Kuşadası’nda Çalı Dibi Taşlayanlar!

Meyve veren ağaç taşlanır… Eyvallah kabul ettik.

Ancak!   Kuşadası’nda ağaç taşlamayı bırakın bu meyveli ağacı kökünden kesmeye hevesli gibi görünen silik bir gurup var. İpe sapa gelmez iddialarla 2 yıla yakın bir zamanda Kuşadası’nda belediyecilik devrimi yapan Türkiye’de parmakla gösterilen bir başkan ve bir belediyeye kara çalmaya çalışan dedik ya sefil-silik bir gurup.

Bunları duyanlar sanır ki “Ali Dibo” Kuşadasına yerleşti de leblebi gibi ihale alıyor.

Hatırladınız değil mi? Hatay’da tam tamına 271 ihale “pazarlık” usulü ile üç beş AKP’li yönetici arasında bölüşülmüştü. KİK yani Kamu İhale Kurumu yaptığı soruşturmada tam 190 ihalenin kanuna ve mevzuata aykırı olduğunu tespit etmişti.

Türkiye’de 2018 yılıda Kamu İhale Kanununda yapılan değişiklik sonrası, kapsamına “Özel yapım tekniği gerektiren” şeklinde bir ibare eklenerek sübjektif bir tanımlamayla kullanımı daha da genişleyen pazarlık usulü ihaleleri bu değişikliğin akabinde, kamu ihalelerinin içinde yaklaşık %25’i  pazarlık usulü ile yapılamaya başlandı.

Hatta en son 500 milyonluk,  DSİ tarafından ihalesi yapılan SÖKE SARIÇAY barajı da 21/B pazarlık usulü ile yapıldı.

Var mı, okudunuz mu tek satır bir eleştiri?

Dünya’da en çok kamu ihalesi alan 10 şirketten 5’inin Türkiye’den Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon ve MNG, olması Yüz Milyarlarca liralık ihale alması sadece tesadüfle açıklanabilir mi?

Yukarıdaki diyagramda 1990-2020 yılları arasında en çok ihale alan şirketler listesinde Türkiye'den 5 şirket ilk 10'da yer aldığı görülüyor. Limak, dünyada en çok altyapı yatırımı ihalesi alan 2'nci şirket olurken, Cengiz 4, Kolin 5, Kalyon 6 ve MNG 7'nci sırada olduğu görülüyor.

Dediğimiz gibi bu tesadüfle açıklanabilir mi? Bu kadar şanslı olabilirler mi? Ne tesadüf, ne de şans ile açıklanamaz tabi ki! Bunun tek açıklaması devletin dev yatırımlarının bu 5 firma arasında bölüştürülmesidir. Hem de tüm ihaleler davetiyeli “pazarlık” usulü ile yapılarak.

Ancak; Kendi gözündeki merteği görmez, elin gözündeki çöpü görür! Misali
Kuşadası’nda da bir gurup çıktı. ‘Vay efendim Kuşadası Belediyesi 3 tane 21/B ihale yaptı.’ diye bir bardak suda fırtına koparmaya çalışıyor.

Sanki 4734 sayılı kanunda yer alan 21/B denen ihale usulü …

AKP’lilere HELAL… CHP’lilere HARAM ...!

Kanunda göremedim bir yerinde yazıyorsa da haberimiz olsun!

Ancak yine de merak ettik bakalım dedik, meyveli ağacı taşlayan ve “Yaşını bilmediğimiz bu zatlar” neden rahatsız diye…

Attıkları taşlar kurbağa ürkütmeye değiyor mu? diye. Hatta orada kurbağa var mı? diye bakalım dedik.

Tamam öncesinde iktidara mensup belediyelerin hem de İç Anadolu’da, Doğu Anadolu’da aciliyeti çok tartışmalı yaptıkları yüzlerce 21/B ihale sayıştay raporlarında jçsuz bucaksız dağ gibi sıralandığını hatırlatarak… Tabi siz  bunları soramazsınız…! Zaten onlar da size cevap bile vermez.

Ancak biz yine de hesap verebilmenin bir erdem ve bir görev olduğunu bilen CHP’li Kuşadası Belediyesinin, Başkan Günel’e ve başarısına karşı duyulan hazımsızlıktan kaynaklı hasımlık nedeniyle ortaya atılan iddiaları hakkında … tarafsız ve  objektif bir şekilde araştıralım dedik.

