtimali gittikçe güçlenmektedir. Merkez ilçelerdeki yetki kargaşasının, hizmet çakışmasının, hizmet sürekliliği açısından doğru olduğu söylenebilir. Evinin sağından geçen bulvar temizlenirkem, solundan geçen sokağın temizlenmesi için ilçe belediyesini bekleyen vatandaşa bunu anlatamazsınsınız. Önümüzdeki günlerde hükümetten daha radikal değişiklikler beklenebilir. Hükümetin seçim kazanmaya yönelik taktikler içinde olacağı aşikar. Ancak Aydın özelinde durum şöyle özetlenebilir. Hiçbir taktiğin Aydın özelinde tutmayacağı, şeytan pabucu dikenlerin heveslerinin berhava olacağı görülmektedir. Özlem Çerçioğlu her geçen gün gücünü artrarak gerek CHP’de gerekse de Aydın Siyasetinin yıldızı ve en önemli siyasi figürü olamaya devam ediyor.

Deprem Gerçeği

Her haltı bilme hastalığımız depremde de nüksetti. Televizyonlarda korku pompalayan uzmanlar, sayısal loto gibi deprem şiddeti açıklayanlar, bir anda arsız pıtrak gibi arttı. Dubleks, tripleks fiyatları iki kat arttı şeytan diyor ki yahu bu bilim adamları müteahhitlerle mi ortak? Japonya’da 8-9 şiddetindeki depremde mimiklerinde dahi hiçbir değişiklik olmayan Japonla kromozom sayımız farklı mı? aynı gezegende yaşamıyor muyuz?  Halbuki bu konu tamamen bilimsel bir mevzudur. Ne yapılacağı da apaçık ortadadır. Devlet vatandaşını korku iklimine teslim etmeden, magazin malzemesi olmasını engelleyerek, deprem olgusuna bilimsel gerçekler ışığında çözümler üreterek sadece ve sadece gereğini yapmalıdır. 

Bir sonraki sayıda buluşmak üzere, sağlıcakla kalın…

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Kadife - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi

Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?