Asgari Ücret, Sendikalar ve Sendika Ağalığı

2021'de uygulanacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamındaki toplantılar Aralık ayında içinde yapıldı ve  asgari ücret tespit edildi. Peki, asgari ücret nedir, nasıl ve kimler tarafından belirlenmektedir?

Türkiye’de asgari ücret, Asgari Ücret Tespit Komisyonu (01.08.2004 tarih ve 25540 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Asgari Ücret Yönetmeliği) tarafından tespit edilmektedir. Bu komisyonda 15 üye bulunuyor. Komisyon üyeleri; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından 2 temsilci, TÜİK temsilcisi, Kalkınma Bakanlığı temsilcisi ve Hazine Müsteşarlığı temsilcisi, bünyesinde en çok işçiyi bulunduran en üst işçi kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilci, bünyesinde en çok işvereni bulunduran işveren kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilciden oluşuyor.

İşçiler için sendikalaşma hakkı anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış sosyal bir haktır. Ülkemizde işçiler için sosyal hak olan sendikalaşma hakkı, işverenler için ekonomik bir hak olarak kabul ediliyor. Sendikalara ilişkin yasalarda işçi ve işveren ayrımı yapılmıyor. İşverenlerin üretim aracına sahip olmanlarından dolayı sendikal örgütlenmesinin düşünülmesi bile eskilerin deyimiyle abesle iştigal etmektir.

Sendikalar işçilerin ortak ekonomik, sosyal ve kültürel hak ve çıkarlarını korumak için oluşturulmuş kuruluşlardır.

İşçi (amele, proleter); "Başkasının yararına bedenini, kafa gücünü veya el becerisini kullanarak ücretle çalışan kimse" olarak tanımlanıyor.

Yine yönetmeliğe göre  asgari ücret, bir işçiye bir iş günü karşılığı ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek en düşük ücrettir.

Hepimiz yaşayarak öğrendik, öğreniyoruz;  fiyatlar sürekli artıyorsa, enflasyon var demektir. İktidarın dışında, fiyatların sürekli arttığını gizleyen yok. İktidara göre fiyat artışı yani enflasyon yok, "fiyat ayarlaması" vardır.

Enflasyon karşısında, tespit edilen asgari ücretin işçilerin satınalma güçlerini, bırakın artırmayı, mevcut durumunu korumayı bile başaramamıştır. İşçiyi Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun insafına bırakmıştır.

Dikkat etmişsinizdir; asgari ücret tespitinden hemen sonra iğneden ipliğe herşeye zam (pardon, fiyat ayarlaması) gelmiştir. Kaşıkla değil, çay kaşığıyla verilen kepçeyle geri alınmıştır.

*

Koç Holding İnsan Kaynakları Koordinatörü, MESS ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, asgari ücret için hükümete teşekkür etti.

Yine Fox Tv'de sabah programı yapan İsmail Küçükkaya 29 Aralık  sabahındaki programında, adı kendinde saklı bir iş insanın Türk - İş Başkanı Ergün Atalay'ı arayarak asgari ücret tespit sürecindeki tavrından dolayı teşekkür ettiğini ifade etti.

Aynı Ergün Atalay, Hükümet ile Türk-İş, kamu işçisinin 2019- 2020’deki toplu iş sözleşme görüşmelerinin imza töreninde, mikrofonunun açık olduğunu unutarak, iktidarın düşük zam teklifini kabul etmesini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'a, "Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle" dediği hafızalarımızda tazeliğini koruyor. Ergün Atalay bu tavrıyla oturduğu bütün toplu sözleşme masalarına kimin adına oturduğunu unutup bir pazarlamacı tavrı gösteriyor.

Bu anlamda, işçi ve memur sendika  gibi yapılar sendika değil, pazarlama şirketleridir. Bu vb. yapıların başkanları da sendikacı değil, pazarlamacıdırlar. Bir başka deyişle, bunlar sendika ağalarıdır. Bunların tarihine baktığımızda; sendikal mücadele, hak, özgürlük, demokrasi gibi kavramlar gündemlerinde bile yoktur. Üyelerin büyük bir bölümünün bunlardan hesap sorma niyetleri, bunlarında üyelerine karşı utanmaları yoktur.

12 Askeri Darbesi sonrası Türkiye İşveren Sendikaları Konferadasyon (TİSK) başkanı ve büyük patronlara biri olan Halit Narin, "bugüne kadar hep işçiler güldü, bundan böyle biz güleceğiz", Sabancıların, Koçların ve diğer patronlarında işçilere haklarının bildirilmesini istemelerini üzerinden 40 yıl geçti, 40 yıldır işverenler / patronlar gülmeye devam ediyor.

*

Ağalığın çeşitleri vardır. Toprak ağalığı gibi, sendika ağalığı gibi... İşçi ve memur sendika ağalığı da vardır. İşveren sendikalardan söz etmeye gerek bile gerek yoktur.

İşverenler gibi sendika ağaları da sendika üyesi işçileri sömürürler. İşçileri kendi siyasi görüşleri doğrultusunda yönlendirmek için hertürlü araça başvururlar. Toplu sözleşme dönemlerinde üyesi işçilerin çıkarını düşünmezler. Grev, dayanışma grevi ya da genel grev yapmayı akıllarını köşesinden bile geçirmezler. Sendika yönetiminlerine tekrar tekrar seçilmek için herşeyi yaparlar. Delegeleri önceden ayarlarlar. Asgari ücret, işsiz işçiler, yoksulluk, gelir dağılımı vb. konular üzerine çok konuşurlar, ama sorunun çözümü için ciddi, somut, elle tutulur ve gözle görülür çözüm önermez, sorunu yaşayanlara dayanışma içinde olmaz, sorunlarının çözümü için eylem yapmazlar. Bol bol fotoğraf çektirirler ve işçiler için yararlı bir işe el vermezler.

Sendika başkanları /ağaları işçilerden aldıkları aylık aidatlarla, görkemli binalar inşa eder, pahalı  arabalara binerler. İşçiden ve sorunlarından uzak, yer, içer, gezer ve lüks bir hayat yaşarlar.

Her dönem iktidarların arka bahçesi olma görevini başarıyla yerine getiriyorlar.

İktidarın arka bahçesinde lüks hayatlar yaşayanlar, bunu kaybetmemek için hertürlü dolabı çevirmekte ve herkesle işbirliğine girmekte sakınca görmüyorlar. Yoksa 20 /30 /40 yıl ya da ömür boyu süren sendika başkanı seçilmelerinin sırrı nasıl açıklanabilir?

*

Bir sendikanın üyelerinin hak ve çıkarlarını koruyabilmesi, işçilerin bilinçli olması ve sendika yönetimine etkin katılımıyla mümkün olabilir.

Şair Kıvılcım Vafi'nin dediği gibi, hepimizin gelecek umudu gibi, "O "güzel günler"i kimin görüp göremeyeceği değil mesele; mesele, öyle ya da böyle, "dolaşacaktır elini kolunu sallaya sallaya, / dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle: işçi tulumuyla / bu güzelim memlekette hürriyet…*"tir!"

* Nazım Hikmet"

Güneşli güzel günler görmek umuduyla...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Veli Yalçın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydın markaları

Gazete Aydın, Aydın'la özdeşleşen markaları ağırlıyor

+90 (552) 256 19 23
Reklam bilgi

Anket Hükümet tarafından alınan koronavirüs tedbirlerini ve bu konudaki hassasiyetini yeterli buluyor musunuz?