*

Sondan başlayalım…

 

Belediye 3 aylık araç kiralama işi yapmış, pandemi sürecinde ihale servisinin tamamı covid-19’a yakalanıyor. Karantina zorunluluğu nedeni ile açık ihale yapılamıyor. Belediyede  işlerin aksamaması için 3 aylık pazarlık ihalesi yapmış…

Şimdi bu çalı dibi taşlayanlar o sağlık raporlarına da ulaşmaya çalışır ya! Neyse biz yine de bu zatlara önce bir akıl sağlığı dileyelim.

Neymiş… ihaleyi alan firmanın “Her türlü araç kiralama işi” ibaresi ihale zamanı faaliyetleri arasına yazılmış! iyi de bu gizli bir bilgi değil ki Ticaret Sicil gazetesi’nden zaten bu durum görülüyor.

Araştırdık, işi alan şirket zaten araç kiralama işlerini de fiili olarak zaten yapıyormuş. Çöp kamyonu ve temizlik  araçları kiralamaları yapmış. Bu araçlar da aynı değil mi? sadece üzerlerine ekipman montajı yapılıyor.

Yeni  Türk Ticaret Kanununda  şirketler faaliyet konuları arasında yer almayan işleri de yapabileceği konusunda zaten bir hüküm mevcuttur. Yeni TTK’ya göre her şirket tacir sıfatıyla her  işi yapabilir.

Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ilgili Maliye Bakanlığı da bir genelge yayınlayarak, Anonim ve Limited şirketlerin ana sözleşmelerinde bulunmayan faaliyet konuları ile de uğraşabilecekleri yönünde vergi dairelerine bir yazı yollamıştır. 

Burada asıl mevzu, davet edilen firmanın faaliyet konularında ne yazıldığı değil, idarenin işi fiilen kotarabilecek yapabilecek firmaları araştıracak yetkinliğine sahip olanları davet etmesidir.

Neymiş… Daha önce belediyenin işini yapan firma neden ihaleye çağrılmamış…! Kamu ihale kanunu bu noktada idareye yetki vermiştir. İdare ihale dokümanını sadece davet listesinde olanlara satışını yapar. Biz demiyoruz kanunun  28. Maddesinde hüküm açık. Davet listesini oluşturma yetkisi, idarenin karar verme ile ilgili yürütme yetkisidir. Belediye önceki firmanın hizmetlerinden memnuniyet oranı, kamu yararı, hizmet gerekleri  esasları dahilinde ihaleye davet etmeyebilir.

Siz iktidarın yaptığı bir ihaleye “Ben neden çağrılmadım” diyerek şikayet eden bir firma gördünüz mü?  Oraya gelince iktidarın yetkisi oluyor da!  %57 oy ile seçilen bir belediye başkanının yetkisi olmuyor mu? Bu nasıl sakat bir düşüncedir.

*

Devam edelim,

Kuşadası Belediyesi, Karayolları ile yaptığı protokol ile, yıllardır Kuşadası girişine yakışmayan çöp ve moloz yığını görünümündeki orta refüjleri palmiye ağaçları ile donatıyor.

Gördüğümüz kadarı ile palmiyeler sanki tornadan çıkma hepsi aynı boyutlarda belli ki  idare araştırmasını muntazam bir şekilde yaparak, firmaları özenle seçmiş. Şimdiden Kuşadası girişine bir kimlik kazandırmış bile. Yakın zamanda turizm sezonunun başlaması ile birlikte  Kuşadası’na gelecek misafirlerimiz eminim ki kısa süreli bu değişimi hayretle  ve beğeni ile karşılayacaklardır.

Bunu eleştiren arkadaşlar palmiye dikim zamanını hesap ediyorlar mı? Normal bir ihalede neredeyse 3 aya yaklaşan ihale sürecini beklenirse yazın sezon başlayınca gelen turist yine mi peyzaj çalışmaları ile karşılaşacak? Sezon ortasında elinde kazma kürek bulvarın sağına soluna tozların savrulması uçuşması o sıcak havada nasıl bir görüntü kirliliği oluşturacağını düşünmediniz mi? Sezonda Kuşadası’nın hemen girişinde tablo gibi olacak refüjlerdeki görsel güzelliği görecek on binlerce yerli yabancı turistin mental mutluluğu kaç para eder hesap ettiniz mi?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi önceki yıllarda yıllık 500 milyonluk Lale çiçeği ithal ederdi. Kamuoyunda çok uzun tartışmalar olurdu. Ancak bu Laleleri görmek için gelen turist sayısı ve  fotoğraf tutkunlarının sayısı, İstanbullunun bu Laleler ile kurduğu bağ ve verdiği moral ve mutluluk karşısında, çok cılız eleştiriler alırdı.

İşte bu peyzaj projesi tam da bu nedenlerle  zamanında ve çok doğru yapılmış bir  çalışmadır.

*

Hele ki Kuşadası’nın yılladır hizmet alamamış mahallelerine pazarlık usulü ile parke taşı, kaldırım ve trafik kısıtlayıcı elemanların yapım işi yapılmış…

Son derece doğru tamda pazarlık usulünün belirttiği gibi, yaklaşan turizm sezonu öncesi yol ve kaldırım kaplamalarının yapılması, temiz ve turizm kentine yakışır bir şekilde sezona hazır olmasındn daha doğal ve yerinde olan ne olabilir ki?

Kuşadası bir ilçe olarak Türkiye’nin Gayrisafi Milli Hasılası’na yaptığı katkı ortadayken, turizm sezonuna hazırlanacak Türkiye’nin dışa açılan penceresi olan turizmin başkentinde bu ihale usulü uygulanmayacak ta nerede uygulanacak? Biraz insaflı, vicdanlı düşünerek cevap verin.

İhale süreçleri nedeni ile tam da sezon ortasında her taraf kazılmış, toz duman içinde sezon içinde bu işlerin yapılması mantıklı  olur muydu?

*

Bir diğeri Kuşadası Belediyesi hammadde üretimi için mülkiyetinde olan otogarın yanındaki daha önce de mıcır ocağı olarak kullandığı alanı düzeltmek ve belediye hizmetlerinde kullanmak için, mobil konkasör , iş makinaları ve kamyon kiralıyor.

Yine aynı soru... Niye 21/B ?

Yazın turizm sezonunda ekskavatörün kırıcı ile çıkaracağı sesi, konkasörün gürültüsünü düşündünüz mü?

Sezon içinde devletin bile inşaat yasağı koyduğu o aylarda böyle bir çalışmayı yapabilmek mümkün mü?

Bu gürültüden, tozdan rahatsız olacak konuklarımız hiç mi aklınıza gelmez?

Bu ihaleyi yapmak ta tam da mevzuatın ortaya koyduğu hükümlere uygun ve zamanlaması yerinde bir karar olmuştur.

*

Diyeceğimiz o ki! İki yıldır gözlemlerimiz sonucu, Kuşadası Belediyesi’nde ve Ömer Başkan’ın yönetiminde hiçbir şey saldım çayıra Mevla’m kayıra mantığıyla yönetilmiyor.  On kere düşünüp bir kere yapan bir Başkan var.

Bakınız, küçük bir araştırma ile iddiaların neredeyse tamamının cevaplarını bulduk. Kanuna mevzuata ve idarenin ihtiyaçlarını nasıl yerinde zamanında çözüm olduğunu ortaya koyduk... En azından bizim bu açıkladığımız kadarı ile olmasa da siz hiç iktidarın bir ihale ilgili açıklamasına şahit oldunuz mu?

Nasıl olsa muhalif belediye salla sallayabildiğin kadar, öyle mi?

Çalı dibi taşlayan bu arkadaşlara tavsiyemiz taşladığınız yerden bir şey çıkma ihtimali yok. Keşke zamanında bu kente yirmi yıldır, Özlem Başkan’ın yatırımlarından başka neden çivi çakılmadı sorusunu sorabilseydiniz?

Nerelere ve niçin nasıl harcandığı belli olmayan 300 milyon borç ile enkaz bir belediye devralan Ömer Başkan’a ıkına! ıkına! bu kadar zorlama sorular soracağınıza, keşke daha önce bu 300 milyon borç ile ne yapıldı? sorusunu sorabilseydiniz.!

Kuşadası’nda Ömer Günel ile yaşanan değişimin, yenilenmenin, kabuğunu kırmanın sokak sokak, cadde cadde, hane hane, dalga dalga yayılan enerjisi hissediliyor. Büyükşehir ile kurulan ahenk,  müzik notası gibi uyumlu bir hizmet senfonisine dönüşüyor.

O yüzden bırakın elinizdeki taşları da... Ve Kuşadası’na hizmet için o taşları bağrınıza basın, temizlenin, arının.!

Kuşadası’nı sevdiğini iddia eden kim varsa, Ömer Başkan’ın yanında saf tutmasından daha hayırlı bir iş olmadığını geçen süre zarfında görüldüğüne ve ilerleyen zamanlarda daha da net görüleceğine inanıyoruz.

Çünkü Ömer Günel hayalindeki “Mavi Mtluluklar Kenti”ni, her şeyi göze alarak yaratma kararlılığının önünde duracak bir güç göremiyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Kadife - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi

Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?